Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 6 sierpnia 2014 
    

Ciekawostki: Najnowsze prototypowe dyski SSD od Hitachi


Autor: LoccOtHaN | źródło: TechSpot | 16:45
(2)
Hitachi Global Storage Technologies (HGST), ujawniło niedawno w Santa Clara (stan Kalifornia) nowy typ dysku SSD, który zastępuje tradycyjne pamięci flash nową technologią pamięci nazwaną phase-change memory (pamięć zmienno-fazowa). Z dotychczasowych testów wynika, że nieulotna pamięć masowa zasilająca ich prototypowy SSD jest niesamowicie szybka. Korzystając z interfejsu PCIe, napęd jest w stanie dostarczyć trzy miliony losowego odczytu IO na sekundę w tzw. środowisku kolejkowania (queued environment) i charakteryzuje się dostępem do odczytu losowego na poziomie opóźnienia 1,5 mikrosekundy w środowisku poza-kolejkowym (non-queued).

Dla porównania, pamięciom NAND flash, czas potrzebny na otrzymanie danych zajmuje około 70 mikrosekund (respond to a request for data). Jak widać, w tym przypadku wydajność jest o rzędy wielkości szybsza niż istniejących teraz na rynku dysków SSD opartych na pamięciach flash.

W komunikacie prasowym dotyczącym tej sprawy, HGST CTO Steve Campbell powiedział, że technologia ta jest wynikiem wielu lat badań i rozwoju, którego celem jest dostarczanie nowych super-szybkich technologii do zastosowań korporacyjnych. Dr Zvonimir Bandic, dyrektor Storage Architecture w HGST dodał, że wynik trzech milionów IOPS jest wyjątkowy, najbardziej zaś ciekawa część demonstracji pokazuje, że jest w stanie dostarczyć bardzo małych opóźnień, operujących na odczytach losowych w małych blokach (small block random reads). Jest czymś, co jest nieosiągalne przy zastosowaniu NAND flash i obecnych technologii kontrolerów i interfejsów.

Niestety, tak szybka nowa technologia pamięci nie jest jeszcze gotowa do zastosowań konsumenckich. Ulrich Hansen, HGST's (vice president of SSD product) powiedział w wywiadzie dla PCWorld, że wdrożenie nowej technologii może zająć od dwóch do trzech lat badań, by była na tyle tania by konkurować z dzisiejszymi układami NAND flash.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. raczej moze zajac od 5 do (autor: RusH | data: 6/08/14 | godz.: 18:08)
  do NIGDY, bo HP to wynalazlo i opatentowalo kazdy najmniejszy skraweczek technologii

  inna sprawa ze przy memrystorach nie ma sensu poslugiwanie sie takimi pojeciami jak dysk, ta pamiec moze byc adresowana )i zapisywana) pojedynczymi bajtami, a nie sektorami jak to ma miejsce we flashu
  zamiast dysku bank pamieci na memrystorach mozna po prostu wstawic w przestrzen adresowa procesora i czytac/zapisywac jak zwykly ram

  HP wlasnie nad czyms takim siedzi od paru lat (the machine)
  http://h30507.www3.hp.com/...xt-Big-Thing/bg-p/643

  majac w komputerze memrystory odpada pojecie ladowania programu - program po prostu juz jest na miejscu w pamieci


 2. Oczywiscie relatywnie dlugi czas (autor: pandy | data: 6/08/14 | godz.: 20:40)
  dostepu do danych w NAND wynika z konstrukcji sterownika nie z ograniczen technologicznych - po prostu nie da sie szybciej przetwarzac w software danych w dzisiejszych, klasycznych kontrolerach, przypuszczalnie udaloby sie zejsc do czasow rzedu seek nanosekund ale wymagaloby czysto sprzetowego podejscia do problemu adresacji i alokacji danych.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.