Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 31 października 2014 
    

Do zgarnięcia obudowy i zasilacz SilverStone, czyli jest Konkurs!


Autor: DYD | 21:15
(173)
[KONKURS ZAKOŃCZONY - lista zwycięzców na stronie konkursowej]. Po trochę zbyt długiej przerwie - kajamy się w nisko w tym względzie - startujemy z konkursem, w którym będzie można w przyjemny, łatwy i prosty sposób zostać potencjalnym kandydatem do zgarnięcia jednej z czterech* nagród ufundowanych przez firmę SilverStone. W puli nagród mamy obudowy, których testy ukazywały się na naszych łamach, czyli SilverStone PS10 [pełnowymiarowa ATX], następnie coś bardziej kompaktowego SilverStone ML07 [Mini-ITX] oraz jednostka zasilająca o mocy 600W ST60F-ESB. Procedura ubiegania się o jedną z tych sprzętowych atrakcji dostępna już "za rogiem" ...

Zasady konkursu - po pierwsze trzeba być naszym użytkownikiem, aby móc dodawać komentarze [rejestracja zajmuje kilkadziesiąt sekund]. Jeśli chcecie powalczyć o nagrody wystarczy w komentarzu trwającego konkursu odpowiedzieć na następujące pytania:

1. W temacie: ATX, MicroATX czy Mini-ITX - w który typ wyposażony jest Twój podstawowy PC ?
2. W treści: Co sądzisz o standardzie Mini-ITX ? Czy wyprze ATX, czy będzie bardziej niszą sprzętową.
3. Zamieścić wpis przed upływem 30 października 2014 roku.
4. To wszystko :)

W dniu 31 października 2014 roku wyłonimy Trójkę zwycięzców, do których zostaną wysłane nagrody kurierem na koszt sponsora bezpośrednio od producenta. *Dodatkowo mamy jedną nagrodę dodatkową, w postaci kolejnej obudowy SilverStone PS10, zarezerwowaną tylko dla naszych fanów z Facebooka. Co trzeba zrobić, aby się o nią ubiegać, o tym piszemy na naszym profilu. Życzymy powodzenia!31.10.2014
Lista zwycięzców konkursu poniżej, gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału i ciekawe opinie i wnioski o standardach ATX/Mini-ITX.

Lista nagród
 1. Obudowa Mini-ITX SilverStone ML07 - JE Jacaw
 2. Zasilacz ST60F-ESB - GL1zdA
 3. Obudowa ATX SilverStone PS10 - TheW@rrior

Zwycięzców proszę o przesłanie danych teleadresowych z numerem telefonu na ten adres e-mail w celu realizacji przesyłki. Niezgłoszenie się do nas w przeciągu 7 dni równoznaczne jest z rezygnacją z nagrody.

Konkurs TwojePC.pl i SilverStone
» Prezentacja nagród SilverStone, to wszystko jest do zgarnięcia!

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ATX (autor: Kenjiro | data: 20/10/14 | godz.: 22:04)
  Sądzę, że Mini-ITX będzie platformą do HTPC i nie sięgnie po znaczący udział w rynku. Czyli pozostanie w tej niszy, w której jest obecny.

 2. ATX (autor: ZeXeL | data: 20/10/14 | godz.: 22:08)
  I sądzę, że MINI-ITX będzie raczej ciekawostką i rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują wielkiego PCta.

 3. Zasilacz (autor: Golem | data: 20/10/14 | godz.: 22:19)
  Osobiście posiadam "jeszcze" komputer zasilany poprzez zasilacz ATX.
  Myślę że mini-itx ma duże szanse popularności, ze względu na miniaturyzacje i coraz to większy postęp technologiczny. Jeśli uda się zminimalizować problemy termiczne w przypadku mniejszych obudów bez strat w wydajności to będzie popularność rosła, mniejszy gabaryt byłby tańszy choć by poprzez niższe koszty transportu. Komputer wcale nie musi być duży, liczy się jego wydajność.


