Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 30 czerwca 2014 
    

PowerDVD 14 Ultra multi-kombajn, jest lepiej


Autor: DYD | 20:45
(7)
Seria PowerDVD istnieje już kilkanaście lat i sukcesywnie wydaje swoje kolejne wydania. Ostatnie wersje oprogramowania zawierały zawsze pewną wartość dodaną w postaci odtwarzania filmów Blu-ray, funkcji 3D, dekodowania audio w łącznie z DTS-HD 7, to jednak były pewne mankamenty, które trochę zniechęcały do częstego użytkowania PowerDVD. Doskwierało dość spore przeładowanie oprogramowania, a także jego słaba szybkość działania, co wiązało się z powolnym uruchamianiem, np. filmów Blu-ray czy samej aplikacji. Obsługa napisów była także potraktowana po macoszemu, gorzej niż w konkurencji, w dodatku darmowej. Jednak od nowej wersji PowerDVD 14 jest wyraźna zmiana na plus, o czym w dalszej części na przykładzie wersji Ultra co nieco wspomnę.

Są cztery wersje proponowane przez Cyberlinka, producenta tej aplikacji. PowerDVD Live za opłatą cykliczną (€ 14,99 /3 msc lub € 44,99 /12 msc) subskrypcja. Wersja najpełniejsza PowerDVD14 Ultra (€ 89,99), a także wersja PowerDVD14 Pro i Standard. Oczywiście full pakiet możliwości posiada wersja Ultra. Dokładne szczegóły można poznać ma stronie Cyberlinka. Jakie różnice mamy względem trzynastej wersji?

Dodano obsługę formatu H.265 (HEVC - czyli "High Efficiency Video Coding"). To nowy rodzaj kompresji video i audio, następca popularnego H.264/MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding), który od 13 kwietnia ma już oficjalną i formalną specyfikację. Nowy kodek w porównaniu do swojego poprzednia posiada dwukrotnie większy stopień kompresji przy tej samej jakości video. Oznacza to mniejszą pojemność wynikowego pliku, lub jeszcze lepszą jakość materiału przy tym samym poziomie przepustowości (bitrate). HEVC wspiera także wyższe rozdzielczości niż 1080p, a więc 4K a także 8K UHD, czyli 8192x4320 pikseli. Więcej o HEVC można poczytać na oficjalnej stronie. Jeśli mamy materiał nagrany w H.265, starsze wersje PowerDVD go nie otworzą, nowy 14 Ultra otwiera je szybko i sprawnie. Problemem pozostaje jednak dekodowanie materiału przez komputer. Obecnie nie ma sprzętowego wsparcia dla HEVC przez np. karty graficzne, więc wszystko spoczywa na barkach CPU, a przy materiale 4K (w zależności od stopnia kompresji i wielkości bitrate) może się spocić nawet Core i7.


Przykład odtwarzania sample'a 4K HEVC przez PowerDVD 14 Ultra, plik pochodzi z nagrania z japońskiej telewizji


Oprócz obsługi HEVC jest także wsparcie dla nowego kodeka firmowanego przez SONY, czyli XAVC-S wspierającego 4K/HD, a więc filmy w formacie 4K, a więc 4096 × 2160 i 3840 × 2160 pracujące do 60 fps z głębią kolorów 8-bit, 10-bit oraz 12-bit. W nowej wersji PowerDVD jest także obsługa standardów MKV "Multi-Angle video" oraz MP4 "Multi-Audio support".

Mocna zmiana zaszła w kwestii napisów, która była bolączką poprzednich wersji i choć w trzynastce już było nieco lepiej, to jednak wciąż ten temat był niedopracowany. Teraz obsługa napisów mocno się rozwinęła. Po pierwsze czyta wszystkie popularne standardy, a więc zapisane jako .TXT, .SUB, .SRT czy wbudowane w kontener MKV i MP4. Po drugie można spokojnie wybrać napisy jeśli mamy wersje wbudowane i zewnętrzne, a dodatkowo ustawić dwie wersję wyświetlania napisów na raz, co widać poniżej.


Różne napisy mogą być wyświetlane jednocześnie u góry i na dole


Oprócz tego jakość wyświetlanych napisów jest dobrej jakości (wcześniej bywało z tym rożnie), a dodatkowo, w czasie rzeczywistym można zmieniać jej położenie, rodzaj czcionki, kodowanie, kolor, etc. Wystarczy wejść do ustawień "Subtitles" i z tego poziomu wygodnie manewrować napisami. Można także przeciągać napisy do filmu na zasadzie "drag and drop" (przeciągnij i upuść). Obsługa napisów stała się bardzo wygodna i szybka, zwłaszcza dzięki możliwości korekty położenia czy rodzaju wyświetlanej czcionki, które są bardzo dobrej jakości.Co więcej? W wersji PowerDVD 14 Ultra jest oferta zapisu plików w chmurze CyberLink Cloud (10GB do dyspozycji na 1 rok) oraz streaming mediów na urządzenia mobilne i przez DLNA. Jest duże wsparcie dla YouTube - po zalogowaniu w aplikacji PowerDVD na YT można przypinać filmy z YouTube i uruchamiać je offline. Można je wygodnie przewijać i cofać, grupować w playlisty, robić upscale do HD jeśli trzeba czy też konwertować do 3D. Jest wiele "poprawiaczy" video i audio w postaci TrueTheater HD, Motion (dodawanie płynności), konwersja 3D, oświetlenie, rozciąganie z 4:3 do 16:9, stabilizacja, usuwanie artefaktów czy dodawanie efektu surround. Sama aplikacja reaguje na polecenia użytkowania szybko, interfejs i funkcje możemy wedle własnych potrzeb spersonalizować, a filmy Blu-ray nie mulą już tak jak we wcześniejszych wersjach przy otwieraniu. Jest lepiej! :)

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 90$ gdy jest pełno bardzo dobrych odtwarzaczy za free (autor: Sławekpl | data: 30/06/14 | godz.: 21:59)
  to taki przerost formy, ale kto bogatemu zabroni ;)

 2. chociażby (autor: michasu2 | data: 30/06/14 | godz.: 22:32)
  potplayer, na kórym można zrobić dosłownie wszystko

 3. No jednak... (autor: DYD-Admin | data: 30/06/14 | godz.: 22:33)
  ...playerek ma co nieco wartości dodanej, sporo opcji i funkcji w jednym sofcie, wsparcie dla mobile'i, porządną obsługę Blu-ray, 4K, teraz też H265 i napisy w zdwojonej wersji :-)

 4. @3. (autor: Kosiarz | data: 30/06/14 | godz.: 23:39)
  zgoda... ale chyba zgodzisz sie ze cena jest przesadzona jezeli 2-3 darmowymi aplikacjami zalatwimy sprawe a wielu innych dodatkow i tak nie uzyjemy bo nie mamy takiej potrzeby.

  No i te 10GB chmury... teraz to juz widze kazdy ma wlasna chmure nastepny bedziesz Ty i TPC ;)


 5. @ 2 (autor: PiotrexP | data: 1/07/14 | godz.: 06:02)
  A można nim streamować z youtube tylko, że bez czekania z downloadem do końca? Tak jak VLC?

 6. Ale żeby (autor: Remek | data: 1/07/14 | godz.: 09:53)
  Wydawać wydania?

 7. Remek (autor: DYD-Admin | data: 1/07/14 | godz.: 10:57)
  Ale Ty smucisz... :p czas na rower???

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.