Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 24 października 2013 
    

Rzut oka na kolejkowanie w hUMA i Excavatora


Autor: Wedelek | źródło: Xbit Labs, Semi Accurate | 14:59
(5)
Kolejna generacja procesorów firmy AMD zapowiada się niezwykle ciekawie, za sprawą całkiem nowej mikroarchitektury CPU, oraz wcielenia w życie standardu hUMA. Są to na tyle ciekawe aspekty, że warto przyjrzeć im się bliżej, co mam zamiar zrobić w niniejszym artykule. Zacznę od końca, czyli od hUMA, który daje producentom całkowicie nowe możliwości. Przede wszystkim zakłada on stosowanie współdzielonej pamięci podręcznej, do której dostęp będą miały zarówno GPU, jak i CPU, co znacząco przyspieszy wykonywanie obliczeń. Do tego zaimplementowany został nowy system kolejkowania zadań nazwany Heterogenous Queuing, w skrócie hQ.

Zakłada on, że aplikacja będzie miała bezpośredni dostęp zarówno do CPU, jak i GPU, a na dodatek oba te układy będą w stanie zlecać sobie nawzajem zadania do wykonania. Dzięki temu wzrośnie wydajność, a korzystanie z GPGPU będzie wygodniejsze, choćby dlatego, że komunikacja będzie się odbywać z pominięciem systemu operacyjnego.

Poniższe diagramy wyraźnie pokazują, jak będzie wyglądało kolejkowanie instrukcji i zlecanie prac w układzie zgodnym z hUMA, takim jak Kaveri, a jak to wygląda obecnie. Aktualnie procesor ogólnego zastosowania musi przetworzyć wszystkie operacje i tylko on może zlecić GPU wykonanie określonych obliczeń, co jest nieefektywne.Kolejnym, istotnym aspektem wpływającym na wydajność procesorów jest mikroarchitektura CPU, a w przypadku AMD prawdziwym przełomem na tym polu będzie Excavator, wyposażony w 256-bitowe jednostki FMAC, które są niezbędne by zapewnić zgodność z instrukcjami AVX2. Obecnie AMD stosuje w swoich procesorach FPU zdolne wykonywać 128-bitowe operacje z użyciem instrukcji XOP, co nie jest wystarczające. W związku z tym AMD musi przeprojektować jednostki FPU, co z kolei daje nadzieje na spory wzrost wydajności pojedynczego rdzenia, a to właśnie ten aspekt jest największą bolączką układów AMD na bazie Bulldozera i Piledrivera.

Wiadomo również, że Excavator będzie wspierał wszystkie te instrukcje, co Haswell, czyli SSE4.1, SSE4.2, AES, PCLMUL, AVX, BMI, F16C, MOVBE, AVX2, BMI2 i RDRND, a producent deklaruje, że nowa mikroarchitektura będzie o 10-15% wydajniejsza od poprzednika, czyli Steamrollera.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. a pewnie (autor: Markizy | data: 24/10/13 | godz.: 15:09)
  po Excavator amd wywali całkiem FPU, i rdzenie w module będą tylko liczyć liczby stałoprzecinkowe, a wszelkie inne obliczenia zmiennoprzecinkowe będą wykonywane przez cześć graficzną ;)

 2. Zapowiadają 10-15% przyrostu na rdzeń. (autor: raczek70 | data: 24/10/13 | godz.: 15:32)
  W rzeczywistości będzie to zapewne 5-7%. To wciąż za mało... :(.

 3. Sorki mówią o ogólnej, co i tak nie zmienia sytuacji... (autor: raczek70 | data: 24/10/13 | godz.: 15:34)
  :(.

 4. jeju (autor: loccothan | data: 24/10/13 | godz.: 16:30)
  Poczekajcie pierw na SteamRollery ;-) nie bedziecie zawiedzeni jeśli chodzi o cenę-wydajność. Bo za 2k złożycie podstawę (mobo+proc+RAM) z min. 12 do 16 rdzeni (nie wiadomo do końca ile dadzą do desktopów) + przyrost wydajności związany z technologią + win 8.1 który jest zoptymalizowany pod AMD Modular (patrz na xOne i jego kompatybilność z o8iem) i mamy spoko sprzęty do grania w nowe tytuły za całość pod koniec przyszłego roku damy ok 4-5k zeta (z Grafiką HiEnd) to nie dużo a ten kto będzie robił upg. wyjdzie jeszcze taniej ;-)

 5. hmm (autor: grafenroot | data: 25/10/13 | godz.: 22:09)
  W teorii wygląda to dobrze. Jeśli producenci softu zaczną pisać pod HSA to może być ciekawie :) Pytanie tylko czy będzie się im chciało.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.