Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 26 czerwca 2014 
    

Najciekawsze nowinki na Google I/O


Autor: Wedelek | źródło: Google/The Verge | 00:01
(23)
Kilka godzin temu zakończyła się konferencja I/O 2014, na której Google prezentował najnowsze rozwiązania z dziedziny urządzeń mobilnych. Zaczęło się podobnie jak na konferencji Apple od statystyk i przechwałek. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w czwartym kwartale ubiegłego roku dostarczono na rynek aż 315 milionów smartfonów, a większość z nich pracuje na Androidzie. Potem poznaliśmy platformę Android One, czyli bazowego smartfona na podstawie którego będą mogły być budowane telefony niezależnych producentów. Ponieważ jest to odmiana dla rynków wschodzących, więc najważniejsza była niska cena, wynosząca raptem 100 dolarów.

Specyfikacja obejmuje dwa sloty na karty SIM, slot na karty microSD, oraz 4.5-calowy ekran. Ogłoszono też nowy program dla deweloperów o nazwie L Developer Preview, który przyspieszy dostęp do nowinek od Google'a.

Android

W końcu Google przeszło do sedna, czyli zmian jakie poczyni w nowej wersji Androida. Po pierwsze dostaniemy nowy, odświeżony GUI nazwany Material. Założenie jest takie, by elementy wyglądały prosto i przejrzyście, a jednocześnie elegancko i nowocześnie. Pojawiły się zatem nowe efekty 3D, cienie, oraz animacje odtwarzane z prędkością 60FPSów. Podobnie jak w iOS7 zostanie zastosowany efekt warstw, ale zamiast przeźroczystości Google wykorzystał inne efekty - np. "wiszące" jedna nad drugą karty z aplikacjami. Inne są ikony, oraz wygląd najważniejszych elementów i aplikacji systemowych. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi nowe centrum powiadomień. Material będzie wiodącym GUI na wszystkich systemach Google, więc projektowanie aplikacji będzie prostsze.

Kolejne zmiany w Androidzie są znacznie ciekawsze i ważniejsze niż nowe GUI. Najbardziej fundamentalną z nich jest zastąpienie środowiska Dalvik rozwijanym od kilku miesięcy ART, który zapewnia znacznie większą wydajność, na czym skorzystają w szczególności zasobożerne aplikacje. Oczywiście wspiera on w 100% procesory 64-bitowe. Wprowadzony zostanie nowy algorytm zarządzania baterią, który wydłuży widocznie działanie smartfonów na zasilaniu bateryjnym poprzez lepsze rozporządzanie zasobami telefonu. Będzie on współpracować z trybem Battery Saver, czyli trybem energooszczędnym.

Fani gier zapewne z radością przyjęli zapowiedź Extention Packa, który przyniesie obsługę tesselacji, nowe efekty graficzne, takie jak lepsze cieniowanie, oraz lepszą kompresję tekstur. Podczas prezentacji pokazano jak na Androidzie funkcjonują gry stworzone w oparciu o najnowszy silnik Unreal.

Android będzie też bezpieczniejszy dzięki nowym zabezpieczeniom takim jak ochrona przed zagrożeniami typu malvare czy możliwości zresetowania ustawień do fabrycznych w sposób zdalny. Uaktualnienia powiązane z bezpieczeństwem zostaną wydzielone z głównego kodu Androida i trafią do Play Services. To kolejna odpowiedź na problem fragmentacji Androida. Ostatnia ze zmian wpływających na bezpieczeństwo to odseparowanie danych związanych z działalnością komercyjną od prywatnych plików. Mówiąc wprost to taki Googleowy Samsung Knox.

Google wprowadzi też lepszą integrację z pozostałymi urządzeniami z Androidem i ChromeOS. Przykładowo posiadając smartwatcha sparowanego i połączonego z urządzeniem nie musimy wpisywać kodu do odblokowania smartfona - sam się odblokuje. Jeśli chodzi o Chromebooki, to te mają "odpalać" aplikacje z Androida dzięki czemu na wszystkich urządzeniach będziemy mieć dostęp do tych samych aplikacji. Co więcej instalując aplikację na smartfonie ta automatycznie zainstaluje się też na zegarku.
Pozostałe urządzenia z Androidem

