Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 26 sierpnia 2013 
    

Problem z RTC w Windows 8 rozwiązany


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 15:57
(1)
Jakiś czas temu pisaliśmy o problemie systemu Windows 8, w którym po OC procesorów Intela z rodziny Core iX błędnie działał zegar RTC (czasu rzeczywistego), co wypaczało wyniki testów przeprowadzanych na komputerach z tym OS’em. Całej sprawie bliżej przyjrzeli się Christian Ney, oraz autor CPU-Z, Franck Delattre. Panowie zbadali jak zmiana zegara bazowego wpływa na cztery zegary: ACPI, HPET, RTC, oraz QPC. Okazało się, że po zmianie BClk ze standardowych 100MHz na inną wartość złe wartości podawały QPC i RTC, ale problem dotyczył tylko procesorów Intela i w przypadku układów AMD nie występował.

Po bliższych oględzinach okazało się, że dzieje się tak dlatego, że Windows 8 jest przystosowany do współpracy ze sprzętem pozbawionym fizycznego układu odpowiedzialnego za mierzenie czasu RTC, a za kontrolę tego mechanizmu odpowiada parametr „useplatformclock”. W przypadku platformy AMD jest on domyślnie ustawiany na wartość „Yes”, ale w przypadku układów Intela dzieje się inaczej. Dlatego też nim Microsoft naprawi ten problem użytkownicy muszą sami, ręcznie go ustawić, wpisując w linii komend następujący ciąg:

bcdedit /set {current} useplatformclock yes 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Czas wolniej (autor: Plackator | data: 27/08/13 | godz.: 00:19)
    płynie :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.