Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 2 września 2014 
    

Open WebOS powraca w blasku księżyca. LuneOS na horyzoncie!


Autor: DamianW | źródło: Engadget | 17:00
(1)
Wielu użytkowników może nie pamiętać firmy Palm, która kiedyś była gigantem na rynku urządzeń mobilnych (palmtopów). Gdy firma Apple rozpoczęła erę smarfonów, Palm (w przeciwieństwie do Nokii i BlackBerry) uznał, że warto będzie zawalczyć o kawałek tego tortu. Kiedy w latach 2008-2009 firma z Cupertino pokazała światu swoje najnowsze urządzenia (iPhone 3G/3Gs) Palm wystawił do walki swojego faworyta – Palm Pre z systemem WebOS. Patrząc na to co się działo wtedy na rynku (Nokia wypuściła „eksperymentalny” model N900, a Android dopiero raczkował) trzeba było przyznać, że tylko ten system był w stanie konkurować z iPhone OS.

Była to swoista rewolucja w systemach mobilnych! System który bazował na C++ i technologiach internetowych tj. HTML 5, JavaScript i CSS (jak Firefox OS), posiadał piękny wygląd (jak na tamte czasy) i multitasking, który ponownie spotkaliśmy dopiero w BlackBerry OS 10! Niestety przez kilka złych decyzji firma została wykupiona przez HP, by następnie upaść całkowicie. Jej pozostałości można odnaleźć w LG (system do telewizorów) i w projekcie Open WebOS. I właśnie na bazie tego darmowego kodu ktoś postanowił przywrócić do życia „martwy” system.

Grupa zapaleńców stworzyła port systemu pod nazwą LuneOS i udostępniła go na następujące urządzenia: HP TouchPad, Nexus 4, Galaxy Nexus i Nexus 7 (2012 z WiFi). Na razie sporo jest jeszcze do zrobienia, ale widać że programiści nie tracą zapału i dodają brakujące funkcje do systemu.

Choć sam kiedyś posiadałem Palm Pre z WebOS i mam do niego wielki sentyment to uważam, że teraz ten system nie ma racji bytu na zatłoczonym podwórku systemów mobilnych. Coś co kiedyś było rewolucją, po pięciu latach w świecie IT może co najwyżej zyskać miano antyku...

/

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Prawie jak system... (autor: Duke Nukem PL | data: 3/09/14 | godz.: 00:44)
    BeOS którego też wykupiła firma Palm.
    Ładnie się zapowiadał ale wyszła kiszka. A szkoda.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.