Podczas tegorocznego I/O zobaczyliśmy też nowe funkcje GUI i funkcje jakie zostaną zaimplementowane w zegarkach za pomocą których będziemy w stanie wykonać coraz więcej czynności. Zaprezentowano między innymi wyciszanie telefonu, automatyczne odblokowanie ekranu oraz zamawianie pizzy, a także pokazano jak będą wyglądać zegarki z okrągłymi wyświetlaczami. Zapowiedziano uruchomienie sprzedaży LG G Watch i Samsung Gear Live, a w późniejszym czasie Motoroli 360 z okrągłym ekranem właśnie. Następnie uczestnicy konferencji zapoznali się z wyglądem Androida dla samochodów i telewizorów. Będzie w końcu możliwe klonowanie ekranu smartfona i wyświetlanie go na TV, przy czym na razie z opcji tej skorzystają tylko nieliczne urządzenia. Na ekranie TV zagramy też w gry, a urządzenia z Android TV będą równie funkcjonalne co te z dołączonymi Chromecastami.

Mówiąc wprost Android ma docelowo być na wszystkim co ma ekran.

Do sklepu Google i Apple trafi aplikacja Backdrop, która pozwoli na wyświetlanie na ekranie telewizora dowolnych treści.Chromebooki

Jak już wspomniałem Chromebooki będą w stanie uruchamiać aplikacje z Androida, a powiadomienia przychodzące na telefon pojawią się też na ekranie komputera. Zupełnie jak w przypadku nowego systemu Apple.Usługi

Na koniec Google skupiło się na swych usługach i narzędziach dla deweloperów. Nie będziemy ich tu dokładnie opisywać i ograniczymy się do ogólników. To co nowe, to usprawnienia w usługach chmurowych, Google Docs oraz narzędziach analitycznych. Najciekawsza ze zmian to wbudowanie w Google Docs narzędzi z Quickoffice dzięki czemu można w sposób natywny edytować pliki pakietu Microsoft Office. Zwiększono też bezpieczeństwo Dysku Google, który za $10 miesięcznie ma oferować nielimitowaną pojemność. Zebrani mogli również zapoznać się z aplikacją testową appurify, oraz platformę Google Fit, która ma być odpowiedzią na rozwiązania Apple i innych konkurentów.

Reszta zmian obejmowała kwestie interesujące deweloperów aplikacji.Cała konferencja


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. jest może lepsza fotka? (autor: ALBERT | data: 26/06/14 | godz.: 01:17)
  http://twojepc.pl/graph0/news14/31224_47.jpg
  wygląda nieźle...


 2. tylko tyle wyłapałeś na tych wszystkich zdjęciach? GRATULUJĘ :P (autor: Sławekpl | data: 26/06/14 | godz.: 03:11)
  ...

 3. Podoba mi się to upraszczanie interfejsu (autor: zgrzejan | data: 26/06/14 | godz.: 10:37)
  Dobry logotyp jest znacznie bardziej czytelny od mieniących się wszystkimi kolorami ikonek.Słuszna droga do upraszczania obsługi systemu.Prosze jak mamy konkurecje to i wiele ciekawych pomysłów się pojawia.Hahaha Apple powoli wychodzi na konserwatywny system

 4. zgrzejan nie tyle na konserwę co wręcz na plagiatora (autor: Sławekpl | data: 26/06/14 | godz.: 11:40)
  zwłaszcza patrząc po ich ostatnich iZerżnięciach :>

  Wedelek Ciebie chyba prąd z erjotki popieścił, jak można dać tyle zdjęć do jednego newsa, zapominasz że nie każdy ma szybkie łącze, a ta strona się otwiera mi przeszło 15 minut już i nadal się wszystko nie załadowało wrrr


 5. Apple plagiatorem? (autor: Muchomor | data: 26/06/14 | godz.: 12:24)
  A co powiecie na to:
  http://twojepc.pl/graph0/news14/31224_3.jpg
  Przecież to kafelki - wypisz wymaluj.


 6. ... (autor: Mariusch1 | data: 26/06/14 | godz.: 12:50)
  Jak tak patrzę to widzę, że Google coraz bardziej próbuje uprosić interface z Androida i zaczyna on przypominać interface aplikacji z WP i Windows 8.1

  Szkoda tylko, że nic nie robią z lagami bo jak było tak dalej się wiesza ten system. Idealnym przykładem tego może być zawieszenie się od nich "inteligentnego domu" opartego na androidzie.


 7. @4,5 (autor: zgrzejan | data: 26/06/14 | godz.: 13:40)
  No pewnie .Ale co w tym złego skoro to dobry kierunek?Trwać w zaparte w gorszym bo swoim?
  To się wylatuje z rynku.


