Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 13 lutego 2014 
    

Diagram blokowy GPU GM107


Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ/własne | 14:05
Niedawno w sieci pojawił się diagram blokowy prezentujący budowę rdzenia graficznego GM107, bazującego na architekturze Maxwell i wytwarzanego w 28nm procesie litograficznym. Gdy porównamy go do schematu Keplera zauważymy, że Nvidia skorzystała z tych samych "klocków", ale inaczej je poukładała, co jak pamiętamy ma przynieść niższe zużycie energii. Podstawową jednostką budującą GPU jest klaster GPC (Graphic Processing Cluster) połączony z pamięcią podręczną drugiego poziomu i interfejsami komunikacyjnymi. Ponieważ chip którego dotyczy diagram to konstrukcja niskobudżetowa, więc mamy tylko jeden GPC, a nie kilka jak w innych kartach na bazie Keplera.

Wewnątrz GPC mamy jednostkę Raster Engine, która kontroluje pięć bloków SIMM. Ich budowa przywodzi na myśl bloki SM architektury Fermi. Są one mniejsze niż w Keplerze i składają się z czterech pomniejszych grup jednostek z własną pamięcią podręczną na instrukcje, planistą, dwoma jednostkami Dipatch, oraz najprawdopodobniej 32 procesorami strumieniowymi. Najprawdopodobniej, bowiem część z tych zielonych kwadracików może reprezentować inne, wyspecjalizowane jednostki. Wewnątrz bloku SMM mamy też jeden silnik Polymorph Engine i osiem niebieskich prostokątów, które na poprzednich diagramch Nvidii reprezentowały jednostki teksturujące.A tak wyglądają diagramy GK104 (Kepler) i GF106 (Fermi) na podstawie których dokonano porównania:


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.