Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 28 sierpnia 2013 
    

AMD uaktualnia plan wydawniczy


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 08:28
(8)
AMD uaktualniło swój plan wydawniczy dotyczący APU i teraz Kaveri co miało związek z niewielkim opóźnieniem w rynkowym debiucie APU Kaveri, który na sklepowe półki trafi na początku przyszłego roku, przy czym oficjalna prezentacja tych układów nastąpi jeszcze w tym roku. APU Kaveri zostanie zbudowany z wykorzystaniem rdzeni x86 Steamroller (ulepszony Piledriver) i IGP na bazie GCN w 28nm procesie litograficznym. Opisywany układ będzie zgodny ze standardem hUMA, wypracowanym w ramach fundacji HSA, który zakłada, że IGP i rdzenie CPU mają dostęp do współdzielonej pamięci podręcznej.

W skład nowej platformy wejdą nie tylko procesory, ale i chipsety A88X “Bolton D4″ i A87X, a w przypadku wersji desktopowych także płyty główne z nową podstawką FM2+. APU dla komputerów klasy desktop będą się charakteryzować TDP z zakresu od 65W do 100W, a w przypadku odmian mobilnych będzie to 35W i mniej.

Ofertę AMD na rok 2014 uzupełnią APU Kabini i Temash, które swoją premierę miały pod koniec maja bieżącego roku. Oba opisywane chipy powstały na bazie 2-4 rdzeni x86 Jaguar, oraz IGP z architekturą GCN.

Gwoli przypomnienia w Jaguarach AMD zastosowało zmodyfikowane, 128-bitowe jednostki zmienno-przecinkowe, oraz dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge. Zarówno Kabini jak i Temash mogą się pochwalić obsługą instrukcji SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL. Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer.

Opisywane APU dostały też IGP na bazie zmodyfikowanej architektury GCN, z dwukrotnie większą ilością jednostek ACE (Asynchronous Compute Engine), 64-bitowy kontroler pamięci RAM typu DDR3 1600MHz oraz obsługę najważniejszych interfejsów I/O, w tym ośmiu linii PCI-Express, SATA oraz kilku USB, w tym także USB 3.0. Zmodyfikowano też algorytm odpowiadający za zasilanie poszczególnych elementów procesora i wprowadzono usprawnienia znane z Richlandów, które pozytywnie wpłyną na ilość pobieranej przez opisywane układy energii.

W przyszłym roku na scenę wkroczą też układy APU o kodowej nazwie Beema oraz Mullins, które będą wytwarzane z wykorzystaniem 28nm procesu litograficznego i zastąpią układy Temash i Kabini, zbudowane na bazie rdzeni x86 Jaguar i IGP Radeon z architekturą GCN. Opisywane APU otrzymają rdzenie x86 Puma+, czyli ulepszone rdzenie x86 Jaguar oraz Radeona na bazie architektury GCN2.0, a dzięki zgodności ze standardem hUMA IGP i CPU będą mogły współdzielić pamięć podręczną.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. żadnego Jaguara nie widzę w sklepach (na ITX) (autor: Sławekpl | data: 28/08/13 | godz.: 09:06)
  a oni już zapowiadają Pumę, która pewnie dostępna będzie w 2016 :P
  Wedelek te słabe procki wzorem Brazosa posiadają jedno kanałowy kontroler pamięci, (aby obniżyć koszt produkcji płyty) nie wiem skąd kolejny raz wziąłeś inną wersję...


 2. @up (autor: Wedelek | data: 28/08/13 | godz.: 09:17)
  po prostu skopiowałem treść gdzie był błąd i kiedyś zapomniałem go poprawić (nie czytam tego aż tak wnikliwie za każdym razem jak dodaję bo mam przygotowane takie często powtarzające się informacje)

 3. @01 (autor: mbe | data: 28/08/13 | godz.: 09:40)
  U nas ogolnie bardzo ciężko o sprzet na jaguarze al w innych regionach seiata nie jest tak zle pomijajac plyty glowne z tymi prockami. Po za tym w duzej mierze produkcja jaguarow przestawiona jest na konsole.

 4. czyli (autor: Krax | data: 28/08/13 | godz.: 10:49)
  top apu będą miały hUMA pozostałe nie...tak mam rozumieć ten slajd?

 5. Przeczytałem (autor: quadcore | data: 28/08/13 | godz.: 11:23)
  szybko tekst jedynie co mnie martwi to brak topowego procesora.

 6. @1&3. (autor: anemus | data: 28/08/13 | godz.: 12:26)
  Stacjonarna wersja raczej priorytetem nie jest - bardziej odpadem i zobaczymy jak procki się upowszechnią. Mobilne słabą dostępność zawdzięczają Samsungowi...

 7. @Plan wydawniczy (autor: PrEzi | data: 28/08/13 | godz.: 15:09)
  Czy ja dobrze widze, ze oni Richlanda i Kaveri przyporzadkowali i do Mainstream i Performance ?
  Oni sobie jaja robia ? Jakie to Performance...
  Dno... liczylem, ze jednak beda jakies procki w segmencie jesli nie High-End to choc Mid-High-End... a tu taka zalamka...


 8. PrEzi (autor: Markizy | data: 28/08/13 | godz.: 15:50)
  dla AMD zapewne jest to taki właśnie segment, bo z obecnym projektem rdzenia a głownie wykonaniem wiele nie zawojują.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.