Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 17 czerwca 2014 
    

Unia Europejska i Południowa Korea wspólnie będą pracować nad 5G


Autor: Wedelek | źródło: GSMArena | 13:50
(4)
Komisja Europejska i południowokoreańskie Ministerstwo Nauki podpisały porozumienie w wyniku którego wspólnie opracują kolejny standard mobilnej komunikacji o roboczej nazwie 5G. Unia zobowiązała się wyłożyć na rozwój kwotę 700 milionów euro. Zostanie ona przekazana pracownikom naukowym uczestniczącym w projekcie 5GPPP (5th generation Public Private Partnership) w formie dotacji udzielanej przez siedem lat. Wychodzi zatem po 100 milionów euro na rok. Dodatkowo firmy z branży IT z siedzibami w krajach wspólnoty planują wesprzeć prace wydając łącznie z własnych środków nawet 5x tyle co Komisja Europejska.

Druga strona, czyli Południowa Korea zamierza rozwijać standard 5G finansując prace w ramach 5G Forum. W późniejszym czasie zostaną ogłoszone dalsze szczegóły dotyczące współpracy 5GPPP i 5G Forum. Podobnie ma się sprawa ze szczegółami technicznymi standardu 5G. Na razie usłyszeliśmy tylko lakoniczne stwierdzenie, że dzięki 5G będziemy w stanie pobrać godzinny film w jakości HD w około sześć sekund.

Obie strony planują wdrożyć do użytku następcę LTE w latach 2020-2030. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. HD godzinne może mieć mniej niż pół giga (autor: Sławekpl | data: 17/06/14 | godz.: 15:49)
  faktycznie lakoniczne stwierdzenie :P
  podawać przykład standardu sprzed kilku lat gdzie na progu już jest UHD a obecnie powszechnym jest FHD to jakiś bezsens, zwłaszcza do czegoś co ma wejść dopiero za 6 - 10 lat


 2. ... (autor: Krotock | data: 17/06/14 | godz.: 16:06)
  Niedawno czytałem, że Japończycy chcą być pionierami 5G i chcą je u siebie wprowadzić do 2020 roku, przy czym owe 5G miałoby zapewniać prędkości 10 Gbps. Dlaczego więc nie połączął oni sił? Mają przez to powstać 2 niezależne standardy?

 3. @2. (autor: Mariosti | data: 17/06/14 | godz.: 19:54)
  Wiesz, za czasów 2g i 3g miałeś przecież 2 standardy, cdma było odpowiednikiem gsm, a potem cdma2000 konkurowało z umts. Jak na razie widać że jest jednak dążenie do trzymania się jednego standardu chociaż dającego sporo swobody implementacyjnej jak np LTE.

  Co do przepustowości... LTE wykorzystuje pasmo w bardzo wysokim stopniu, prawie maksymalnym teoretycznie możliwym, także 5G wyższe przepustowości niż ~750Mbps DL (co jest teoretycznie przewidziane w LTE) osiągać będzie mogło tylko poprzez sprytne wspomaganie się ap'kami z jakimś super szerokopasmowym wifi, a to jak wiadomo byłoby dostępne tylko na bardzo małych obszarach.


 4. Możliwe że... (autor: Duke Nukem PL | data: 18/06/14 | godz.: 23:42)
  zostanie użyte pasmo około 60 GHz silnie tłumione przez tlen atmosferyczny co da dość mały zasięg 2 - 3 km od stacji bazowej komórki.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.