 8. Prawda taka (autor: zgrzejan | data: 26/06/14 | godz.: 13:47)
  że najbardziej zrzynane było ostatnio z Appla.Dobrze by było aby M$ zerżnął wypuszczanie dopracowanych systemów.A nie co drugi w fazie beta .Powinni rozdawać za darmo ten crap do testów.Jak Android

 9. zgrzejan oj oj ale poprawki do kolejnej poprawki która (autor: Sławekpl | data: 26/06/14 | godz.: 18:51)
  miała załatać poprzednie poprawki w japku już Tobie nie przeszkadzają? :o

 10. Sławekpl (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 02:37)
  Nie,bo nie posiadam,nie potrzebuje i mnie to nie interesuje .Kiedyś musiałem pracować na OSX.Dziś używam Softu obecnego na obydwu platformach bo tak jest lepiej dla mnie.Generalnie istnienie jakiejkolwiek alternatywy dla czegokolwiek uważam za dobre.
  Aczkolwiek bardzo dobrze zapamiętałem sobie mojego lapka na Viście .Zaraz po jej wydaniu.Wyrzuciłem 900 Euro w błoto aby nauczyć się że od M$ nie kupuje się fazy beta.
  A co do Appla to jest firma która stworzyła własną nisze.To nie jest firma pokroju Google, M$,Intela czy NV z zapędami do całkowitej dominacji rynku na każdej płaszczyźnie.Oni celują w wygodnego i bogatego klienta.Który te rozważania ma głęboko w d...ie.Tam ktoś z zacięciem A. Słodowego będzie się zle czuł.Za to istnieje wielu palantów którzy myślą ze same jabłuszko zrobi z nich wielkich dizajnerów.Taliban to taliban jest po każdej stronie.A mi jak będzie bardziej pasować to sobie postawie hacka .Sprzęt mam jak najbardziej kompatybilny.


 11. Zresztą (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 03:03)
  Zawsze idziesz tam gdzie masz to co potrzebujesz lub działa to lepiej .Czyli Software.System to dodatek nawet ja kuleje.Tą kategorie Apple nawet nie wprowadziło tylko uwidoczniło.

 12. Można sie zapierać (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 03:28)
  Ale lepsze rozwiązania się przejmuje.Przyzwyczjenia czyli tradycja są dobre .Dopóki nie gniją.I to w każdej dziedzinie.O Liberum veto nasza szlachta była gotowa złamać ostatnią szabelke.Aż ją samą szlag trafił

 13. zgrzejan z tym Liberum Veto to tak trochę niezbyt trafiony przykład (autor: Sławekpl | data: 27/06/14 | godz.: 10:41)
  gdyż przekupiony bęcwał krzyczał te słowa i uciekał z sali, a puki tego nie odwołał nie mogli nic uchwalić, dobrze że w tym czasie marszałków mieliśmy w miarę kumatych którzy zamykali salę na czas obrad aby taka sytuacja się nie powtarzała zbyt często, czyli już wtedy próbowano uchwalić lub zablokować prawa nie korzystne dla małej grupki najbogatszych, nie liczył się interes ogółu a jednostki i dlatego szlachtę szlak trafił ale tylko tamtą, bo sposób myślenia i działania pokutują u naszej obecnej "szlachty" do dziś
  teraz dorabiają idee aby uzasadnić jakieś rozwiązanie ale wszystko się opiera na rachunku ekonomicznym, tylko kasa się liczy a nie faktyczny postęp, zarobić jak najwięcej jak najmniejszym nakładem pracy, ot korporacyjne podejście które jest widoczne w każdej większej firmie, choć są niechlubne wyjątki gdzie to podejście jest wręcz kuriozalne, gdzie nabywca potencjalny staje się ofiarą na którą się poluję stworzoną odpowiednio demagogią, co zaskakujące ludzie na taką wiktymizację sami się godzą, to jest niezły absurd


 14. Wypisz wymaluj kapitalizm w wersji skondesowanej. (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 15:59)
  No ale taki mamy system.On się sprawdził na razie jako nie najlepszy ale najbardziej skuteczny.Z tym że on cały czas ewaluuje ,a jego skuteczność polega na elastyczności.Elastyczność swoją opiera na otwartości.Każdy może zastosować i witaj w kubie.A propaganda inaczej zwana dobrym PR to narzędzie uniwersalne sprawdzające się wszędzie.Tak bym to streścił w pigułce.Oczywiście każde z tych zdań można godzinami rostrząsać.