 4. Mini-ITX (autor: elzear | data: 20/10/14 | godz.: 22:20)
  Ciągle dążymy do miniaturyzacji urządzeń. Na dzień dzisiejszy bez problemu można stworzyć zestaw który będzie idealnie wpasowywał się w wystrój naszego wnętrza, a nie jakieś bydlę ATX'owe. Także, moim skromnym zdaniem, jest i będzie gro odbiorców, chętnych zakupić taki sprzęt.

 5. hmm (autor: Emperor | data: 20/10/14 | godz.: 22:23)
  W swoim blaszaku mam ATX.

  MiniITX ślędzę od serii SUGO która zrobiła na mnie ogromne wrażenie kilka lat temu. Wybór płyt głównych w tym formacie jest coraz większy, a ich wyposazenie potrafi mocno zaskoczyć, tym jak wiele mozna zmieścić na tak malym kawałku laminatu. Problemem jednak była możliwość złożenia małego, szybkiego i jednocześnie cichego komputera na szczęście to też się zmieniło, swietnym przykładem jest nowa seria kart graficznych z seii GTX900.
  Osobiście, nie biorę pod uwagę możliwości zakupu kolejnej płyty głównej w formacie ATX. Myślę że, w dobie miniaturyzacji wszystkiego, coraz mniej będzie chętnych na trzymanie w domu ogromnych stacji ATX. W MicroATX myślę że mozna juz zmieścić wszystko czego potrzebuje ogromna większośc użytkowników.
  ATXie pora umierać :) zastąpi Cie MicroATX dla entuzjastów i MiniITX dla reszty uzytkowników.


 6. ATX (autor: ziomek_1 | data: 20/10/14 | godz.: 22:26)
  Mini-ITX nie wyprze ATX-a, obie wielkości uzupełniają rynek o możliwość wyboru odpowiedniego wariantu w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika. Mini-ITX daje ponadto możliwość stworzenia całkowicie bezgłośnej (choć mniej wydajnej) drugiej platformy np. do HTPC

 7. ATX (autor: niedziel | data: 20/10/14 | godz.: 22:27)
  Kilkanaście dni temu zbudowałem sobie Mini-ITX ze starym zasilaczem, który wczoraj odmówił posłuszeństwa i przydałby się nowy :D
  Uważam, że Mini-ITX w najbliższej przyszłości na pewno nie wyprze ATX. ATX kupuje się dla mocnej maszyny (zabawa w podkręcanie, gry, różnoraka obróbka materiałów ) - dwa odległe bieguny. Mógłby wyprzeć Micro-ATX gdyby płyty były tańsze od Micro bo spełnia wymogi komputera biurowego, multimedialnego.


 8. ATX (autor: Maniak | data: 20/10/14 | godz.: 22:28)
  Mini-ITX to świetna alternatywa dla ATX. Obecnie można zbudować małego potworką, który niewiele będzie ustępował jednostce na ATX.

 9. MicroATX (autor: RusH | data: 20/10/14 | godz.: 22:28)
  jest mniej populatrne od btx, no i co to za pytanie czy wyprze? standard jest od 7 lat i ciagle tak samo 'popularny'

  juz predzej ARMy wypra x86 z pod telewizora kompletnie


 10. MicroATX (autor: J@rek | data: 20/10/14 | godz.: 22:38)
  Mini-ITX... ciekawe, ale to tylko nisza i tak pozostanie.

 11. ATX (autor: seba_god | data: 20/10/14 | godz.: 22:41)
  Ja również jestem zdanie, iż ATX nie umrze. Nie śledzę rynku uważnie, ale większość niewymagających użytkowników kupuje lapki/tablety itp. Jak ktoś potrzebuje mocy to idzie w desktopa. Komputery HTPC stanowią i będą stanowić ułamek sprzedaży komputerów stacjonarnych.

