Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 1 lipca 2014 
    

Dyski SSD Samsung 850 Pro z pamięciami V-NAND


Autor: Zbyszek | źródło: Samsung | 19:15
(20)
Samsung oficjalnie zaprezentował swoje nowe dyski półprzewodnikowe – modele SSD 850 Pro, przeznaczone do stosowania w komputerach osobistych wysokiej klasy oraz stacjach roboczych. Są to pierwsze konsumenckie nośniki SSD wykorzystujące technikę V-NAND, z pionowo umieszczonymi strukturami komórek pamięci. Dyski mają wielkość 2,5-cala oraz interfejs SATA III (6.0 Gbps), i będą oferowane w sprzedaży od bieżącego miesiąca, w wersjach o pojemności 128, 256, 512 gigabajtów (GB) oraz 1 terabajta (TB).

Kości V-NAND zastosowane w dyskach zostały wyprodukowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym i składają się z aż 32-warstw połączeń. Dzięki temu w porównaniu do standardowych pamięci NAND Flash MLC oferują 2-krotnie większą gęstość zapisu w stosunku do zajmowanej powierzchni krzemowej, a także zwiększone prędkości zapisu i odczytu danych.

Równocześnie dzięki pionowemu ułożeniu warstw zwiększona zostaje powierzchnia trzymające elektrony co poprawia wytrzymałość komórek, zwiększając liczbę możliwych zapisów do 10.000 cykli. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie dalsze zmniejszenie wymiaru technologicznego przy zachowaniu dużej żywotności komórek.


Drugą z nowości zastosowanych w dyskach jest funkcja Dynamic Thermal Guard, kontrolująca temperaturę dysków w czasie działania i zabezpieczająca przed utratą danych wskutek przegrzania. Jej obecność warto odnotować zwłaszcza w kontekście 2-krotnego wzrostu gęstości zapisu danych, co może powodować wyższą temperaturę pracy kości pamięci – zbliżona ilość energii będzie rozpraszana na zmniejszonej powierzchni kostek.

Prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu danych wynosi do 550 i do 520 megabajtów na sekundę (MB/s) dla wersji o pojemności od 256 GB w górę, oraz odpowiednio: 540 i 450 MB/s dla wersji o pojemności 128 GB. Ilość operacji wejścia/wyjścia możliwych do wykonania w czasie jednej sekundy (IOPS) wynosi 100 000 dla losowego odczytu danych oraz 90 000 dla losowego zapisu. Cen jeszcze nie podano.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: radonix | data: 1/07/14 | godz.: 20:32)
    Mam pytanie do Administratorów strony TwojePC:
    czy nie dało by się zorganizować Ankiety wśród waszych czytelników, np. dotyczącą posiadania w swoim komputerze dysku SSD? (ew. planu zakupu takiego dysku)
    Ciekawi mnie, czy tylko ja jestem tak ''zacofany'', że jeszcze nie posiadam SSD ;-)


  2. Sata3 (autor: ekspert_IT | data: 1/07/14 | godz.: 21:52)
    Słabo, M2 jest przyszłościowe...

  3. radonix (autor: Mario2k | data: 1/07/14 | godz.: 21:53)
    Moze i dobry pomysl z ta ankieta , swoja droga jak Ja dla przykladu posiadam dyski ssd w obydwu kompach i teraz nie wyobrazam sobie startu windy w czasie dluzszym niz 20s

  4. does not compute (autor: RusH | data: 2/07/14 | godz.: 00:00)
    przegrzewanie a nizej wykresik gdzie niby zmniejszyli zuzycie energii

    nie kupuje tez wzrostu wydajnosci, przeciez kontroler ten sam, a pinow nagle mniej


  5. Mario2k mam podobnie, nawet w lapie zmieniłem a raczej dodałem (autor: Sławekpl | data: 2/07/14 | godz.: 00:36)
    SSD, HDD wylądował w miejscu napędu optycznego który mi zbędny
    M.2 owszem przyszłościowy ale wersja Ultra, ten który poza dwoma wyjątkami jest montowany na płytach to wersja która nadal się łączy przez chipset zamiast korzystać z linii PCIe procesora
    taka przejściówka


  6. @4.... (autor: myszon | data: 2/07/14 | godz.: 01:27)
    zmniejszyli pobór energii, zmniejszyli ilość chipów ale ilość pobieranej energii/chip wzrosła

  7. ankieta (autor: Soulburner | data: 2/07/14 | godz.: 08:34)
    Bez SSD nie da się używać komputera. Już pal licho szybkość uruchamiania systemu i aplikacji, ale prędzej czy później Windows coś wyrzuci do pliku stronicowania (np. dawno nie używana, zminimalizowana aplikacja, przynajmniej przy 4GB RAM) i na HDD bywają sytuacje, że można wyjść na kawę. Niestety, muszę się męczyć ze zwykłym "talerzowcem" w pracy i kiedy odpalam komputer w domu... szybkość urywa łeb, a mój SSD ani nowy, ani jakoś szczególnie szybki.

