Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 19 września 2002 
    

Centrum badawcze mikroprocesorów


Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:33
Barcelona, Hiszpania, 19 września 2002 roku - Intel otworzył dzisiaj pierwsze europejskie centrum naukowo-badawcze mikroprocesorów, Intel Labs Barcelona (ILB), zlokalizowane na Universitat Politecnica de Catalunya (UPC) w Barcelonie w Hiszpanii. Posunięcie to ma ułatwić Intelowi utrzymanie wiodącej roli w zakresie badań i projektowania mikroprocesorów oraz pozycji lidera w dziedzinie dostaw przyszłych generacji procesorów o najwyższej wydajności.

Centrum kieruje wspólnie trzech profesorów UPC: Antonio Gonzalez, zajmujący się badaniem architektury procesorów od ponad 16 lat, oraz Roger Espasa i Toni Juan, obaj będący ekspertami w dziedzinie wysokowydajnych procesorów 64-bitowych. Badania ILB będą obejmowały architekturę procesorów i kompilatorów, które znajdą zastosowanie w platformach dla przedsiębiorstw, biznesu i indywidualnych użytkowników. Ważną dziedziną badań będzie poszukiwanie metod zwiększenia wydajności procesorów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii i wydzielania ciepła.

"Intel tworzy doskonały zespół badawczy, w którego skład wchodzą uznane autorytety w dziedzinie badania architektury procesorów," - powiedział Justin Rattner, dyrektor działu Microprocessor Research w Intelu. "Dzięki temu łatwiej będzie sprostać wyzwaniom, jakie stawiają następne generacje procesorów. Doświadczenie UPC w dziedzinie wydajności i zużycia energii przez procesory uzupełnia własny potencjał Intela, dzięki czemu powstanie zespół światowej klasy."

Wydajność procesorów
Aby przyszłe aplikacje mogły korzystać z bardziej naturalnych interfejsów, generować realistyczną grafikę 3D i w inteligentny sposób wyszukiwać informacje, potrzebne jest zwiększenie wydajności procesorów, co przekłada się na zwiększenie ilości tranzystorów na procesor. Intel konsekwentnie, przez trzy dekady, stosował się do prawa Moore'a, zwiększając dwukrotnie liczbę tranzystorów na cal kwadratowy struktury układu co 24 miesiące. Celem badań nad zwiększeniem wydajności jest poszukiwanie sposobów wykorzystania dodatkowych tranzystorów do poprawy użytecznej wydajności.

Architektura procesora a wydzielanie ciepła
Główną barierą rozwoju komputerów przenośnych jest czas pracy na bateriach i wydzielanie ciepła. Jednym z priorytetowych celów badawczych Intela jest zmniejszenie ogólnego zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. W tym celu Intel pracuje nad energooszczędną architekturą, potrafiąca w dynamiczny sposób zarządzać zużyciem energii i wydzielaniem ciepła. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest stworzenie narzędzi do modelowania mocy aktywnej, strat mocy i kontroli temperatury. Pracownicy Intel Labs Barcelona będą badali ulepszenia architektury procesorów, nowe techniki kompilacji i rozszerzenia zestawów rozkazów, które mogą zapewnić większą wydajność przy mniejszym zużyciu energii.

"Możliwość współpracy z Intelem daje nam okazję do wspólnej pracy z wieloma czołowymi badaczami w naszej dziedzinie. Mamy okazję wiele nauczyć się od grup roboczych, zajmujących się przełomowymi technologiami," - powiedział Antonio Gonzalez, jeden z dyrektorów Intel Labs Barcelona. "Synergia wynikająca ze współpracy uczelni i przemysłu tworzy środowisko, które bardzo pozytywnie wpłynie na naszą pracę" - powiedział Roger Espasa, jeden z dyrektorów Intel Labs Barcelona.

"Współpraca z Intelem daje naszym studentom i absolwentom okazję do zetknięcia się z sytuacjami i wyzwaniami, jakie przynosi praca zawodowa," - dodał Antonio Juan, jeden z dyrektorów Intel Labs Barcelona.

"Europa ma bardzo silne tradycje w tworzeniu innowacyjnych technologii, które maja wpływ na rynki na całym świecie," - powiedziała Maria Marced, wiceprezes Sales and Marketing Group w Intelu i dyrektor generalny Europe, Middle East, Africa Operations. "Wierzymy, że nasza inwestycja w UPC da nam bezprecedensowy dostęp do najlepszych idei, jakie ma do zaoferowania Europa."

Univeritat Politecnica de Catalunya, z liczbą ok. 30 000 studentów jest jedną z największych uczelni technicznych w Hiszpanii. Na wydziale Computer Architecture Department, zatrudniającym ok. 70 pełnoetatowych pracowników naukowych, prowadzi się badania w zakresie układów o wysokiej skali integracji, architektury procesorów i generowania kodu.

Intel wspiera badania naukowe na wyższych uczelniach od 1980 roku. Intel obecnie nadzoruje i wspiera projekty badawcze na ponad 75 uczelniach na całym świecie.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.