 12. MicroATX (autor: Colin_MC | data: 20/10/14 | godz.: 22:48)
  Mini-ITX nie wyprze ATX, ze względu na to, że nie ma za dużo (silnych) kart graficznych, które by się mieściły w przeciętnej obudowie tego pierwszego typu, czy może być problem ze zmieszczeniem bardziej wydajnego chłodzenia procesora.

 13. Mini-itx (autor: bajbusek | data: 20/10/14 | godz.: 22:50)
  mam 3 pecety w domu - 2 mini-itx i jeden na intelu NUC :) ... ATX zostal wyparty

 14. ATX (autor: marloww | data: 20/10/14 | godz.: 22:56)
  News o konkursie natchnął mnie do kilku rzeczy. Po pierwsze do rejestracji :) Cichym podglądaczem twojepC jestem od lat ale i do napisania czegoś...

  Ale od początku, kilka lat temu postanowiłem zbudować swój komputer marzeń. Padło na dwa GTX-y 480 w SLI, mocno podkręconą i7-kę oraz ram triple channel na overclockerskiej płycie głównej. Sprzęt z zasilaczem 1350w :) Jednego z największych fulltowerów i chłodzenie wodne. Efekt moich starań był porażający. Wypieków dostawałem od razu po uruchomieniu. Raz od zużycia prądu, a po chwili od zmian temperatury w małym pomieszczeniu w którym stała Bestia. Dłuższa sesja w Crysisa - jakieś 5 stopni.
  Ale szybko specyfika komputera stała się kulą u nogi. Nie można było przy nim dłużej wysiedzieć ani podłączyć go do np. telewizora w sąsiednim pokoju (ważył jakieś 30kg i był wielki). Szybko się okazało, że do "party games" i turniejów w fifę przydałaby się jakąś konsola - i w końcu PS3 wyparł Bestię. (właśnie dlatego konsole są popularne). I wtedy zrozumiałem, że oprócz mocy, liczy się mobilność. Dzisiaj nikt nie potrzebuje przytwierdzonego do biurka kloca.

  Patrząc na dzisiejsze laptopy, jestem trochę rozczarowany tym, co dzieje się z naszymi stacjonarkami. Zewnętrznie, gabarytowo niewiele się zmieniają. A moim zdaniem potrzebna jest taka zmiana. Centymetrowy ultrabook - nic prostszego. A PC? Gdy komputery zadomowią się w formacie micro ITX, wyprą tym samy konsole. A chyba wiadomo co wtedy stanie się z grami na PC ;) Jeden sprzęt do pracy w domu i do grania przed telewizorem? Wystarczy dorobić rączkę do obudowy :) Od kilku lat kibicuję wszystkim producentom płyt, zasilaczy i obudów aby razem dążyli do zmniejszenia rozmiarów tego co oferują. Standard ATX? Chyba tylko dla konfiguracji multiGPU przy 10 twardzielach. Cała reszta tylko mini ITX i niżej.

  Jeżeli PC-ty mają przeżyć - a już kilkukrotnie mówiono o ich końcu, muszą zmieniać się tak jak laptopy, smartfony i tablety. Wydajność w dopracowanej formie. A pierwszy krok, to micro ITX i moim zdaniem to jest przyszłość.


 15. ATX (autor: bieniek | data: 20/10/14 | godz.: 23:02)
  Mini-ITX pozostanie mniejszością i to jeszcze długo. Chociaż doskonale sprawuje się jako domowe centrum rozrywki audio-wizualnej podłączone na stałe do dużego telewizora.

 16. ATX (autor: Chucky | data: 20/10/14 | godz.: 23:13)
  Nie sądzę, żeby Mini-ITX kiedykolwiek wyparł ATX. Dla mnie, są to zupełnie różne segmenty. Co więcej myślę, że przy rozwijającej się miniaturyzacji rolę jaką spełniają HTPC na mini-ITX już powoli przejmują dzisiejsze TV (SMART TV wbudowane odtwarzacze itd.), co za tym idzie to będzie nadal nisza, być może coraz mniejsza...

