Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Piątek 18 lipca 2014 
    

AMD - procesory w technologii 20nm w przyszłym roku


Autor: Zbyszek | źródło: DigiTimes | 17:08
(3)
W trakcie konferencji prasowej na której przedstawiony został najnowszy raport finansowy obejmujący drugi kwartał tego roku przedstawiciele firmy AMD postanowili także krótko omówić plany na najbliższe miesiące. Rory Read oraz Lisa Su poinformowali, że w przyszłym roku AMD wprowadzi na rynek procesory produkowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Będą to energooszczędne układy APU o nazwie kodowej Nolan (następcy dotychczasowych układów z serii Beema i Mulins), a także nowe procesory graficzne GPU, które zostaną wykorzystane w kolejnej generacji kart Radeon.

Nim jednak na rynek trafią 20-nanometrowe GPU od AMD, wcześniej pojawi się jeszcze seria układów produkowana w 28-nanometrowej technologii, obejmująca układy Tonga, Iceland i Maui. Pierwszy z nich ma pojawić się jeszcze w tym kwartale, a dwa pozostałe zostaną wprowadzone do końca tego roku.

W dziedzinie bardziej wydajnych APU AMD pozostanie przy dotychczasowej technologii 28-nanometrów, w której wytwarzane będą nadchodzące APU Carrizo. Oprócz tego do końca przyszłego roku w ofercie AMD pozostaną 32-nanometrowe procesory z serii FX, jednak ich produkcja prawdopodobnie zakończy się kilka miesięcy wcześniej. Łącznie w przyszłym roku AMD oferować będzie układy wytwarzane w trzech różnych technologiach – 20nm, 28nm i 32nm.

Jak wiemy, układy 32 i 28 nanometrowe powinny zostać zastąpione przez nowe konstrukcje w 1 połowie 2016 roku, które będą zbudowane już w oparciu o zupełnie nową architekturę x86 (rozwój architektur modułowych został porzucony, a ostatnią z nich będzie Excavator). Wiadomo, że AMD na pewno szykuje kolejną generację swoich APU, które będą wytwarzane w nowszym procesie technologicznym (20, 16 lub 14nm) jednak aktualnie brak jest potwierdzonych informacji na temat następców dla procesorów FX – prace nad nimi pozostają jedynie w sferze spekulacji.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. czyli jest jak (autor: loccothan | data: 18/07/14 | godz.: 19:43)
  mówili wcześniej, nowe hi-End od AMD dopiero Q3 lub Q4 2015. a R300 20nm pewnie w Q2 2015

 2. za późno to wszystko no i to nadal zapowiedzi (autor: Sławekpl | data: 18/07/14 | godz.: 21:33)
  ostatnie lata pokazują, że od zapowiedzi do realnego produktu mija więcej czasu niż wskazują podane terminy
  brak też deklaracji czy Nolan będzie na tej samej podstawce, jak sądzę raczej nie, to samo dotyczy pewnie Carrizo


 3. piękna lista życzeń... (autor: Qjanusz | data: 21/07/14 | godz.: 15:24)
  równie nierealna jak i niedorastająca do kolan realiom konkurencji.

  Następca FX, czyli "Phenom III" ma szanse się ziścić za jakieś 3-4 lata. Wariantem alternatywnym będzie puszczenie za 2 lata bety produktu, czyli procka który tylko w pewnych zastosowaniach będzie wydajniejszy niż poprzednik (...tylko który?).
  Przyszły rok i 20nm GPU... może. I to najwcześniej w 2 dzień Świąt Bożego Narodzenia. APU na pewno nie.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.