Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 16 stycznia 2014 
    

Apple musi zwrócić pieniądze za część zakupionych w iTunes aplikacji


Autor: Wedelek | źródło: LegitReviews | 14:59
(4)
Kilka godzin temu Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) ogłosiła, że Apple musi oddać niektórym użytkownikom pieniądze za zakupione bez ich wiedzy aplikacje. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż niektórzy użytkownicy urządzeń Apple ze zgrozą odkryli, że z ich kont zniknęły znaczne sumy pieniędzy, które zostały przelane na konto producenta. Okazało się, że jest to wynik zakupów poczynionych przez dzieci, które postanowiły kupić sobie kilka aplikacji i/lub kilka dodatkowych modułów dostępnych w niektórych grach. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że sprawa jest prosta, a zawinili rodzice i ich dzieci.

Problem w tym, że drenaż konta dotknął też tych rodziców, którzy zabezpieczyli telefon przed dokonywaniem nieautoryzowanych płatności nakładając blokadę wymagającą wpisania hasła. W jaki zatem sposób dzieci dobrały się do pieniędzy rodziców? Otóż okazuje się, że po autoryzacji dowolnej płatności ustanawiana jest sesja, która trwa 15 minut, a w tym czasie można kupować kolejne aplikacje, bez konieczności powtórnej autoryzacji. Innymi słowy rodzic przystał na zakup jednego programu/dodatku, zautoryzował płatność, a jego pociecha już samodzielnie dokupiła sobie resztę potrzebnych rzeczy, oczywiście bez jego wiedzy i aprobaty. Kłopot w tym, że Apple nie informowało, że ten mechanizm działa właśnie w taki sposób, wprowadzając tym samym klientów w błąd. Organizacja FTC uznała, że tak być nie może i nakazała Apple zwrócić pieniądze, oraz poprawić mechanizm.

Jak poważna jest to sprawa mówią szacunkowe wyliczenia, z których wynika, że Apple będzie musiało zwrócić nawet 32,5-miliona dolarów. Wszystko za sprawą olbrzymich zakupów, jakie poczyniły dzieci poszkodowanych. Jedna aplikacja może kosztować w iTunes od $0,99 do $99, przy czym większość z nich to wydatek rzędu kilku dolarów. Jednostkowe kwoty są więc zazwyczaj niewielkie, co nie oznacza, że końcowy rachunek też taki jest. Przykładowo jedna z córek osoby poszkodowanej wydała ponad 2600 dolarów na zakupy dodatkowych elementów w grze Tap Pet Hotel.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Japko niedobre? (autor: Conan Barbarian | data: 16/01/14 | godz.: 17:50)
  ach te hamerykańskie dzieci ...
  BTW. 32,5-miliona dolarów dla Apple to NIC, u nas już by dawno sobie nagrody rozdali i nie byłoby z czego oddać.


 2. mechanizm świetny.. (autor: puppy | data: 17/01/14 | godz.: 10:45)
  I trochę na amerykańską groteskę zakrawa że znaleźli się tam idioci którzy próbują zarobić na własnej indolencji. Ale przyznam że dodatkowa informacja (poza pośrednią, możliwością wyłączenia tego w opcjach) by nie zaszkodziła, przynajmniej przy pierwszym zakupie..

 3. ... (autor: coolart | data: 17/01/14 | godz.: 21:52)
  typowa zagrywka bo to dzieci a my jestesmy czysci, dlatego nie kupilem i nie kupie od apple nic to juz wole od M$'a kupic niz od jablka.

 4. Uważam, że klienci mają rację. (autor: pwil2 | data: 18/01/14 | godz.: 11:42)
  To tak, jakby VISA/Mastercard/Euronet wprowadziły opcję, że jak raz autoryzujesz transakcję, to przez 15 minut działa przycisk "Tak , to znowu ja" (bez konieczności użycia karty/PINu).

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.