 17. ATX (autor: Flapjack7 | data: 20/10/14 | godz.: 23:30)
  Mini-ITX będzie popularny, ale raczej niszowy - głównie HTPC. Na wyparcie ATX raczej nie ma szans.

 18. ATX (autor: Demo | data: 20/10/14 | godz.: 23:31)
  Szczerze mam nadzieję, że Mini-ITX wyprze ATX. Już teraz laptopy są coraz wydajniejsze i radzą sobie w grach. Jeśli komputer w Mini-ITX będzie miał osiągi większego brata w umiarkowanej cenie, to ja b. chętnie oszczędzę nieco miejsca :)

 19. MicroATX (autor: Teriusz | data: 20/10/14 | godz.: 23:47)
  Aktualnie MiniITX i ATX się uzupełniają. Jednak w dużych sieciach jak MM/ME nadal jest znikoma ilość do wyboru komputerów typu Small Form Factor. Na ogół do wyboru są standardowe desktopy w obudowach tower ATX z płytami MicroATX w środku. Następnie jest przepaść w wyborze i dalej mamy notebooki + tablety. W ofertach sklepów dużych sieci brakuje komputerów typu HTPC itp. Jedynie niektóre osoby, które same składają sobie PC (a to już mniejszość) decyduje się na MiniITX.

  Obecnie problemem jest ilość wydzielanego ciepła z procesorów CPU i GPU oraz z zasilaczy. Potrzebne są zatem duże radiatory by odprowadzić tyle ciepła do otoczenia i móc spokojnie grać w bardziej wymagające gry. Tym samym MiniITX nie jest sprzętem dla graczy, a kto nie gra ten raczej wybierze sobie notebooka.

  Nadzieją są coraz to lepsze iGPU w APU od AMD czy w prockach Intela. Jednak za tym musi też iść proces technologiczny produkcji układów tak by wytwarzały mniej ciepła. Toshiba na 2017 zapowiada wejście w produkcję układów opartych o tranzystory TFET, które pozwolą na zejście z napięć 0,9V-1,2V do 0,5V-0,65V. Jeżeli tą drogą pójdą inni producenci to elektronika będzie chłodniejsza i bardziej kompaktowa. Dopiero wtedy desktopy nie będą wymagały tyle miejsca i może spopularyzuje się standard MiniITX na tyle by każdy miał go u siebie w domu.


 20. nie startuję, powodzenia innym życzę :) (autor: Sławekpl | data: 20/10/14 | godz.: 23:56)
  a co do ITX uważam że będzie tego przybywać i coraz więcej użytkowników będzie przechodzić na mniejsze komputery, zwłaszcza że integry i APU mają coraz wyższą wydajność a z czasem będzie się to jeszcze zwiększać, sporej części użytkowników wystarczy mocy, nie tylko do biura czy jako HTPC
  obecnie nie ma problemu kupić dobrze wyposażoną małą płytę z dobrym układem dźwiękowym na pokładzie w przystępnej cenie, co jeszcze kilka lat temu graniczyło z cudem albo cena była zaporowa, producenci puszek również zaczynają dostrzegać tą tendencję i można znaleźć bardzo ciekawe obudowy potrafiące zmieścić dwu a czasem i trzy slotową długą kartę graficzną oraz kilka dysków
  osobiście kibicuję takim rozmiarom i śledzę ich rozwój szczegółowo od kilku lat, ostatnio pojawiające się produkty potrafią cieszyć nie tylko technicznymi możliwościami ale i wyglądem


 21. ATX (autor: Mademan | data: 21/10/14 | godz.: 00:38)
  Korzystałem z mini ITX, bardzo fajnie pomyślane, ale ceny komponentów są zaporowe, zwłaszcza miniaturowych zasilaczy. Problem z dostępnością w Polsce i małe możliwości rozbudowy to największe wady.