    Co ciekawe, znam kilku zagorzałych przeciwników SSD. Jeden znajomy nawet odradza zakup takowego innym przekonując, że to się bardzo szybko psuje i za przykład podaje fakt, iż sam zamordował kilka takich dysków w ciągu kilku miesięcy.


  8. @7. (autor: Mariosti | data: 2/07/14 | godz.: 09:11)
    A miał ten znajomy faktycznie ssd u siebie i zamordował kilka ich sztuk? Bo jeśli tak je obciążał robotą to przecież teraz nawet jeśli ma macierz złożoną z hdd klasy enterprise to i tak musi mieć zerową produktywność w porównaniu do tego co miał z ssd.
    No chyba że miał je w snach albo jedynym jego zajęciem na ssd było puszczanie benchmarków non stop...


  9. @1 @7 @8 (autor: rookie | data: 2/07/14 | godz.: 11:03)
    Ja mam 8Gb ssd jako cache w laptopie i sprawdza sie rewelacyjnie. Start systemu błyskawiczny, uruchamianie często używanych aplikacji również. Ale dane sa zapisane na hdd i tylko najczesciej wykorzystywane sa wrzucane na ssd. Najczesciej sa to male pliki, ktore sprawiaja trudnosc hdd (przy duzych plikach hdd ma odczyt ponad 100MB/s, a przy malych spada do 30MB/s.... Odczyt z ssd jest bardzo wysoki w porownaniu z hdd w szczegolnosci dla malych plikow.
    http://www.hardocp.com/...ycache_32gb_ssd_review/9
    http://www.hardocp.com/...d_review/10#.U7PHmCiH-Cg

    @radonix
    Jesli masz plyte intela wspierajaca smart response technology
    wystarczy ze kupisz maly tani ssd (np. taki jak w linku)
    http://www.agito.pl/...76769.html?attr=8731-549519 i zrobisz z niego cache, błyskawicznie zauwazysz różnice w działaniu systemu


  10. @ 1 (autor: pippi | data: 2/07/14 | godz.: 11:49)
    Nie używam (ani w domu, ani w pracy) i jakoś żyję. Mój wkrótce_już_pięcioletni lapek Samsunga jest IMHO już zbyt stary, żeby był sens pchania w niego nowego (i wciąż bardzo drogiego w relacji do pojemności) dysku, nawet jeśli dzieki temu Winda szybciej będzie startować (zazwyczaj i tak jedynie usypiam go / hibernuję przez zamknięcie pokrywy, więc nie czekam jakoś koszmarnie długo na odpalenie systemu). Rozwiązania niskokosztowe (jak wspomniane wyżej cache SSD) chyba nie wchodzą w grę z przyczyn technicznych - w urządzeniu, które w roku 2009 nie było już ostatnim krzykiem techniki chyba nie bardzo byłoby jak takie cóś podłączyć (jakiś adapter w zatoce ExpressCard?).
    No ale ja z wiekiem robię się coraz większym komputerowym minimalistą ;-) Mój pierwszy blaszak był (jak na ówczesne standardy) wyposażony we wszystkie latest and greatest, wliczając w to Gravisa Ultrasound, w owym czasie obiekt westchnień rzesz maniaków ;-) A teraz? Szkoda gadac ;-)


  11. @10. (autor: Mariosti | data: 2/07/14 | godz.: 12:29)
    Bratu wstawiłem Plextora M5S 256GB do stareńkiego Della Inspirona 1521 i mimo iż ma zaledwie SATA 1. Rozbudowałem mu ram do 4GB, wymieniłem procesor za 50zł na względnie mocnego Turiona z tamtych czasów. Wyczyściłem chłodzenie i zastosowałem bdb pastę termoprzewodzącą i w efekcie, z nowym systemem operacyjnym uzyskałem laptopa bardziej sprawnego niż nowy dell xps na core i7 4 rdzeniowym.

