Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 25 lipca 2013 
    

Knights Landing, czyli nowy Xeon Phi


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 09:28
(8)
Oprócz tradycyjnych Xeonów, zbudowanych w oparciu o nieco zmodyfikowane architektury CPU, znane nam z rynku konsumenckiego (Ivy Bridge, Haswell), w ofercie Intela możemy również znaleźć układy o symbolu Phi, zbudowane w oparciu o architektury MIC (Many Integrated Core). Pierwszym tego typu produktem jest Knight Corner sprzedawany w konfiguracjach obejmujących 57, 60 lub 61 rdzeni x86, wytwarzanych w 22nm procesie produkcji z wykorzystaniem tranzystorów tri-gate. Jego następcą będzie układ o kodowej nazwie Knights Landing, wytwarzany w całkiem nowym, 14nm procesie litograficznym.

Niższy proces pozytywnie wpłynął na zaawansowanie technologiczne rdzeni x86 wchodzących w skład opisywanego Xeona Phi. Pojawią się między innymi nowe, 512-bitowe rejestry AVX, a wydajność całego układu wzrośnie niemal trzykrotnie do 3TFLOPs’ów w operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych z zachowaniem podwójnej precyzji. Brzmi rewelacyjnie, ale nim opisywana nowość trafi na rynek minie jeszcze dużo czasu. Według planu wydawniczego Intela nie nastąpi to wcześniej, niż w 2015 roku.

Wracając do samej architektury MIC, warto nadmienić, że, w porównaniu do obecnie sprzedawanych wersji desktopowych procesorów Intela, nowe Xeony Phi wyglądem przypominają karty graficzne i mają własną pamięć RAM typu GDDR5, której w obecnej generacji mamy maksymalnie 8GB. Architektura MIC w Xeonach Phi jest co prawda rozwinięciem projektu Larrabee, ale nie służył do renderowania grafiki 3D, a głównym rywalem produktów Intela mają być układy Tesla od Nvidii, przeznaczone do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń matematycznych (geologia, finanse, medycyna, itp.).

Według producenta Xeony Phi mają ogromną przewagę nad rozwiązaniami Nvidii i AMD, której na imię architektura x86. Aby korzystać z mocy MIC nie trzeba bowiem znać narzędzi takich jak CUDA, przez co programowanie jest znacznie łatwiejsze, a kod nie odbiega znacząco od tego, który musimy napisać chcąc korzystać z zasobów CPU. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. fajnie fajnie, ale twórcy Avatara też nie znali CUDA, (autor: Qjanusz | data: 25/07/13 | godz.: 10:14)
  a za pomocą TESLA stworzyli efektowny produkt, więc argument Intela kiepski.

  Poza tym ceny Radków i ich wydajność (1k$ za 2,2TFLOPs DP FP), oraz brak potrzeby znajomości CUDA przy ich programowaniu, mogą trochę namieszać w planach Intela.


 2. @add/edit (autor: Qjanusz | data: 25/07/13 | godz.: 10:17)
  ... tak jak to już onegdaj bywało:
  http://kopalniawiedzy.pl/...70-Radeon-HD-5970,9177


 3. Xeon Phi (autor: Conan Barbarian | data: 25/07/13 | godz.: 10:43)
  Zaje-Phi-ajnie, ale pewnie cena będzie z głębokiego kosmosu w okolicach masywnej czarnej dziury.
  Gdyby to cudo było rozpoznawane przez Windows 9 jako taki "koprocesor" do mielenia wszystkiego co popadnie, to pewnie z czasem byłaby to atrakcyjna zabawka dla entuzjastów. Jeśli jednak rzecz będzie tylko dla sfery HPC, to CUDA jeszcze długo będzie lepszym rozwiązaniem - cenowo, wydajnościowo i pod względem warsztatu.


 4. jakis idiota robil ta tabelke (autor: RusH | data: 25/07/13 | godz.: 12:27)
  tam gdzie jest disclosed at launch bedzie 57 (a wlasciwie juz jest bo jest po lanczu), bo kazdy rdzen ma 0.5MB cache, a caly cache jest 28.5, widac ze robila tabelke kobieta albo jakis PHB debil


  "Według producenta Xeony Phi mają ogromną przewagę nad rozwiązaniami Nvidii i AMD, której na imię architektura x86. Aby korzystać z mocy MIC nie trzeba bowiem znać narzędzi takich jak CUDA, przez co programowanie jest znacznie łatwiejsze, a kod nie odbiega znacząco od tego, który musimy napisać chcąc korzystać z zasobów CPU."

  to jest klamstwo, CUDA to nie jezyk tylko API, PHI jest tak samo ograniczone jak CUDA czy OpenCL i TAK SAMO wymaga czasu na nauke tych ograniczen (brak instrukcji warunkowych, pipelining, automagiczne niewidzialne dla usera sklejanie kodu w instrukcje wektorowe)
  Przewaga intela jest proces produkcji = skala upakowania


 5. @RusH (autor: Qjanusz | data: 25/07/13 | godz.: 12:57)
  "widac ze robila tabelke kobieta" - interesująca forma dowartościowania się mężczyzny..

 6. ...zwlaszcza, ze slajd jest z ubieglego roku (autor: daver | data: 25/07/13 | godz.: 13:08)
  czyznaki

 7. nie wazne z kiedy jest slajd (autor: RusH | data: 25/07/13 | godz.: 15:48)
  popatrz na ten slajd, jest na num ukryta ilosc rdzeni ... a 2 kolumny dalej jest ta ilsoc wierszy posrednio podana bo podaja ilsoc cache, a cache/rdzen jest znane, tak wiec policzenie ile bedzie rdzeni wymaga magicznej sztuczki zwanej dzieleniem
  Qjanusz ile znasz informatykow/matematykow(nie liczac nauczycieli :P) kobiet?


 8. @RusH (autor: Qjanusz | data: 25/07/13 | godz.: 16:49)
  Dosyć dużo. I to bardzo dobrych.
  Z drugiej strony, jeżeli jakieś zjawisko jest mniej popularne, to od razu musi być do dupy jeżeli już wystąpi? Jeżeli tak, to dlaczego AMD nie upadło przynajmniej 8 lat temu?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.