 22. ATX (autor: biuro74 | data: 21/10/14 | godz.: 01:23)
  Mini-ITX juz wypiera mATX, co widac na zagranicznych forach. Ludzie szykujacy sobie HTPC, zwyklego biurowca, czy nawet zwodowanego mutanta z i7 i GTX-em 980 sa w satnie dzisiaj upakowac to wszystko do mini-ITX. Niektore obudowy korzystaja z dobrodziejstw zasilacza ATX w pelnym rozmiarze, wiec kwestia mocy nie jest problemem. Gdyby miniaturyzacja sprzetu komputerowego przebiegala szybciej, dzis powinnismy miec mini-ITX jako standard z kilkoma mniejszymi, egzotycznymi formatami; niestety glownie karty grafiki i pamieci RAM nie chca poddac sie obowiazkowemu kurczeniu - byc moze po osiagnieciu rownowagi wydajnosci GPU z mozliwosciami kodu bedzie czas na zmniejszenie rozmiarow karty graficznych ? Pierwszy kamien milowy w dziedzinie energooszczednosci - Maxwell - zostal wlasnie rzucony ;-)

 23. Full ATX (autor: loccothan | data: 21/10/14 | godz.: 02:15)
  Moim zdaniem mini-ATX jest Super dla ludzi, którzy mają PC podłączone do telewizora. Dla tzw. niedzielnych Graczy, którzy używają STEAM Big Picture jest to jedyny słuszny wybór.
  Czy mini wyprze Pełne ATX? Moim zdaniem jeszcze długo nie, a potem zobaczymy ;-)


 24. ATX (autor: Fasola | data: 21/10/14 | godz.: 05:10)
  Mini-ITX jest i raczej będzie niszowy.

 25. ATX (autor: Mateusz007 | data: 21/10/14 | godz.: 05:25)
  Mini-ITX to wymarzoną platforma dla osób, które chcą uruchomić odtwarzacz multimedialny dla swojego zestawu audio-video. Jako taki, ma szansę wyprzeć z rynku mATX, chociarz moim zdaniem te formaty będą współistniały.

 26. Mini-ITX (autor: Al Ghouti | data: 21/10/14 | godz.: 06:50)
  Standard idealny do kompaktowych obudów takich jak np. konkursowa ML07 czy SUGO SG08. Nie każdy potrzebuje 2 karty graficzne w komputerze a w dobie miniaturyzacji i coraz mocniejszych APU platforma mini-ITX będzie zyskiwać na popularności aczkolwiek jeszcze długo format ATX będzie niezagrożony.

 27. MicroATX (autor: OSTVegeta | data: 21/10/14 | godz.: 07:02)
  Każda z form ma swoje wady i zalety. Najwięcej tzw. Kowalskich, którzy nie potrzebują potworów w stylu quad sli czy crossfire wystarczy format MicroATX. MiniITX nadaje się idealnie do HTPC, choć sam mam u siebie płytę na standardzie MicroATX (tylko dla tego, że szafka RTV ma idealne wycięcie na przyjęcie tak dużej obudowy). Musiało by wyjść chyba jakieś super wydajne APU plus płyta wykorzystująca ramy laptopowe aby miniITX poważnie zagroził Micro czy pełnemu ATX.

 28. ATX (autor: januszek | data: 21/10/14 | godz.: 07:15)
  mini-ITX nie wpłynie na szerokie wody. To była i będzie nisza. Lepszym rozwiązaniem są zewnętrzne zasilacze - takie jak w notebookach.

