Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 2 stycznia 2014 
    

OLED TV w natarciu od LG na CES 2014


Autor: DYD | 20:23
(10)
Podczas nadchodzącego Consumer Electronics Show, które odbędzie się w Las Vegas w dniach 7-10 stycznia 2014 r., LG zaprezentuje gamę telewizorów opartych na OLED. Firma pochwali się dużym (77'') modelem 77EC9800 z zakrzywionym ekranem, który wraz z modelami 55 oraz 65'' wyposażone zostały w technologię WRGB OLED (patent LG) oraz matrycę o rozdzielczości 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Zakrzywiony ekran 77EC9800 umieszczony został na podstawie o kształcie liścia. TV wyposażone zostały w rozwiązania umożliwiające dekodowanie sygnałów z kompresją H.264 oraz HEVC H.265 przy prędkości 30 lub 60 klatek na sekundę. Wbudowany dekoder umożliwia wyświetlanie treści Ultra HD z urządzeń zewnętrznych, podłączonych do telewizora poprzez porty HDMI, USB lub LAN.

Temperatura barwowa każdego z pikseli na 77-calowym ekranie jest automatycznie regulowana przez funkcję korekcji kolorów LG Color Refiner, dzięki czemu zyskuje się odpowiednią spójność i zrównoważenie barw. W celu pełnego wykorzystania jakości obrazu, wynikającej z dużego kontrastu, w telewizorze zastosowano algorytm dynamicznej regulacji zakresu tonalnego HDR (High Dynamic Range). Dzięki technologii polaryzacyjnej Cinema3D i FPR (film-type patterned retarder) mamy wsparcie 3D bez migotania obrazu.

Aby poszerzyć możliwości oglądania obrazu o dużej rozdzielczości, firma LG zastosowała w telewizorze 77EC9800 swój procesor Tru-ULTRA HD Engine Pro, który umożliwia skalowanie materiałów o rozdzielczości SD, HD lub Full HD pozwalając na uzyskanie perfekcyjnego obrazu o jakości porównywalnej z rozdzielczością 4K. Algorytm zwiększania rozdzielczości koryguje błędy spowodowane skalowaniem, dzięki czemu wyświetlany obraz jest gładszy i pozbawiony rozmyć. W telewizorze zastosowano również funkcję kompensacji ruchu z przewidywaniem MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), która pozwala na płynniejsze, wyraźniejsze i bardziej realistyczne odwzorowania.Na CES pokazany zostanie także TV GALLERY OLED TV (model 55EA8800) oraz telewizor OLED z zakrzywionym ekranem (model 55EB9600), wyróżniający się walorami pro-ekologicznymi. Za ramą telewizora GALLERY OLED TV kryje się 2.2-kanałowy system głośników Canvas Speaker o mocy 100 W, które są skierowane do przodu. Zaprojektowany z artystycznym zacięciem EA8800 jest jedynym telewizorem, dzięki któremu domowy salon może wyglądać jak galeria sztuki. Jest wyposażony w funkcję eGallery, dzięki której użytkownik może wybierać spośród różnych trybów wyświetlania obrazu w celu wytworzenia określonego nastroju. Na przykład, w trybie Gallery Mode telewizor wyświetla najsłynniejsze dzieła światowego malarstwa, natomiast w trybie Healing & Remembering Mode pomaga w uzyskaniu ciepłej i przyjaznej atmosfery dzięki nastrojowym dźwiękom i obrazom.

Najnowszy telewizor LG OLED z zakrzywionym ekranem, model 55EB9600, wyróżnia się walorami ekologicznymi. Został wykonany z większym wykorzystaniem surowców wtórnych niż jego poprzednik oraz ze znacznie mniejszej liczby elementów, za sprawą czego odzwierciedla dążenie firmy do odpowiedzialnej produkcji.

Przygotowując się na ogólnoświatowy wzrost popytu na telewizory OLED, LG tworzy bazę produkcyjną w kilku krajach. Firma zakończyła już budowę zakładów produkcyjnych w Brazylii, Polsce, Chinach oraz Tajlandii. Ponadto, w tym roku rozpocznie swoją działalność nowoczesna fabryka w Meksyku, która będzie produkować telewizory OLED na rynek Ameryki Północnej.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Pytanie za 100pkt (autor: MayheM | data: 2/01/14 | godz.: 21:08)
  co daje zakrzywienie ekranu w TV?

 2. @1. (autor: Krotock | data: 2/01/14 | godz.: 21:15)
  Obraz jest przyjemniejszy dla oka. W końcu masz płaskie czy okrągłe oczy? Wiele rzeczy obecnie robi się dla marketingu i tak jest i w tym przypadku, jednak ja tu dostrzegam sens i ludzie, którzy widzieli tego typu ekrany również. Za ten bajer nie dopłaciłbym za dużo do tv, ale niedługo pewnie i tak będzie to standardem. Choć płaskie tv na pewno nie znikną całkowicie.

