Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 9 października 2014 
    

Pani doktor nowym prezesem (CEO) firmy AMD


Autor: DYD | 18:08
(12)
AMD podała do wiadomości, że na mocy decyzji rady nadzorczej Dr Lisa Su obejmuje ze skutkiem natychmiastowym stanowisko prezesa i CEO (chief executive oficer) oraz zostaje nowym członkiem rady nadzorczej. Tym samym zastępuje na tych stanowiskach Rory Reada, który ustępuje z nich w ramach realizowanych planów przekształceń firmy. Dotychczasowy CEO będzie wspierał dalsze przemiany w charakterze doradcy pozostając w firmie aż do końca 2014 roku. Komentując awans Dr Su powiedziała: „Jest bardzo zaszczycona mogąc prowadzić AMD przez ten ważny czas przekształceń. Nasza światowej klasy technologia w połączeniu z niewiarygodnie utalentowanym i pełnym pasji zespołem pracowników AMD daje nam niezwykłe możliwości w kształtowaniu przyszłości komputeryzacji. Chciałabym dalej rozwijać to, co jest solidną podstawą naszej działalności zbudowaną pod kierownictwem Rory’ego, i w miarę opracowywania wiodących w branży technologii oraz produktów dla szerokiego spektrum rynków zapewnić firmie stały i zyskowny wzrost.

Dr Su dołączyła do AMD w 2012 roku i ostatnio obejmowała stanowisko COO (chief operating oficer) będąc odpowiedzialną za integrację wszystkich jednostek biznesowych, sprzedażowych, zespołów infrastrukturalnych i operacyjnych na całym świecie w jedną spójnie działającą na rynku organizację, która realizuje ogół aspektów strategii produktowej, produkcji, sprzedaży oraz działań. Wcześniej zajmowała stanowisko senior vice president i general manager w Global Business Units i była tam odpowiedzialna za kształtowanie strategii produktowej firmy, definiowanie samych produktów oraz plany biznesowe.

Przed objęciem posady w AMD Dr Su obejmowała funkcje senior vice president i general manager w dziale Networking & Multimedia w firmie Freescale Semiconductor Inc. Była tam odpowiedzialna za globalną strategię, marketing i inżynierię dla działu procesorów do wbudowanych systemów komunikacyjnych oraz aplikacji. Dr Su rozpoczęła pracę w Freescale w 2007 roku na stanowisku CTO (chief technology oficer) zajmując się planowaniem rozwoju technologii firmy oraz prowadząc jej dział badawczy. Zanim to nastąpiło Dr Su spędziła 13 lat w firmie IBM, gdzie zajmowała szereg biznesowo-inżynierskich stanowisk kierowniczych, w tym również pracując jako vice president w centrum badawczo-rozwojowym dla półprzewodników i będąc odpowiedzialną wówczas za strategiczne kierunki rozwoju technologii krzemowych IBM, współprace z innymi firmami oraz same badania. Wcześniej była członkiem zespołu technicznego w firmie Texas Instruments w centrum procesów i urządzeń półprzewodnikowych.

Dr Su uzyskała licencjat, magistra oraz doktorat w dziedzinie inżynierii elektrycznej na Instytucie Technologii Massachusetts (Massachusetts Instutute of Technology, MIT) i była wykładowcą w Instytucie Inżynierii Elektronicznej i Elektrycznej (Institute of Electronics and Electrical Engineers, IEEE) w 2009 roku. Dr Su otrzymała tytuł „Executive of the Year” w trakcie EETimes i EDN 2014 ACE Awards. Znalazła się także na liście 100 najlepszych innowatorów w 2002 roku opracowanej przez magazyn MIT Technology Review. Od 2012 roku jest też członkiem Rady Nadzorczej w firmie Analog Devices.

Plany zmiany na najwyższych stanowiskach w firmie były wspólnym wysiłkiem Rory Reada oraz zarządu. Wierzymy, że doświadczenie, wiedza oraz potwierdzone sukcesy na stanowiskach kierowniczych w branży półprzewodnikowej, jakimi może pochwalić się Lisa, są znakomitą rekomendacją do tego, aby teraz mogła pokierować firmą,” powiedział Bruce Claflin, przewodniczący zarządu AMD. „Zarząd pragnie dalej pracować z Lisą i pozostałymi osobami z wysokiego kierownictwa nad tym, aby budować podwaliny dla dalszego rozwoju firmy. Chciałbym również podziękować Rory’emu za wiele jego osiągnięć oraz zasług na polu zorientowania firmy AMD na długofalowy rozwój i sukcesy. Dzięki jego pracy powstał solidny fundament oraz prosta ścieżka do celu, jakim jest ustabilizowanie rozwoju i rentowności firmy.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. wygląda jak facet (autor: Janosiczek | data: 9/10/14 | godz.: 19:35)
  ...

 2. chyba nikt nie sądził że sprawy tak się potoczą, (autor: Qjanusz | data: 9/10/14 | godz.: 21:32)
  podczas komentowania tego newsa:
  http://twojepc.pl/...m-glownym-menadzerem-AMD.html

  Rory Read jest człowiekiem znającym się na zarządzaniu, restrukturyzacji, minimalizacji kosztów. Klasyczny manager pełną gębą. Lusa Su z kolei to manager doskonale znający się zarządzaniu procesem i produktem, a nie zarządzaniu strategią. Bardzo ciekawa zmiana. Teoretycznie na gorsze, ale w praktyce może wyjść dokładnie odwrotnie. Trzymam za to kciuki. Niech w końcu AMD wykaże jakikolwiek zysk w sprawozdaniach.

  #1 - i tak wyładniała...


 3. @Janosiczek (autor: rainy | data: 9/10/14 | godz.: 21:57)
  Długo myślałeś nad tą "subtelną" uwagą?