 29. ATX (autor: acd | data: 21/10/14 | godz.: 07:40)
  Standard mini ITX powoli zajmuje coraz wiecej rynku PC. Przy jego zastosowaniu mozna juz zbudować bardzo mocny komputer, który z powodzeniem obsluzy nawet najnowsze i najbardziej wymagające gry. Ja sam zlozylem Tacie komputer wlasnie wykorzystując mini ITX. Standard ma zatem spore szanse na zajecie miejsca ATX nawet w przypadku komputerów do gier. Jedynie entuzjaści i "hardcorowi" overclockerzy nie przejdą na nowy standard no bo jak tu zamontować chłodnicę od tarpana i pompę wodną z domowego węzła CO?;)

 30. MicroATX (autor: sid67 | data: 21/10/14 | godz.: 07:46)
  Uważam, że obecnie zwykły domowy komputer, nawet taki do gier (nie wymagający wielu specjalistycznych kart rozszerzeń) nie musi być duży. Podobają mi się małe obudowy np. kostki i trochę żałuję, że przy ostatniej modernizacji sprzętu nie skusiłem się jednak na mini-ITX. Standard ma szansę wyprzeć ATX o ile producenci będą trochę aktywniej promować mniejsze obudowy i zasilacze.

 31. ATX górą (autor: konto_usuniete | data: 21/10/14 | godz.: 07:48)
  Mini-ITX niestety nie sprawdzi się tam gdzie potrzeba "placu na dyskach", mocy konfiguracji wielu kart video itd.
  Są tacy dla których Mini-ITX to za dużo - a ja jestem z obozu gdzie ATX to .... często za mało (czytaj 6 * HDD * 3TB i ..... brak miejsca na dyskach).

  ITX nie wyprze ATX dopóki ... co najmniej do czasu aż dyski nie będą z gumy (powiedzmy 100-200 TB) :)


 32. ATX (autor: 5eba | data: 21/10/14 | godz.: 08:11)
  Mini-ITX to raczej inny klient docelowy, więc zakładam że wypierać nie będzie :)

 33. ATX (autor: BeeDead | data: 21/10/14 | godz.: 08:12)
  Uważam, że Mini-ITX będzie w domach raczej niszą z uwagi na ograniczenia wymiarów / możliwości rozbudowy.

 34. ATX (autor: bartek_mi | data: 21/10/14 | godz.: 08:18)
  Mma nadzieje, ze Mini-ITX wyprze ATX. Wielkie te budy a plyty maja taka wielkosc jak 20 lat temu.
  Dla czlowieka ktory nie gra i nie potrzebuje wielkiej budy rozwiazanie idealne.
  Moj plan na nasteona "skrzynke" to wlasnie mini-itx do tego obudowa umozliwiajaca instalacje ze 4-5 hdd i dobry zasilacz malego formatu.


 35. Mam dwa (autor: soyo | data: 21/10/14 | godz.: 08:56)
  podstawowe sprzęty, ATX do wymagających zadań, gry, obróbka zdjęć i filmów i laptopa do porannego surfowania w sieci. Przez chwilę miałem też Mini-ITX, ale to nisza, nigdy nie zastąpi ATX. Owszem, fajne rozwiązanie ale bardzo ograniczone zastosowanie. Mini-ITX traktowałem raczej jako ciekawostkę. Ale przyznać trzeba że do niektórych rozwiązań gdzie liczą się gabaryty, pobór energii a nie wydajność to dobra alternatywa dla standardu ATX.

 36. ATX (autor: kojot | data: 21/10/14 | godz.: 09:11)
  Myślę że Mini-ITX pozostanie niszowe,choć w tym świecie niczego nie można być pewnym...

 37. ATX (autor: pasior | data: 21/10/14 | godz.: 09:19)
  Pewnie Ameryki nie odkryje jak napiszę że pewnie będą współistniały. ATX tam gdzie potrzeba mocy baz kompromisów a ITX tam gdzie ważna jest cena, wygląd, gabaryty. ITXowi udało się chyba za to solidnie nadgryźć pozycje miniATX.

 38. ATX (autor: ulan | data: 21/10/14 | godz.: 09:26)
  a czy Mini-ITX wyprze ATX?? moim zdaniem w części zastosowań pewnie tak, ludzie lubią małe gabaryty, czyli ludzie dla których to ze jest małe ma większe znaczenie niż wydajność i możliwość sporej rozbudowy. Jednak tam gdzie liczy się wydajność (np gry) to moim zdaniem nie wyprze...