 15. Oczywiście (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 16:09)
  banda przekupnych idiotów sprzedała państwowy interes wtedy.Ale to dzieje się i dziś.
  Jednak jestem daleki od kategorycznych wniosków.Pyecież Liberum veto było ochroną właśnie dla słabszych aby nie byli zajechani mocą większości silniejszej gospodarczo i etnicznie .Dawało im prawo współistnienia.Zamykało droge do buntów.A nie byliśmy wtedy jednorodnym krajem.Ani etnicznie ani religijnie.Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia nie będzie to zrozumiałe ani trochę.Bo Polska jest zupełnie innym krajem.Zupełnie innym od tego co było przez ostanie 900 lat


 16. Wiesz, ja by tego przykładu nie nazwał nie trafionym (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 16:26)
  ale zbyt kategorycznym.Mi chodziło bardziej o upieranie się do ostatniej deski nad swoim.Wroga skutecznie rozpieprzasz jego taktyką zmodyfikowaną o własne rozwiązania.Nie ma sensu upierać się nad czymś co jest nieskuteczne.Bo się przegrywa.
  Wiesz ja nie jestem historykiem ale czytałem o tych jajach schociażby z konstytucji 3 maja.Spito idiotów ,a o wczesnym poranku kazano im głosować nad ważnym dla państwa projekcie.Inaczej upadnie.Oni nawet nie zdawali sobie sprawy.Co niektórzy że uchwalili pierwszą konstytucje w Europie


 17. Ten sam ventyl bezpieczęstwa dla mniejszości masz w EU (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 16:35)
  Jak się uprzesz to zablokujesz.Z ty że oni nie maja takich przykrych doświadczeń jak my.Nie rozumieją problemu bo się z nim nigdy nie zetknęli.A na papierze wygląda dobrze.Te prawa dla wszystkich.Przeciez CCCP już to wykorzystuje.Smarują organizacje ekologiczne potężnie

 18. Niemieckie organizacje strzelały z du...y nad rurą w Bałtyku (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 16:52)
  dopóki Gazprom nie zasposorował.I stało się cicho.Należy pamiętać że oni sami nie kochają tego kapitalizmu.A nie wiedzą co znaczył komunizm

 19. Du..ska nie sprało liberum veto ani stalin. (autor: zgrzejan | data: 27/06/14 | godz.: 16:54)
  I Vice versa. My tęskniliśmy za kolorowym plastikiem z zachodu

 20. Cały problem skupia się do jednego. (autor: zgrzejan | data: 28/06/14 | godz.: 12:56)
  Mianowicie braku doświadzenia.Nikt nie jest w stanie rozwiązać problemu zdroworosądkowo nie mając z nim wcześniej do czynienia.A jeśli już.To kwestia przypadku i dosyć szeroko otwartej głowy.Zabetonowany łeb będzie zawsze niezdolny i ograniczony do tego co udało mu się raz zobaczyć
  .Przeciwnika się szanuje ,a z jego wiedzy się korzysta


 21. A nikt przypadkiem nie zauważyl ze w komunie sprzedawano (autor: zgrzejan | data: 28/06/14 | godz.: 14:11)
  Liberum Veto i cała polską kaste , jako pijusów idiotów i zdrajców?Jakoś nie widze aby ktokolwiek zastanowił się nad tym czy bez tego w ogóle unia Polsko-Litewska była by możliwa.Czy utrzymanie wschodu bez pacyfikacji,polonizacji było by możliwe. I czy w ogóle było by na to stać.Bez tego wschodu spotkania z Turkami wyglądałyby trochę inaczej.
  Na pewno nie rzadzili nami idioci.Znalezli się tacy co umieli wykorzystać błędy sytemu.A każdy system je ma.


 22. Naprawde wiele z tych bzdetów żyje na wschodzie i (autor: zgrzejan | data: 28/06/14 | godz.: 14:40)
  na zachodzie swoim własnym życiem i ma się dobrze.Przekonaj tych na zachodzie że to był zbrodniczy system.Nie ma bata.U nich czerwona gwiazda to dla niektórych symbol wolności.Takie utarte slogany.Nawet internet i ogólnie dostępna wiedza nie mogą tego zmienić.To jest problem i choroba zabetonowania mózgu.Występuje wszędzie

 23. zgrzejan (autor: Dabrow | data: 29/06/14 | godz.: 22:07)
  statsy nie działają już dawno.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.