Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 9 września 2013 
    

SoC z rodziny Atom C2000 dla mikroserwerów


Autor: DYD | 12:45
(7)
Intel przedstawia nowe portfolio produktów dla centrów danych i technologii dla dostawców chmury, szukających większej wydajności i elastyczności. Składa się na to nowa generacja 64-bitowych układów SoC z rodziny Intel Atom C2000 dla mikroserwerów, przechowywania danych (nazwa kodowa 'Avoton') i platform sieciowych (nazwa kodowa 'Rangeley'). To pierwsze produkty Intela oparte na architekturze Silvermont, stworzone w procesie 22 nm. Oznacza to zauważalny wzrost efektywności energetycznej i wydajności, mimo że od premiery poprzedniej generacji minęło 9 miesięcy.

Intel zaprezentował też Intel Ethernet Switch FM5224, który w połączeniu z zestawem oprogramowania WindRiver Open Network Software przynosi rozwiązania typu Software Defined Networking (SDN) dla serwerów, zwiększając gęstość i oszczędzając energię. Pokazano również pierwszy egzemplarz opartej na Intel Rack Scale Architecture (RSA) szafy serwerowej z technnologią Intel Silicon Photonics i łącznikiem MXC oraz światłowodem ClearCurve, opracowanym przez Corning, według specyfikacji Intela.

Wyprodukowane w nowym, 22-nanometrowym procesie układy z rodziny Intel Atom C2000 mają do ośmiu rdzeni, TPD od 6 do 20 Watów, zintegrowany Ethernet i wsparcie dla maksymalnie 64 gigabajtów pamięci operacyjnej (8 razy więcej niż poprzednia generacja). OVH i 1&1, globalni liderzy w dziedzinie hostingu stron internetowych, przetestowali już SoC Intel Atom C2000 i planują wdrożyć je do serwerów dedykowanych do podstawowych usług w przyszłym kwartale.

Intel oferuje 13 modeli z funkcjami dopasowanymi specjalnie do konkretnych zastosowań niewielkiego kalibru, takich jak hosting dedykowany, dystrybucja pamięci i dostarczanie treści. Rozwiązania te pozwalają Intelowi wejść na nowe rynki, takie jak przechowywanie danych i podstawowe zastosowania sieciowe. Ericsson, światowy lider w dziedzinie dostarczania technologii i usług komunikacyjnych, ogłosił, że przełączniki oparte na 'ostrzach' (blade-based switches) wykorzystane w Ericsson Cloud System - rozwiązaniu, które umożliwia dostawcom usług dodanie rozwiązań chmurowych do istniejących sieci, wkrótce oparte będą na produktach SoC z rodziny Intel Atom C2000.

Rozwiązania sieciowe, które zarządzają przesyłem danych między mikroserwerami, mogą znacząco wpłynąć na wydajność i zagęszczenie systemu. Unikatowa kombinacja Intel Ethernet Switch FM5224 i zestawu oprogramowania WindRiver Open Network Software to pierwszy na rynku przełącznik ethernetowy SDN opracowany specjalnie z myślą o mikroserwerach, z wysokim zagęszczeniem, niską latencją oraz 2.5GbE . Rozwiązanie uzupełnia zintegrowany kontroler Ethernet firmy Intel wewnątrz procesora Intel Atom C2000. Razem mogą być użyte do stworzenia rozwiązań SDN dla centrów danych. Przełączniki na bazie Intel Ethernet FM5224 mogą łączyć do 64 mikroserwerów naraz, umożliwiając do 30 procent (oparte na liczbie portów 2.5G w porównaniu do BCM56540) większą gęstość węzłów i nawet dwukrotne zmniejszenie latencji (źródło: Lippis Report: Open Industry Network Performance & Power Test for Cloud Networks Evaluating 10/40 GbE Switches, jesień 2011). Bazują one na platformie Intel Open Network, zaprezentowanej wcześniej tego roku.

