Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 9 kwietnia 2014 
    

HP przyznaje się do korupcji polskich urzędników


Autor: Wedelek | źródło: Polskie Radio | 08:05
(10)
Od kilku lat w Polsce toczy się postępowanie antykorupcyjne w sprawie tzw. infoafery, czyli nielegalnych praktyk podczas przeprowadzania przetargów na rozwiązania informatyczne w ramach zamówień publicznych. Wśród firm, które CBA podejrzewało o branie udziału w korupcji są IBM, Netline, oraz HP. Ten ostatni koncern przyznał się niedawno do winy co oficjalnie ogłosi podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Producent zgodził się na pełną współpracę z organami ścigania w Polsce i USA oraz podpisał ugodę z amerykańską giełdą papierów wartościowych (United States Securities and Exchange Commission).

Hewlett-Packard nie tylko przyznał się do prowadzenia praktyk korupcyjnych, ale i braku należytego nadzoru nad polskim oddziałem tej firmy, który najprawdopodobniej zostanie zlikwidowany. Na jego miejsce powstanie filia, której jedynym zadaniem będzie pośredniczenie w sprzedaży produktów partnerom hurtowymi i detalicznym, bez dodatkowych uprawnień negocjacyjnych.

Jeden z urzędników państwowych, odpowiedzialny za proces informatyzacji tak podsumował całą sprawę: "HP wybrało formę ugody by zakończyć ciągnący się od kilku lat dyskredytujący firmę w oczach całego świata proces. Dowody także te przedstawione przez Polską stronę były na tyle mocne, że uznano że nie ma już możliwości wybronienia się przed oskarżeniami".

Po drugiej stronie, czyli w HP słyszymy, że: "Czeka nas trzęsienie ziemi, szczegółów jeszcze nie znamy. Stracimy najprawdopodobniej podmiotowość i prezesa. Trafimy też pod skrzydła innego oddziału np. słowackiej wobec której nie ma zarzutów tej natury ."


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Witamy w Polsce (autor: Brendyman | data: 9/04/14 | godz.: 10:35)
  Nie smarujesz - nie jedziesz.

 2. @1. (autor: rmarcin | data: 9/04/14 | godz.: 10:50)
  Rozczaruje Cię. W łapę biorą wszędzie. I uwierz mi, że w PL nie jest jeszcze najgorzej.

 3. @02 (autor: Conan Barbarian | data: 9/04/14 | godz.: 11:18)
  Tyle tylko, że niemal wszędzie idzie się siedzieć za takie numery a w Chinach płaci się głową nawet na stanowiskach ministerialnych. W PL miejsca pod dywanami chyba nigdy jednak nie zabraknie.

 4. @3. (autor: Mariosti | data: 9/04/14 | godz.: 12:09)
  Nie miejsce pod dywanem tylko świat pod dywanem, ludzi powiązanych z których każdy ma przeszłość, każdy ma na każdego haka i nikt nie może samemu podejmować decyzji bez odpytania swoich "łaskawców".

 5. Poczytajcie jeszcze bzdury ... (autor: Muchomor | data: 9/04/14 | godz.: 12:12)
  ... jakie wypowiadał nasz minister podniecając się tym 'sukcesem'.
  http://www.rp.pl/...ania-polskich-urzednikow-.html

  Co za muł...


 6. No to po HP w Polsce... (autor: BeeDead | data: 9/04/14 | godz.: 12:33)
  I tak przez bezmyślność i pazerność HP straciło polski rynek....

 7. może się za robotę wezmą. (autor: TeXXaS | data: 9/04/14 | godz.: 12:54)
  Kiedyś to był sprzęt. Teraz gonią za zyskiem. Awaryjność zastraszająca, a materiały eksploatacyjne w cenie złota. Nich spadają - na szczaw.

 8. add 6 (autor: grubas | data: 9/04/14 | godz.: 13:14)
  Pojęcia nie masz a piszesz. Za takie troll-owanie powinien być ban.
  HP jest nie tylko producentem sprzętu ale i integratorem systemów informatycznych i świadczy usługi w tzw. direct'towo i tu na tym polu może być skreślone aby samo nie skłądało ofert i podpisywało umów ale nigdzie nie jest napisane i tak zakazać nie mogą aby sprzedawać przez Partnerów. I tu nic nie może zrobić nikt bo to integrator wybiera rozwiązanie na którym ma bazować dana infrastruktura (przykład Asseco). Łopatologicznie - firma X przy konstruowaniu oferty oferuje sprzęt HP i sprawa załatwiona.
  Poza tym wieszacie na nich psy, a to samo się dzieje w IBM, Cisco, Oracle i inni wielkich korporacjach ale tylko o nich głośno póki co.
  Druga sprawa to taka czemu nikt nie weźmie się za autostrady ...? Kolosalen kwoty za 1km autostrady. przetarg się ukazuje , składa ofertę 1 lub 2 firmy. Wygrywa jedna , a druga jest podwykonawcą pierwszej jak i inne firmy które dostały "ciche porozumienie" aby ofert nie składać bo podwykonawstwo i praca będzie dla wielu.
  Pytanie gdzie kasa bo rząd zapłacił ,a wykonwcy podwykonawcom nie..?
  Następny przykłada to cukiernictwo lub co bardziej widzoczne afara cementowa. 5 firm w polsce i co roku podnoszą ceny , a rynek i tak musi kupić u nich ... Tak że takich patologii jest w brut ale tylko tą sprawę udało się nagłośnić aż tak i tylko przez głupotę ludzką.


 9. obstawiam że to ARiMR położył się cieniem na HPku (autor: Qjanusz | data: 9/04/14 | godz.: 16:00)
  @grubas - fakt, pewnie większość smaruje, ale są granice przyzwoitości w tym nieprzyzwoitym procederze. Parę osób z wspomnianej korporacji o tym zapomniało i zasłużenie wyleci teraz na pysk. Niestety, po drodze zgarnie ze sobą już większą liczbę osób, które uczciwie włożyło kawał życia i serca w wykonywaną pracę.

  Właśnie w taki sposób przez cwaniactwo traci się tożsamość.


 10. @ Qjanusz widzę że jesteś w temacie (autor: grubas | data: 9/04/14 | godz.: 18:04)
  wymieniając ich konika :-) z nazwy.
  Tylko proszę pamiętaj o jednym. Te zaje&*^^&ne molochy korporacje nęcą dobrych, pracowitych ludzi socjalami , pejsami , autami i opowiadają bajdury. "Piorą" Ci czachę że szok.
  W drugim roku jak się już przyzwyczaisz do tego co posiadłeś / zarobiłeś przez rok poprzedni dopinają Ci takie targety że spinasz poślady i zaczynasz kombinować, a od swojego sifu słyszysz tylko że masz zrobić target, a jego nie obchodzi jak.

  Reasumując.

  Nie ma co przypinać jednej łaty całej krowie.

  p.s. ciekawe czemu nic jeszcze nie słychać o np. Dell'u i jego KONIKACH.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.