Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 9 maja 2014 
    

ReUse, czyli płytki PCB nowej generacji, łatwe w recyklingu


Autor: Wedelek | źródło: Geek | 07:23
(9)
Wraz z rozwojem technologii różnego rodzaju gadgety elektroniczne, komputery oraz ich podzespoły są coraz popularniejsze. Co więcej z roku na rok powstają nowe modele, które są wydajniejsze, bardziej energooszczędne, cieńsze itd. W związku z tym często je wymieniamy, nie rzadko wyrzucając stare na śmietnik. Już teraz recykling elektrośmieci to poważny problem, a może być jeszcze gorzej. Dlatego też trzy brytyjskie podmioty postanowiły jakoś temu zaradzić, projektując łatwą w recyklingu płytkę drukowaną, z której można szybko usunąć sprawne układy scalone i przenieść je na nowy produkt.

Projekt ten zwie się ReUse (Reusable, Unzippable, Sustainable Electronics) i przynosi już pierwsze, wymierne efekty. W wyniku badań stworzono płytkę PCB wykonaną z termoplastycznego materiału, na którą mogą być nakładane ścieżki i elementy scalone z użyciem obecnie wykorzystywanych metod (warstwa ta składa się ze specjalnego, przewodzącego "atramentu" i kleju). Gdy powstały na jej bazie produkt nie jest już potrzebny płytkę wystarczy zanurzyć w bardzo gorącej wodzie (niemal wrzącej) przez co staje się miękka i umożliwia łatwy demontaż umieszczonych na niej elementów. Projektanci przekonują, że ich płytka PCB jest w 90% wykonana z materiałów, które mogą być poddane recyklingowi.

Operację odzyskiwania układów scalonych prezentuje poniższy film wideo:


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ciekawe (autor: skalak23 | data: 9/05/14 | godz.: 10:25)
    tylko jak z trwałością takich układów w przypadku przypadkowego zalania wodą.
    Poza tym ciekawe jaka będzie trwałość odzyskanych komponentów przeniesionych na nową elektronikę czy będzie ona jakoś oznaczona i jaka będzie jej w związku z tym cena bo żeby była atrakcyjniejsza to musi być tańsza inaczej jest to bez sensu i nie wejdzie do użytku chyba że wymuszą to przepisami


  2. widzę, że czytanie ze zrozumieniem jest zbyt trudne... (autor: Seba78 | data: 9/05/14 | godz.: 10:36)
    Powyżej jest napisane, że płytka jest z termoplastycznego materiału a nie, że rozpuszcza się w wodzie! Zresztą jest też napisane, że nie rozpuszcza się a staje się miękka co umożliwia łatwy demontaż i oddzielenie warstw przewodzących. Jak to się spisze w przypadku zanurzenia elektroniki w wodzie? zrób eksperyment i włóż sobie komputer do wanny, najlepiej dalej podłączony do prądu. Na 100% ten produkt o którym jest ten news zachowa się tak samo. Nie jesteś ciekawy?

  3. @ 2 (autor: skalak23 | data: 9/05/14 | godz.: 12:26)
    Wychodzi że czytanie ze zrozumieniem sprawia ci większą trudność niż mi. Wskaż mi gdzie napisałem że ma się rozpuścić? Wodę możesz wylać gorącą np świeżo zaparzoną kawę lub herbatę co w tym przypadku elementy umieszczone na pionowej płytce odpadną pod własnym ciężarem czy przy pierwszej próbie przestawienia takiego urządzenia pod wpływem niewielkiego wstrząsu odpadną . Elektronika żadna podłączona do zasilania nie przeżyje kąpieli w wodzie ale zwykła nie podłączona ma już taką szansę o ile dobrze ją dosuszysz przed podłączeniem.

    Poza tym skoro głównym czynnikiem który powoduje plastyczność tego materiału jest temperatura jak to się będzie miało do podzespołów np płyta główna i przegrzewający się procesor. Trzeba widzieć obie strony medalu z jednej ochronę środowiska i możliwość odzyskania jak największej ilości surowca wtórnego ale z drugiej trzeba rozwiązać kwestię trwałości i niezawodności oraz co jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne. To tak samo jak powiedzenie że samochód elektryczny nie przyczynia się do emisji spalin to tylko półprawda bo prąd w większości przypadków pozyskiwany jest z węgla poza tym sama jego produkcja też powoduje emisje takich spalin. Żeby porównać co jest lepsze trzeba by zrobić bilans od momenty powstawania poprzez eksploatację i utylizację i dopiero porównywać.


  4. Seba masz racie - czytanie ze zrozumieniem (autor: RusH | data: 9/05/14 | godz.: 12:32)
    ale Wedelka :) kuleje angielski :P

    Mowa jest o zastepstwie cyny lakierami/klejami przewodzacymi prad oraz rozpuszczalnymi w wodzie

    >result was a new adhesive and ink system
    >In the presence of hot water the ink and the adhesive soften so significantly that all the components on the circuit are easily scraped off


    big fail i zwykle pompowanie funduszy EU na badania przez jakis uniwerek, mamy juz wystarczajaco duzo klopodow z ROHS


    >their business partner In2Tec has already gained a few clients in the automotive industry off the back of this technology


    AHAHAHA, tak, sektor przemyslu ktory walczyl zaciekle przeciwko ROHS i uzyskal zwolnienie z cyny noPB poniewaz elektronika jest elementem KRYTYCZNYM od ktorego zalezy zycie ludiz bedzie teraz uzywac elementow rozpuszczalnyc w wodzie ... :DDDD

    do tego pomysl uzycia ponownie odzyskanych elementow :DD. NIKT z premedytacja nie kupuje elementow z odzysku (poza bardzo drogimi chipami ala FPGA). Chinczycy bawia sie w "regeneracje" i wciskaja elementy z recyclingu jako podrobki nowych.


  5. @ 4 (autor: skalak23 | data: 9/05/14 | godz.: 12:45)
    Twój komentarz dużo wyjaśnia i w pełni się z nim zgadzam

  6. @ RusH (autor: Wedelek | data: 9/05/14 | godz.: 13:33)
    Tylko że ja całkowicie pominąłem ten element. Faktycznie powinno być o tym wspomniane - dodałem w nawiasie.

  7. @ W temacie (autor: CharlieBrown | data: 9/05/14 | godz.: 18:56)
    Wszystko i tak było "przyklejone" na folii, to po co w ogóle płytka do tego? Niech tak zrobią z normalną płytką, która jest lutowana z "dołu".

  8. z dolu? (autor: RusH | data: 9/05/14 | godz.: 21:56)
    masz na mysli wave soldering? tego sie juz praktycnzie nie robi bo obecnie wszystko leci w smd wlacznie z duzymi gniazdami (no chyba ze wymagana jest duza wytrzymalosc mechaniczna, chciaz microusb w pelni smd jest bardzo wytrzymale)

  9. Tez widze w tym (autor: kubolx | data: 13/05/14 | godz.: 02:09)
    tylko probe splacenia pieniedzy z jakis durnych projektow proekologicznych. Z ta wytrzymaloscia microusb to bym tak nie presadzal, bo to chyba piersza rzecz ktora daje siwe znaki w tanich urzadzeniach; zwlaszcza gdy sluzy do ladowania.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.