Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 25 marca 2014 
    

Google prezentuje nową wersję standardu WebP


Autor: Wedelek | źródło: CNET | 07:06
(2)
Google z dumą ogłosiło zakończenie kolejnego etapu prac nad formatem kompresji grafiki WebP, który został już zaimplementowany w najnowszej wersji beta przeglądarki Chrome. Pozwalająca na jego używanie biblioteka libwebp nosi teraz numerek 0.4.0 i wprowadza liczne poprawki w kwestii wydajności i zużycia pamięci niezbędnej podczas operacji na nowym formacie pliku, oraz eliminuje zgłaszane błędy. Google przekonuje, że WebP pozwala ładować obrazki nawet o 25% szybciej, a to dlatego, że zapisane dane zajmują mniej przestrzeni dyskowej - wydajniejszy algorytm.

WebP to nowy standard kompresji plików graficznych, który ma zastąpić JPEG, PNG i GIF. Zapewnia on dwa typy kompresji: stratną i bezstratną, potrafi przechowywać informacje o kanale przeźroczystości i animacji, a co najważniejsze zapisane z jego użyciem pliki graficzne zajmują mniej przestrzeni dyskowej.

WebP to otwarty standard, z którego częściowo, w formie testów, korzystają już niektóre firm z branży IT, w tym Facebook i Opera Software. Jego obsługa została też dodana do niektórych edytorów graficznych, w tym do Gimpa, w formie wtyczki, a od lipca 2013 roku wszystkie grafiki w Google Play są kompresowane z użyciem WebP (przeglądarki, które nie obsługują standardu korzystają z plików *.PNG). Co ciekawe jednym z największych przeciwników szybkiego wprowadzenia WebP jest fundacja Mozilla, która notorycznie odrzuca możliwość zaimplementowania obsługi rzeczonego formatu w Firefoksie.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Może google (autor: KaszeL | data: 25/03/14 | godz.: 18:34)
    Powinien się zastanowić, czy nie odrzucić finansowania fundacji mozilla? :)

  2. Pewnie się nad tym zastanawiają (autor: mat9v | data: 26/03/14 | godz.: 16:23)
    ale utrzymywanie konkurencji jest dla nich korzystne, unikają w ten sposób niepotrzebnych dyskusji o monopolu a nie kosztuje to ich wiele :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.