 39. Mini-ITX (autor: Druzil | data: 21/10/14 | godz.: 09:31)
  Zdecydowanie Mini-ITX. Przyszłoscia komputerów jest miniaturyzacja wiec prawdopodobnie Mini-ITX zastapi ATX.
  Chociaz osobiscie kibicuje rozwiazaniom jeszcze mniejszym, takim jaki pico itx.


 40. ATX (autor: socky | data: 21/10/14 | godz.: 09:35)
  Co do Mini-ITX trudno powiedzieć... Sam planuję złożenie HTPC i jednak mój wybór padł na MicroATX. Więc wg mnie pozostanie raczej niszowym rozwiązaniem.

 41. ATX (autor: lania81 | data: 21/10/14 | godz.: 09:36)
  Mam ATX, ale ITX jest super bo komputer ma być mały i ładny:-)

 42. ATX (autor: Hitman | data: 21/10/14 | godz.: 09:39)
  Mini-ITX nie wyprze atx - pozostanie obok - droższą i słabszą wydajnościowo opcją - ciekawą pod względem designerskim

 43. Micro-ATX (autor: piotrszach | data: 21/10/14 | godz.: 09:40)
  Mini-ITX – dla każdego coś dobrego :) A na poważnie do HTPC to dobre rozwiązanie, do wersji "gamingowej" chyba nie za bardzo.

 44. ATX z tylko dwoma portami usb z przodu ;) (autor: tohottotouch | data: 21/10/14 | godz.: 09:44)
  Póki da się grać na komputerach póty będą duże karty graficzne i jeszcze większe obudowy - i dobrze ;) wszelkiemu 'downsizeingowi' mówimy stanowcze eeetam...

 45. ATX (autor: na1l | data: 21/10/14 | godz.: 09:52)
  Mini-ITX jest dla mnie przyszloscia. Male rozmiary i duza moc to opis mojej przyszlej platformy. Bez watpienia nowy komputer bede skladal juz na platformie ITX.

 46. ATX (autor: Deus ex machine | data: 21/10/14 | godz.: 09:56)
  Biorąc pod uwagę pojemność mini-ITX i możliwości przepływu powietrza, mini-ITX nigdy nie zastąpi ATX. Bo gdzie zmieścić więcej dysków, coraz cieplejsze i dłuższe karty graficzne.
  Jednak mini-ITX zdobył już swój rynek domowych małych serwerów i HTPC. I na tym rynku ATX nie zagrozi mini-ATX.


 47. ATX (autor: Qjanusz | data: 21/10/14 | godz.: 10:05)
  Mini-ITX nie wyprze ATXa. Dobrze o ile utrzyma obecny poziom niszy.

  Źródłem niepowodzenia we wzroście popularności Mini-ITXa jest oczywiście laptop, tablet i małe bździdełka z androidem w środku, które odwalają czarną robotę jako wszelkiego rodzaju "stacjonarne" HTPC, odtwarzacze mediów, proste konsole czy serfery neta.
  Mini-ITX jest technologicznie zbędny. Za słaby aby konkurować z ATXem i jednocześnie zbyt duży aby konkurować z urządzeniami o których wspomniałem powyżej.


 48. Mini-ITX (autor: Marcel | data: 21/10/14 | godz.: 10:09)
  Obecnie mam lapka ale co mi tam, oddam głos :-) Właśnie przez marny wybór/brak płyt miniITX swego czasu wybrałem w lapka. Zaczynałem od pełnego ATX a później kompy były coraz mniejsze. Niestety do podstawowego, wydajnego kompa obudowa wielkości SUGO SG08 to już minimum bo inaczej trzeba się namęczyć żeby to było ciche i się nie zagotowało. Teraz stacjonarny komp składałbym ew jako HTPC na mini-ITX i pewnie na obudowie w stylu ML07.

