Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 25 marca 2014 
    

Modele 3D twarzy tworzone na podstawie ludzkiego DNA


Autor: Wedelek | źródło: Slashgear | 07:25
(1)
Gdy mówimy o modelach 3D, to zazwyczaj myślimy o postaciach w grach, filmach, animacjach, prezentacjach, no a ostatnio również o fizycznych przedmiotach tworzonych przez przystosowane do tej pracy drukarki. Mark Shriver z uniwersytetu w Pensylwani doszedł do wniosku, że technologia odwzorowania modeli na bazie zebranych danych może przysłużyć się nie tylko do drukowania broni, ale i ścigania przestępców. W jaki sposób? Otóż w ludzkich genach zapisywane są różnego rodzaju informacje, w tym te determinujące nasz wygląd zewnętrzny. A skoro tak, to wystarczy je jedynie odczytać, zinterpretować, stworzyć na ich podstawie model 3D, a potem go wydrukować.

Z tego przekonania zrodził się projekt badawczy w ramach którego stworzono modele 3D twarzy 600 ochotników, od których potem pobrano materiał DNA. W kolejnym etapie stworzono modele powiązań 7000 punktów twarzy z odpowiednimi danymi zapisanymi w kodzie genetycznym. Aktualnie po określeniu rasy i płci naukowcy są w stanie odtworzyć kształt twarzy poszukiwanej osoby, opierając się na danych z 20 genów.

Kolejny etap badań ma pomóc stworzyć obiekt składający się 30'000 punktów których położenie zostanie przyporządkowane do danych zapisanych w odpowiednich genach. Gdy juz uda się dopracować tę technikę, wtedy śledczy będą w stanie na podstawie włosa napastnika odtworzyć dokładny model jego twarzy, szybko go identyfikując.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Tia... (autor: Shamoth | data: 27/03/14 | godz.: 15:21)
    Pytanie jeszcze czy ta technika będzie potrafiła chociażby uwzględnić rodzaj diety osoby, której twarz chcemy wyrenderować, bo samo otłuszczenie ciała ma spory wpływ na wygląd twarzy... o wypadkach i przypadkach wpływających na wygląd już nie wspominam...
    Ale sam zamysł ciekawy... dziewczyny będą mogły sobie wyrenderować "wyposażenie" domniemanego kandydata na podstawie obślinionego kufla ;]


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.