Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 13 lutego 2014 
    

Awaria usługi DNS Orange - co zrobić i jak rozpoznać


Autor: Wedelek | źródło: własne | 13:58
(11)
Kilka godzin temu posłuszeństwa odmówił co najmniej jeden z serwerów DNS firmy Orange, czego niestety doświadczyłem na własnej skórze. Największym problemem nie było jednak rozpoznanie i usunięcie tej niedogodności u siebie, ale liczne telefony od znajomych, którzy nie wiedzieli czemu "nie chodzi im Internet". To skłoniło mnie do napisania niniejszego wpisu informującego o możliwych problemach i jednocześnie krótkiego poradnika jak je rozwiązać. Ale po kolei. Serwer DNS to tak naprawdę usługa uruchomiona na komputerze klasy serwer, która odpowiada za translację adresów słownych na adresy IP (najczęściej w wersji 4). Dzięki niej nie musimy pamiętać, adresu IP TwojePC, wystarczy, że wpiszemy www.twojepc.pl w polu adresu przeglądarki i już.

DNS zapytany o stronę prześle jej adres IP (adres publiczny urządzenia na którym się znajduje), który potem bez naszej wiedzy wykorzysta przeglądarka internetowa. Prawo wymaga, by usługodawcy Internetowi dostarczali własne serwery DNS, z których korzysta lwia część ich użytkowników. Czasami jednak odmawiają one współpracy i wtedy też pojawia się problem. Awarię opisywanej usługi łatwo zidentyfikować po charakterystycznych objawach. Jeśli bez problemu ładują nam się strony z których korzystamy na co dzień, a inne nie, to najpewniej źródłem problemu jest właśnie DNS. Gwoli wyjaśnienia adresy IP stron na które wchodzimy non stop są przechowywane na naszym komputerze i dlatego awaria usługi DNS nie wpływa na ich funkcjonowanie.

Rozwiązanie problemu jest równie banalne jak postawienie diagnozy i sprowadza się do kilku kliknięć. W systemach z rodziny Windows trzeba odwiedzić Panel Sterowania, potem odnaleźć Centrum sieci i udostępniania (w Windows 7 i 8 znajduje się w grupie Sieci i Internet) i wreszcie kliknąć w połączenie z którego korzystamy by łączyć się z siecią. Otwiera się nam okno dialogowe, w którym klikamy na przycisk Właściwości, a w kolejnym okienku na zaznaczamy protokół TCP/IPv4 i znowu klikamy w przycisk Właściwości. W nowo otwartym oknie (kolejnym) zaznaczamy opcję "Użyj następujących adresów serwerów DNS", po czym w polach "Preferowany serwer DNS" i "Alternatywny serwer DNS" wpisujemy IP serwera z alternatywną usługą DNS. Polecam 8.8.8.8 i 8.8.4.4, choć w sieci znajdziecie ich o wiele więcej.

Aby sprawdzić konfigurację usługi DNS wystarczy w linii komend wpisać polecenie nslookup, które służy do bezpośredniego odpytywania o adres, a przy okazji powoduje zgłoszenie się wybranego przez nas serwera.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Dzięki Piotrowi znamy teraz IP tego portalu... (autor: Lates | data: 13/02/14 | godz.: 14:06)
  teraz tylko się włamywać :)

 2. @up (autor: Wedelek | data: 13/02/14 | godz.: 14:08)
  Ha ha ha, wiedziałem że starzy wyjadacze będą żartować:) Wiem, że dla Was to jest "oczywista oczywistość", ale typowy użytkownik nie ma pojęcia jak działa sieć i jemu chcę właśnie pomóc.