Maksymalizacja wydajności centrów danych wymaga licznych innowacji. System RSA Intela pomaga partnerom przeprojektować centra danych w celu uzyskania modułowości komponentów (pamięć, CPU, pamięć operacyjna, sieci). Umożliwia przyporządkowanie zasobów do konkretnych zadań, zależnie od ich wymagań. Intel RSA pozwoli także na łatwiejszą zamianę i konfigurację komponentów przy wdrożeniach chmur obliczeniowych, magazynów danych i rozwiązań sieciowych.
Intel przedstawił pierwsze szafy oparte na systemie Rack Scale Architecture (RSA), wyposażone w nowe procesory Intel Atom C2000, procesory Intel Xeon , przełącznik obsługujący Intel SDN przy konfiguracji „top of rack” i technologię Intel Silicon Photonics. Intel przedstawił też łącznik MXC i światłowód ClearCurve, opracowane przez Corning, według specyfikacji Intela. Światłowody są specjalnie zaprojektowane z myślą o pracy z komponentami Intel Silicon Photonics.

Współpraca kładzie nacisk na ogromne zapotrzebowanie na dużą przepustowość w centrach danych. Poprzez przesył fotonów przez cienki światłowód zamiast sygnałów elektrycznych za pomocą miedzianego kabla, nowe technologie są w stanie transferować ogromne ilości danych w niebywałych szybkościach na większe dystanse. Transfery osiągają szybkość do 1,6 terabita na sekundę na odległościach do 300 metrów w centrach danych.

Microsoft i Intel ogłosiły współpracę przy opracowywaniu szaf serwerowych RSA Microsoftu nowej generacji. Cel to zapewnienie jeszcze lepszego wykorzystania istniejących rozwiązań i zwiększenie ich elastyczności w centrach danych Microsoftu.


[kliknij, aby powiększyć]

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. latencja (autor: TeXXaS | data: 9/09/13 | godz.: 13:03)
  takie staropolskie określenie... :) A za hardware do MS to ja chyba podziękuję. Chociaż klawiatury robią fajnie akurat...

 2. chyba za pozno (autor: RusH | data: 9/09/13 | godz.: 14:52)
  FB juz uzyqwa eksperymentalnie rackow a ARMami i jak tylko oficjalnie wyjda 64bitowe to przeniosa wiekszosc infrastruktury

 3. @2. (autor: anemus | data: 9/09/13 | godz.: 19:05)
  I co w związku z tym? Silvermount bije wszystkie obecne army pod względem wydajności/wat. Jak się pokarzą konkretne implementacje handlowe Cortexów A57 to będzie już następca silvermounta i podejżewam, że również zostawi army w tyle (niektórzy twierdzą, że w środowisku 64 bitowym już teraz SM jest dużo szybszy niż A57 i równie oszczędny)

 4. oj raczej nie bardzo (autor: RusH | data: 9/09/13 | godz.: 23:48)
  intel zawsze obiecuje te 6W czy inna mala liczbe, potem sie okazuje ze faktycznie 6W, ale przy taktowaniu 100MHz w idle :) a na prawde przy 2GHz bedzie 20W
  w tym samym czasie stary arm 4x A9 2GHz siorbie 3W rozpedzony na maksa
  do tego dochodzi cena armow kontra atomy i nagle sie okazuje ze mozna kupic 2-4 razy wiecej armow za ta sama cene


 5. @4. (autor: anemus | data: 10/09/13 | godz.: 04:07)
  No to tworzysz alternatywną rzeczywistość bo obecne starusieńkie atomowe soci są energooszczędniejsze od porównywalnych wydajnościowo armów, Do tego cena w hurcie podobna (topowe army w hurcie to 20-25$ za sztukę, Intel daje przypadkowym 50 za soc ale w hurcie można liczyć na 30% rabat czyli gdzieś 30$)

 6. ps. (autor: anemus | data: 10/09/13 | godz.: 04:22)
  nie przymierzajcie "oficjalnych" cen bo nikt po takich nie kupuje.
  np. oficjalna cena boxa i7 4770 to 312$ czyli ok 1230 z VAT, a w sklepach kupisz za 1160 uwzględniając marże hurtownika, sklepu i koszta transportu czyli trzeba zakładać, że cena dla hurtownika to max 200$


 7. tylko $20-25? WOW (autor: RusH | data: 10/09/13 | godz.: 07:23)
  bo chinskie ARmy A9 zaczynaja sie od $2, za $12 masz wlasnie 4x 2GHz

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.