  Btw, ta pani z całą pewnością bije Cię na głowę zarówno inteligencją jak i wykształceniem.


 4. @rainy (autor: Qjanusz | data: 9/10/14 | godz.: 22:07)
  kto wie... może jest też przystojniejsza od Janosiczka, co może być dla niego strasznie deprymujące. Być gorszy we wszystkim. Fatalne uczucie.

 5. @Qjanusz (autor: Zbyszek.J | data: 9/10/14 | godz.: 23:07)
  Read to typowy dyrektor zarządzający, finansia, z nikłym pojęciem o technologii. Lisa Su to inżynier pełną gębą.

  W praktyce zmiana na lepsze - Reada miałem dość od około roku, jego kadencja to ustabilizowanie sytuacji firmy, ale stagnacja w rozwoju technologii. Może nad czymś tam w zaciszu pracują tacy jak Papermaster czy Jim Keller, ale AMD jak chodzi o ofertę produtktową i rozwój architektur były potrzebne szybsze i bardziej zdecydowane ruchy, których Read nie potrafił ich wyznaczyć.

  Przykład mamy w kartach graficznych - proces 28nm jest już 3 lata, Nvidia wiedząc że przejście na 20nm nie będzie szybkie nie marnotrawi czasu i dopracowuje architekturę. A w tym samym czasie dział GPU u AMD chyba śpi.


 6. cd. (autor: Zbyszek.J | data: 9/10/14 | godz.: 23:15)
  Optymalnie chyba byłoby, gdyby Lisa była CEO, a Rory jakąś jej prawą ręką, np. COO (jak do tej pory Lisa). Tyle, że Rory ma chyba wyższe ambicje.


  Ciekawe jakby potoczyła się historia gdyby AMD zamiast ATI przejęło Nvidię. Jak wiemy takie były zamiary, aby połączyć zieleń w jedną firmę, ale Jen-Hsun Huang (spocone czoło) chciał zostać CEO nowego tworu, i tu nie zgodziło się AMD, ostatecznie przejmując ATI.

  Jen-Hsun Huanga jednak cenie, to niezły inżynier i dobrze kieruje firmą. Pomimo kilku małych wpadek z GT200 (gorąco) oraz Fermi (gorąco i późno), to trzeba przyznać Nvidia teraz narzuciła ostre tempo, swoje tik-tak, i już odjechała AMD w wydajności na wat o całe 100%.


  Stawiam tezę, że gdyby AMD przejęło Nvidię i Huang zostałby CEO AMD, to sytuacja zielonych byłaby tak dobra jak za czasów Athlonów 64. Po pierwsze:
  - firma nie zanotowałaby tak dużego dołka finansowego po wejściu Core 2 Duo. Słabe procesory zrównoważyłaby sprzedaż świetnych GeForce 8800 GTX i GTS.
  - rozwój procesorów przebiegałby lepiej
  - idea Fusion zostałaby zrealizowana znacznie wcześniej.


 7. @up hmm ale czy by było open ? (autor: mcz | data: 9/10/14 | godz.: 23:24)
  HSA, MANTLE API , LINUX driver amdgpu, tressfx, itp

 8. @Zbyszek (autor: rainy | data: 9/10/14 | godz.: 23:59)
  W przypadku AMD oraz Nvidii nie było mowy o przejęciu a tylko o fuzji - obie firmy z sobą wówczas ściśle współpracowały (Jen-Hsun Huang w swoim czasie pracował w AMD).

  Rzeczywiście obaj CEO nie byli w stanie się dogadać, kto ma kierować połączonym przedsiębiorstwem (formalnie AMD było sporo większe).

  Dla AMD taka fuzja miałaby sporo korzyści (np. nie przepłaciliby za ATI) ale z drugiej strony z rynku mogłyby zniknąć Radeony, gdyż Kanadyjczycy mieli wówczas spore kłopoty.


 9. ... nie każdy CEO jest alfą i omegą... (autor: SebaSTS | data: 10/10/14 | godz.: 01:27)
  ... Rory załatwił obecność AMD w konsolach... Bez tego mantle i pokazanie ze jest inna architektura poza Intel nie byłaby możliwa. Idea GPGPU bez akceptacji wielkich graczy oprogramowania dla profesjonalistów też spaliłaby na panewce... Tu zawsze silna była NVIDIA. Bardziej lukratywny rynek niż graczy. Pisałem nawet maile do AMD z konta firmowego bo nie mogłem znieść opieszałości dla rynków 'graczy' i mobilnego, ale kto posłucha maluczkiego z Polski... I wtedy pojawiła się zajawka o niebieskiej i czerwonej pigułce... Więc czekam pełen nadziei, że przekopali się przez najważniejszy w treści mail i moją łamaną angielszczyznę :) A kurs spadł o ponad 10%, znów kupię na dołkach :)))))

 10. Z tymi pigulkami (autor: biuro74 | data: 10/10/14 | godz.: 10:48)
  to chyba chcieli pokazac, co sami biora ;-) Zadnego (ciekawego) nowego produktu na horyzoncie nie ma, tu przetasowania na szczycie - co moze sie wiazac ze zmiana strategii.. w sumie wyszlo na razie troche smiesznie, jak przechwalka. Poczekamy, zobaczymy, co pigularz mial na mysli.

 11. @biuro74 (autor: PrEzi | data: 10/10/14 | godz.: 11:03)
  True.... niestety tez sie na szal z pigulkami dalem nabrac (liczylem na zapowiedz 3xx) a tu taka kaszana... czyli wypuszczenie 285 na rynek indyjski...

 12. @10 (autor: mbe | data: 10/10/14 | godz.: 11:33)
  Proponowałbym wpisać w Google "AMD FX Zen" ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.