 3. DNS (autor: OSTVegeta | data: 13/02/14 | godz.: 14:18)
  Sam korzystam z DNSów Tepsy
  194.204.159.1 194.204.152.34


 4. Operatorzy sobie po prostu olewaja klientow (autor: rookie | data: 13/02/14 | godz.: 16:13)
  W Orange nie dziala DNS a w Play mialem ostatnio awarie USSD i w ciagu kilku dni, gdy chcialem zamowic rozne uslugi nie dalo sie wlaczyc a to pakietu minut, a to internetu...wyskakiwalo ze awaria i juz. I to nie raz - probowalem wiele razy (co ok. pol godziny) i pojawial sie komunikat o awarii u operatora... :( Moja ogolna refleksja jest taka, ze firmy telekomunikacyjne maja ogromne zyski dzieki nam-klientom, ale inwestowac w dobra infrastrukture to juz nie ma kto....smutne...

 5. Warto wspomniec (autor: Mute | data: 13/02/14 | godz.: 16:15)
  ze te dnsy sa wlasnoscia Google. Nie wszyscy chca byc przez nich sledzeni na kazdym kroku.

 6. w sumie (autor: Markizy | data: 13/02/14 | godz.: 16:48)
  nie przeszkadza zrobienie miksu dns
  np jeden od tpsa, drugi openDNS, a trzeci jeszcze jakiś inny :)


 7. @UP (autor: Atak_Snajpera | data: 14/02/14 | godz.: 16:17)
  Mój ruter ma miejsce tylko na dwa wpisy.

 8. korzystając z routera Huawei E587u-2 (autor: Sławekpl | data: 14/02/14 | godz.: 22:22)
  który można kupić w orange i ustawiając ich DNS pozbawiamy się możliwości zalogowania, mało kto z tym routerem Wi-Fi w orange ma ustawiony ich DNS, nawet jak pomoc techniczna to zaleca to i tak użytkownik natychmiast to kasuje aby się zalogować na router

  każda ich awaria jest pretekstem do naliczania dodatkowych opłat, używam ich łączy tylko między północą a 8 rano czyli tzw. "szczęśliwe godziny", byłem w szoku gdy przyszedł sms o 07:43 iż przekroczyłem pakiet i ograniczą mi prędkość do końca okresu rozliczeniowego czyli jeszcze 18 dni, chyba że dokupię pakiet i zapłacę im ekstra
  by było ciekawiej modem wyłączyłem o 07:27 (choć miałem czas do 07:59) więc jak mogłem przekroczyć pakiet???

  już kilkukrotnie ta firma próbowała BEZCZELNIE WYŁUDZIĆ nie należne im opłaty, jeśli macie ich internet polecam dokładnie sprawdzać, idę o zakład że nie będą się zgadzać ilości danych jak i okresy w których są naliczane, przy korzystaniu ze szczęśliwych godzin aby pakiety pobrane w nocy nie "przemieściły" się na licznik, najlepiej na kilka minut wyłączyć modem, przed północą też polecam wyłączyć i włączyć kilka minut po północy
  pomoc techniczna dla usług orange free nie pracuje w nocy, skasowali etaty i nic się nie da dowiedzieć czy zmienić, kiedyś był dyżur całą dobę...

  piszcie reklamacje i im nie odpuszczajcie, tak samo jeśli następuje rozłączenie chwilowe internetu, zwykle w nocy gdy pobiera się większe ilości danych, w dzień chodzi bez zająknięcia - kolejne celowe działanie ... sic!!!


 9. Atak_Snajpera (autor: Markizy | data: 15/02/14 | godz.: 15:30)
  tak większość ma, ale można zawsze dodatkowe DNS ustawić w windowsie. I swoja drogą ciekawe ile DNS można umieścić w nie producenckich softach do ruterów.

 10. hmmm... (autor: Shamoth | data: 17/02/14 | godz.: 10:34)
  a ten brak internetu nie wynika przypadkiem z akcji orange blokującej dostęp do ip lipnych serwerów dns, służących np do forwardowania na lipne strony bankowe do wyłudzania danych, które zostały podstawione przez crackerów w miejsce oficjalnych serwerów operatora na modemie/routerze klienta orange?

 11. @Shamoth (autor: Wedelek | data: 17/02/14 | godz.: 16:24)
  Sprawdziłem na tej ich stronce (akurat miałem to w jednej z kart otwarte) i zdaniem Orange wszystko było ok. A przynajmniej u mnie.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.