Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 9 sierpnia 2013 
    

AMD potwierdza, APU Kaveri pojawi się pod koniec roku


Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 07:15
(8)
Jakiś czas temu na łamach TPC mogliście przeczytać, że następca APU Richland, czyli Kaveri, najprawdopodobniej pojawi się z opóźnieniem. Tymczasem tajwański oddział AMD odpowiedzialny za PR twierdzi, że w oryginalnym planie wydawniczym producenta z Sunnyvale nie ma żadnych zmian i zapowiadane APU z rodziny Kaveri pojawią się na czas. Oznaczałoby to, że w takim razie rzeczone APU zostaną zaprezentowane jeszcze w tym roku, co zresztą swego czasu ogłosiła Lisa Su z AMD za pośrednictwem serwisu Twitter. Niestety cała sprawa nie jest aż tak prosta.

Dlaczego? Ponieważ w tak zwanym międzyczasie pojawiło się oficjalne oświadczenie AMD, w którym czytamy, że co prawda premiera i dostawy desktopowych Kaveri ruszą pod koniec roku, do w sprzedaży będziemy je mogli nabyć dopiero na początku przyszłego roku. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wersji mobilnych, które wkroczą do sklepów w pierwszej połowie roku, co należy odczytywać jako drugi kwartał.

Gwoli przypomnienia APU Kaveri zostanie zbudowany z wykorzystaniem rdzeni x86 Steamroller (ulepszony piledriver) i IGP na bazie GCN w 28nm procesie litograficznym. Opisywany układ będzie zgodny ze standardem hUMA, wypracowanym w ramach fundacji HSA, który zakłada, że IGP i rdzenie CPU mają dostęp do współdzielonej pamięci podręcznej.

W skład nowej platformy wejdą nie tylko procesory, ale i chipsety A88X “Bolton D4″ i A87X, a w przypadku wersji desktopowych także płyty główne z nową podstawką FM2+. APU dla komputerów klasy desktop będą się charakteryzować TDP z zakresu od 65W do 100W, a w przypadku odmian mobilnych będzie to 35W i mniej.[AKTUALIZACJA - informacja otrzymana od AMD]

"Zgodnie z informacją przekazaną do publicznej wiadomości na targach CES 2013 i Computex 2013, platforma wydajnych procesorów APU firmy AMD "Kaveri" pozostaje cały czas na swoim miejscu w harmonogramie, a jej wysyłka do klientów będzie realizowana w czwartym kwartale 2013 roku. Ogólna dostępność komponentów tej platformy dla komputerów stacjonarnych przewidziana jest na pierwszy kwartał 2014 roku. Platforma "Kaveri" to do 4 rdzeni x86 "Steamroller", ważne ulepszenia w zakresie przetwarzania heterogenicznego (niejednorodnego) i implementacja architektury Graphics Core Next (GCN) o wydajności typowej dla zewnętrznych kart graficznych. Będą to też pierwsze wydajne procesory APU firmy AMD, które zaoferują możliwości GCN. Platforma "Kaveri" będzie oferowana w formie zgodnych z podstawką FM2+ komponentów komputerów stacjonarnych. Mobilne produkty "Kaveri" będą dostępne później, w pierwszej połowie 2014 roku.."


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Znowu w mobilu (autor: mbe | data: 9/08/13 | godz.: 09:02)
  brakuje prockow z tdp +35w.

 2. mbe (autor: Markizy | data: 9/08/13 | godz.: 09:36)
  do stacjonarek to fajnie jak by byly 45W sztuki, ale mimo wszystko najbardziej martwi dostępność oraz nie jasna przyczyna braku kompatybilności procesora FM2+ z FM2.

 3. W kuluarach mowi sie ze SR w 2014r (autor: mbe | data: 9/08/13 | godz.: 11:15)
  Ma dostac DDR4...

  Nie dam sobie reki uciac za to info ale cos jest na rzeczy.

  AMD w koncu musi zrobic procek z wyzszym tdp w mobilu bo inaczej nie ma szans z mocniejszymi jednostkami chipzilli


 4. kolejna grupa chętnych, którzy czekali na ten procek (autor: Sławekpl | data: 9/08/13 | godz.: 11:25)
  zaopatrzy się u konkurencji aby na święta zrobić sobie prezent
  i oni się dziwią, że tracą rynek ale sami są sobie winni takimi działaniami jak np. dostarczanie wpierw na rynek OEM i zlewanie indywidualnych składaczy (dlatego kupiłem i3)

  Markizy Richland 45W był w plotkach ale nic więcej poza plotkami nie wyciekło z AMD, a szkoda, bo takie coś się do HTPC nadaje idealnie, zwłaszcza, że można dobrać pasywne chłodzenie bez większych problemów i nie ważące kilograma ;)
  nie wiem na co oni czekają, brak im inżynierów czy co? bo nie sądzę by GF nie nadążał z produkcją,
  chyba, że trzepią na zapas układy dla M$ i Sony gdyż im muszą zapewnić w pierwszej kolejności dostawy, zapewne obydwie firmy w kontraktach zawarły dotkliwe kary, zwłaszcza że w przeszłości AMD miał problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości układów


 5. mbe (autor: Markizy | data: 9/08/13 | godz.: 11:41)
  jak kaveri dostanie ddr4 to i nową podstawkę z automatu.

  @Sławekpl
  ja osobiście podejrzewam że mają do beznadziejny dział sprzedaży o ile takowy mają, bo już teraz powinien być wysyp kabinii wszelkiej maści ja jest co bądź. Ja sam prawdopodobnie przesiądę się na i5 HSW/ref HSW, będzie to mój pierwszy procesor intela od ponad 10lat, ale co zrobić jak AMD ma gdzieś jakąkolwiek konkurencje z intelem. Nawet atomki sobie odpuścili.


 6. mnie zastanawia zapis (autor: Marcel | data: 10/08/13 | godz.: 23:00)
  Platforma "Kaveri" to do 4 rdzeni x86 "Steamroller" - to rdzeni czy modułów? bo jak to pierwsze czyli 2 moduły to szału nie będzie bo i być nie może, przynajmniej w grach (Steamroller to nadal marne 1FP/2 rdzenie żywcem z Piledriver'a).

 7. Marcel (autor: Markizy | data: 11/08/13 | godz.: 08:32)
  podejrzewam że problem nie jest ilość jednostek wykonawczych w CPU, może w nie dużym procesie. Większym problemem jest to jak działa w tych układach pamięć, kontroler pamięci ram oraz układ przewidywania skoków czy też pobierania danych.

 8. przydało by się (autor: piobzo | data: 11/08/13 | godz.: 13:05)
  aby się pospieszyli... bo na chwilę obecną, nie są już posiadaczami najwydajniejszego mobilnego apu (w sensie wydajności graficznej)...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.