    Owszem, ssd potroił wartość laptopa, ale przy wymianie laptopa ssd oczywiście powędruje do nowego bo w sklepie w sensownej cenie nie dostaniesz laptopa z wydajnym ssd, także i tak kupiłbyś go oddzielnie.


  12. @ 11 (autor: pippi | data: 2/07/14 | godz.: 13:20)
    Z zabraniem SSD do nowego lapka byłby o tyle problem, że wymiana dysku chyba równa się utracie gwarancji. A nie wiem, czy tego typu usługi są dostępne w autoryzowanych serwisach (a jesli tak, to za ile).
    No chyba żeby nastawić się na kupowanie kolejnych generacji komputerów z drugiej ręki. Wtedy faktycznie SSD mogłoby sobie migrować. Rzecz do przemyślenia.


  13. @12. (autor: Mariosti | data: 2/07/14 | godz.: 13:33)
    Tylko jeśli hdd jest zaplombowany w lapku co prawie nigdy się nie zdarza.

  14. Mariosti masz pewnie na myśli lapki w których HDD jest pod klapką (autor: Sławekpl | data: 2/07/14 | godz.: 17:05)
    ale są lapy w których aby dostać się do dysku musisz ściągnąć całą górę, sam mam takiego Dell`a, ale i z tym można się uporać, w poprzednim miałem łatwiejszą wymianę
    można znaleźć w necie sporo filmików instruktażowych jak wymienić daną część w lapie, o popularnych konstrukcjach jest praktycznie wszystko
    do HDD wyciągniętego z lapa dokupić kieszeń z USB 3.0 za 30 zł (o ile ktoś ma takie złącza) i jest magazyn a na lapku się dużo przyjemniej pracuje, oraz dłużej i jest ciszej


  15. 9 rookie nice (autor: RusH | data: 2/07/14 | godz.: 18:15)
    cena rewelacyjna, i musialy niedawno sie pojawic bo nawet jeszcze ich nie ma na aledrogo

    jedyny minus to sandforce SF-2141

    wlasnie sobie jeden kliknalem do starszego laptopa
    dodam
    http://www.ebay.com/...ers&hash=item2c842cfb7c
    i stary asus core2 2GHz dostanie skrzydel (mam nadzieje) :P


  16. @14. (autor: Mariosti | data: 2/07/14 | godz.: 19:09)
    Wymieniałem dysk koledze w takim dellu właśnie gdzie płytę główną trzeba było wyciągnąć żeby dysk wymienić, ale wierz mi, takie laptopy to wyjątki bo jest to bardzo debilny błąd projektowy patrząc na awaryjność dysków twardych.


    W większości dysk jest albo pod główną klapą od spodu albo w szufladce wysuwanej tak jak napęd optyczny.


  17. @4 @6 (autor: ElFi | data: 3/07/14 | godz.: 16:53)
    Strasznie biedny ten news. Najważniejsze cechy nowej technologii to zwiększona powierzchnia trzymające elektrony co zwiększyło wytrzymałość komórek na tzw.zapisy do 10.000 cykli. Pierwsze dyski oparte na nowych kostkach dostały 10 lat gwarancji i 150 TB TBW. Mowa o dyskach konsumenckich. Dzięki tej technologii będzie możliwe dalsze zmniejszenie wymiaru technologicznego przy zachowaniu dużej żywotności komórek.

  18. ElFi ale jak? (autor: RusH | data: 3/07/14 | godz.: 20:02)
    z tego co zrozumialem to zwykly stacking, czyli przyklejanie dupami do siebie kilku chipow/kawalkow krzemu + micro via

    technologia nadal 20nm, wiec skad ten wzrost zywotnosci?
    musze pogogolac co tam samsung zmajstrowal

    150TB gwarancji to raczej zart a nie bonus, gdy najbadziewniejsze TLC dostaja 70TB.


  19. @RusH (autor: ElFi | data: 3/07/14 | godz.: 20:39)
    Stacking był konieczny bo komórki są większe. Cylindryczna budowa zwiększyła powierzchnię trzymania elektronów, więc i żywotność. 150 TBW to raczej zabezpieczenie się przed zbyt długowiecznym produktem. Samsung wiedział co robił pozbywając się działu HDD:)

  20. @19. (autor: Mariosti | data: 3/07/14 | godz.: 21:53)
    Nie dalsze zmniejszanie, te kości mają dlatego wysoką trwałość ponieważ są wykonane w 40nm procesie. Pojemność i oszczędności energetyczne wynikają właśnie z faktu iż jest kilkadziesiąt warstw komórkek w takim v-nand'ie

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.