Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 26 lutego 2014 
    

Dwa nowe Exynosy w ofercie Samsunga


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 13:56
Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress Samsung zaprezentował kilka ciekawych gadgetów, oraz swój nowy smartfon, a mianowicie Galaxy S5. Mnogość sprzętu sprawiła, że debiut nowych procesorów tego producenta został przez wielu dziennikarzy potraktowany "po macoszemu", a to przecież właśnie układ SoC ma największy wpływ na wydajność smartfona lub tabletu. Przyjrzyjmy się zatem dwóm nowym układom z rodziny Exynos, modelom Octa 5422 i Hexa 5260. Oba procesory są wytwarzane w 28nm procesie litograficznym i korzystają z 32-bitowej architektury ARM v7.

Exynos 5 Octa 5422 to chip opierający się na technologii big.LITTLE, która zakłada połączenie słabszych rdzeni z mocniejszymi, by osiągnąć wysoką wydajność gdy trzeba i niskie zużycie energii w trybie IDLE. Dlatego też część CPU budują cztery mocne rdzenie Cortex- A15 (do 2.1 GHz), oraz cztery słabsze Cortexy- A7 (d0 1.5GHz). Producent twierdzi, że pod względem wydajności CPU jego nowy ośmiordzeniowiec jest o 34% wydajniejszy niż poprzedni Exynos Octa. Model 5422 bez najmniejszych problemów radzi sobie z wyświetlaczami o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i wideo w jakości 4K.

Nieco słabszy Exynos 5 Hexa posiada z kolei dwa rdzenie Cortex-A15 taktowane zegarem 1.7GHz, oraz dwa cztery Cortexy-A7 pracujące z częstotliwością 1,3GHz. Model ten jest ponoć o 42% wydajniejszy od poprzednika i podobnie jak wersja Octa wspiera wyświetlacze WQXGA (2560 x 1600), choć wbudowany moduł odpowiedzialny za sprzętowe wsparcie odtwarzania wideo radzi sobie "jedynie" z obrazem w jakości FullHD (60FPS) zakodowanym z użyciem H.264, MPEG4 lub VP8.

Jeśli chodzi o część GPU, to w obu przypadkach mamy do czynienia z najnowszych układem graficznym PowerVR GX6650 od Imagination Technologies, który został zbudowany na bazie 192 procesorów strumieniowych i potrafi w jednym takcie zegara wykonać wszystkie niezbędne przekształcenia na 12 pikselach. Wygląda na to, że rękawica rzucona przez Nvidię została właśnie podniesiona.

Nowy Octa 5422 powinien trafić do nowej wersji Galxy S5 (obok wersji ze Snapdragonem).


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.