Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 5 maja 2014 
    

Kilka nowych szczegółów na temat procesorów Skylake


Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 06:42
(2)
Wśród opublikowanych dziś aktualności możecie znaleźć wpis traktujący o nowych procesorach Intela o kodowej nazwie Broadwell, jakie w tym roku trafią do sprzedaży. Mowa o układach mobilnych, bo na desktopowe Broadwelle przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku. W 2015 roku na scenę wkroczy kolejna, mobilna platforma producenta z Santa Clara o kodowej nazwie Skylake. Portal Vr-Zone dotarł do kilku ciekawych informacji na ich temat, co obrazuje poniższy diagram. Większość widocznych tu danych nie wymaga komentarza, ale tajemnicze oznaczenia typu 2+2 czy 4+4e mogą Wam nie wiele mówić.

Owe cyferki obrazują ile rdzeni będą miały poszczególne modele i jaki IGP otrzymają. Schemat wygląda następująco: ilość rdzeni x86+rodzaj IGP, przy czym cyfra 2 oznacza IGP GT2 (24EU), trójka GT3(48EU), a czwórka to GT4 (96EU?). Z kolei literka "e" to oznaczenie IGP z wbudowaną pamięcią typu eDRAM. W nawiasach podano też sposób mocowania procesora na płycie: BGA to lutowanie, a LGA oznacza podstawkę, w której samodzielnie, bez użycia narzędzi będziemy mogli wstawić dowolny, kompatybilny procesor. Przykładowo oznaczenie 2+3e (BGA) oznacza, że mamy do czynienia z dwurdzeniowym procesorem wlutowanym w płytę główną i wyposażonym w IGP GT3 z 48 jednostkami wykonawczymi i dodatkową pamięcią podręczną.

Oczywiście niektóre z tych modeli będą obsługiwać funkcję Hyper Threading (każdy rdzeń przetwarza po dwa wątki), a inne nie. Podobnie ma się sprawa z funkcją Turbo, która w razie potrzeby automatycznie podniesie zegar CPU i IGP gdy tylko pozwolą na to warunki. Procesory Skylake będą wytwarzane w 14nm procesie litograficznym i można się spodziewać, że wzorem poprzedniej generacji procesorów Core układy dla "ludu" dostaną tylko jeden generator taktów zegarowych, a wersji z odblokowanym mnożnikiem będzie jak na lekarstwo.

Na uwagę zasługuje zapowiedź nowych układów komunikacji bezprzewodowej i przewodowej, w tym kontrolera Alpine Ridge, o którym pisaliśmy TUTAJ, a także chipsetu z serii 100.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel tłucze 14 nm (autor: zgrzejan | data: 5/05/14 | godz.: 14:53)
    Czyli robi hałas przed konferencją AMD

  2. Wolałbym (autor: PCCPU | data: 5/05/14 | godz.: 19:18)
    Wolałbym gdyby to były dane dotyczące mikroarchitektury samych rdzeni.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.