Na początku lipca Nokia odkupiła od Siemensa udziały we wspólnie stworzonej firmie Nokia Siemens Networks (NSN), płacąc Niemcom 1,7-miliarda euro (1,2-miliarda w gotówce od razu, 500 milionów płatne za rok). Dwa miesiące później, na początku września, fiński producent poinformował o zawarciu umowy z Microsoftem na mocy której dział urządzeń mobilnych dedykowanych konsumentom przejdzie w ręce Microsoftu. Umowa zostanie sfinalizowana pod koniec roku i zakończy się przelewem na konto Nokii kwoty w wysokości 3,79 miliarda euro za infrastrukturę, oraz pracowników, plus kolejne 1,65 miliarda euro za portfolio technologii powiązanych ze smartfonami z rodziny Lumia.
Fiński producent nie trafi w całości w ręce Microsoftu. Marka będzie nadal istnieć, a pod jej szyldem sprzedawane będzie oprogramowanie, oraz usługi, takie jak mapy, czy zaawansowane oprogramowanie dla aparatów, a także rozwiązania przeznaczone dla firm telekomunikacyjnych.
Wspominam o tym, ponieważ portal Bloomberg donosi, że niebawem może dojść do połączenia Nokii i firmy Alcatel-Lucent, która od wielu lat prężnie działa na rynku rozwiązań telekomunikacyjnych. Rozmowy i analizy ponoć już trwają i jeśli obie firmy dojdą do porozumienia, to powstanie jeden z największych graczy na rynku rozwiązań biznesowych.
Zdaniem analityków taki scenariusz jest wielce prawdopodobny, bo Nokia ma patenty i wypracowane metody efektywnego zarządzania, a tych potrzebuje borykający się z restrukturyzacją Alcatel. Francuski koncern może się z kolei pochwalić silną pozycją na rynku i lukratywnymi umowami na świadczenie usług, podpisanymi z amerykańskimi sieciami Verizon Wireless oraz AT&T.
Jednym słowem współpraca wzmocniłaby pozycję powstałego z połączenia podmiotu, co jest ważnym argumentem za zmianami, tym bardziej, że obecnie obie firmy muszą walczyć z mocną konkurencją.
K O M E N T A R Z E
Hmm (autor: rmarcin | data: 27/09/13 | godz.: 14:22) Kiedyś był Lucent, Alcatel, Ericsson, NSN, Nortel.
Potem Lucent połączył się z Alcatelem, a teraz jeszcze z Nokią. Nortel też ktoś wsiorbał. Jak tak dalej pójdzie to zostanie w Europie i Stanach jedna firma.
czyli tak (autor: ditomek | data: 27/09/13 | godz.: 14:27) jak straszą w filmach sf. Światem rządzi jedna korporacja.. Mam nadzieję, że nie za mojego życia.
... (autor: trepcia | data: 27/09/13 | godz.: 15:30) W Chinach jest Huaweii. Jesli mialby ktos rzadzic swiatem to wlasnie Huaweii. Ich to juz sie nawet Cisco boi.
@04 A i tak ich wszystkich razem potem (autor: lcf | data: 27/09/13 | godz.: 15:42) po cichutku będzie produkował Foxconn, osiągając dochód nie mniejszy niż Apple ;).
Nortela nikt nie wsiorbal (autor: RusH | data: 27/09/13 | godz.: 22:07) zbankrutowali tak jak teraz bankrutuje BB