 3. krzywa głupota (autor: hideox | data: 2/01/14 | godz.: 21:34)
  to co jest proste widzimy jako proste a oni chcą nam wmówić że krzywe jest lepsze rotfl, krzywy tv to głupi pomysł jeszcze bardziej jeśli ogląda się go pod kątem a nie na wprost

 4. hideox fakt, głupota, siedząc centralnie przed takim telewizorem (autor: Sławekpl | data: 2/01/14 | godz.: 22:01)
  patrząc na bok, oko nie musi ostrzyć obrazu i nie musisz się skupiać na drugim planie, a przynajmniej w mniejszym stopniu
  no chyba, że ktoś ma kamery zamiast oczu wtedy ustawi sobie na stałą ogniskową i ma spokój :P
  w IMAX też masz lekko zakrzywiony ekran, przynajmniej tych gdzie są projektory na 70 mm taśmę
  powyżej pewnej przekątnej to ma rację bytu


 5. kolejna moda (autor: Atak_Snajpera | data: 2/01/14 | godz.: 22:48)
  kiedys byly telewizory wypukle. potem nastala era plaskich. zas teraz mamy marketingowa jazde na wklesle. za jakis czas dzial marketingu bedzie przekonywal ze wypukly jest cool. i tak w kolko macieju i kasa leci. pisze z psp.

 6. Świetna wiadomość (autor: Smołek | data: 2/01/14 | godz.: 23:11)
  Super. Oby jak najwięcej OLEDów wychodziło.
  Widziałem to cudo (trochę mniejsze i z HD) w Saturnie w M1 i w czerni i kolorach można się zakochać :)
  Powinni wyeliminować jedną wadę - zakrzywienie. Odbicia które powstają na tym ekranie wyglądają przez to bardzo źle.

  Druga wada - cena, z biegiem czasu wyeliminuje się sama. Oby tylko więcej firm podchwyciło trend OLEDowy a minie epoka LCD.


 7. @5. (autor: Mariosti | data: 2/01/14 | godz.: 23:58)
  To nie moda była na wypukłe monitory tylko było to zwyczajne ograniczenie technologiczne. Przy wciąż dużych telewizorów do największych kineskopowych cały czas ekran płaski jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli już chcesz mieć telewizor np 80" i oglądać go z kanapy oddalonej o 2 metry to pojawi się właśnie efekt wspomniany przez slawekpl, tj rogi ekranu będą zauważalnie dalej od twoich oczu niż jego środek, podstawy optyki. Zresztą technologia oled ułatwia dostosowywanie kształtu wyświetlacza jak to tylko możliwe. Zapewne w niedalekiej przyszłości pojawią się ekrany z kalibracją wklęsłości zależnie od tego z jak daleka się na nie patrzy co byłoby optymalne.

 8. można to sprawdzić (autor: pitero | data: 3/01/14 | godz.: 00:15)
  rysując w rzucie okrąg o punkcie centralnym na miejscu naszych oczu i promieniu oddalonym o odległość oglądania. Ładnie wyjdzie krzywa jaką powinien mieć TV. Inna sprawa, że często ogląda więcej niż 1 osoba, więc przydatność dużej, wyraźniej krzywizny jest problematyczna.

 9. ale bzdury (autor: RusH | data: 3/01/14 | godz.: 00:19)
  -Wbudowany dekoder umożliwia wyświetlanie treści Ultra HD z urządzeń zewnętrznych, podłączonych do telewizora poprzez porty HDMI

  mm dekoduje cos z hdmi?

  -Temperatura barwowa każdego z pikseli na 77-calowym ekranie jest automatycznie regulowana przez funkcję korekcji kolorów LG Color Refiner, dzięki czemu zyskuje się odpowiednią spójność

  kazdego pixela osobno? to pod kazdym pixelem jest czujnik czytajacy barwe koloru?

  -W celu pełnego wykorzystania jakości obrazu, wynikającej z dużego kontrastu, w telewizorze zastosowano algorytm dynamicznej regulacji zakresu tonalnego HDR

  Musza koniecznie odkopac Shanonna i poinformowac go ze znalezli sposob na zwiekszanie jakosci przez dodawanie informacji z dupy

  -Algorytm zwiększania rozdzielczości koryguje błędy spowodowane skalowaniem, dzięki czemu wyświetlany obraz jest gładszy i pozbawiony rozmyć

  hmmm
  -obraz jest gładszy

  czyli blur

  - i pozbawiony rozmyć

  czyli zaraz po blur daja sharpen, BRAWO :D

  -W telewizorze zastosowano również funkcję kompensacji ruchu z przewidywaniem MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), która pozwala na płynniejsze, wyraźniejsze i bardziej realistyczne odwzorowania.

  1 me/mc sa skladnikami enkodera h264
  2 nawet jesli jakis idiota wpadl na pomysl "polepszacza" obrazu opartego na tych technikach to
  wprowadza LAG
  niszczy dane zawarte w obrazie = zmniejsza jakosc

  KAZDY polepszacz obrazu niszczy dane zawarte w materiale zrodlowym, dziala to mniej wiecej jak podbicie basow w chinskim jamniku sluchajac Bacha.


 10. @ 2 (autor: MayheM | data: 3/01/14 | godz.: 10:25)
  mam nadzieje ze zartujesz. Jesli jednak nie, polecam maść do smarowania scalaków, aby dzwiek byl bardziej kremowy dla ucha.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.