 49. ATX (autor: JE Jacaw | data: 21/10/14 | godz.: 10:27)
  Mini-ITX moim zdaniem zostanie rozwiązaniem niszowym, choćby ze względu na rozwój smartfonów, tabletów i "dongli" do TV. Generalnie taki standard teoretycznie nadaje się do stworzenia HTPC, tylko po co się w to bawić jak za niewielką kwotę można kupić jakiegoś dongla ? A jako zamiennik ATX też nie bardzo się sprawdza, bo skoro ma już stać skrzynka, to wygodniej jest złożyć ATX'a. Czyli w skrócie niszowy sprzęt dla entuzjastów.

 50. ATX (autor: Conan Barbarian | data: 21/10/14 | godz.: 10:41)
  Mini-ITX jest warte uwagi. Cenowo jeszcze trochę niedogodnie, ale wydajnościowo to już całkiem całkiem.

 51. ATX (autor: djab | data: 21/10/14 | godz.: 10:53)
  Mini-ITX jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie sądzę, żeby stało się bardziej popularne niż ATX, przynajmniej przez najbliższe lata. Najprawdopodobniej zostanie rozwiązaniem niszowym jeszcze przez długi okres czasu.

 52. ATX (autor: SheRocky | data: 21/10/14 | godz.: 11:12)
  Gdy będę budował komputerek do salonu na pewno będę się rozglądał za jakimś maleństwem. Format mini-ITX wydaje się idealny do takich celów

 53. ATX (autor: sabbath | data: 21/10/14 | godz.: 11:43)
  Mini-itx ma duże szanse popularności, ze względu na miniaturyzacje i wygodę użytkowania. Jeśli uda się zminimalizować problemy termiczne w przypadku mniejszych obudów bez strat w wydajności wówczas szanse na wybicie na rynku znacznie wzrosną.

 54. ATX (autor: mike1984 | data: 21/10/14 | godz.: 11:51)
  Mini-ITX to dobry pomysł lecz z uwagi na ograniczenia w rozbudowie raczej się nie przyjmie w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej kierują się w kierunku rozwiązań kompaktowych: laptopów, tabletów, All-in-One.

 55. MicroATX (autor: jackkjackk1 | data: 21/10/14 | godz.: 12:05)
  Wielka różnorodność standardów powoduje to, że potencjalny użytkownik ma możliwość optymalnego wyboru wielkości obudowy (płyty głównej) i innych podzespołów. Dla mnie optymalny jest rozmiar MicroATX ale np. dla cioci Stasi z jej pieknym salonem i zestawem audio wideo, który chce uzupełnic o zestaw komputerowy - będzie Mini-ITX z "salonową" obudową. Znowu kolega grafik Janek wybierze pełen ATX aby zmieścić wszystkie podzespoły swojego "potwora graficznego".
  Myślę, że na dzień dzisiejszy format Mini-ITX jest formatem niszowym, ale z czasem upowszechniania się "salonowych" zestawów komputerowych większa rzesza użytkowników sięgnie po ten zgrabny, poręczny i jakże wydajny format obudów i płyt głównych.


 56. ATX (autor: Piwomir | data: 21/10/14 | godz.: 12:19)
  Oba formaty będą współistnieć (ze wskazaniem na przewagę ATX). ATX - tam gdzie potrzeba większej mocy CPU/GPU czy większej pojemności dysków (RAID z 4 HDD trudno upchnąc w małej obudowie). Mini-ITX - sprawdzi się w małych zestawach HTPC - choć tu jest zagrożone przez sporą ilość urządzeń z Androidem na pokłądzie.

 57. ATX (autor: PrEzi | data: 21/10/14 | godz.: 12:42)
  A obudowa - Big Tower ;)
  A co do formatu Mini-ITX - nie wyprze ATX chocby ze wzgledu na ograniczenia rozmiaru. Jak juz niektorzy napisali - oba formaty/standardy beda wspolistniec. Chocby w segmencie thin-client czy set-top / MediaCenter / HTPC standard Mini-ITX doskonale spelnia swoje zadanie.
  ATX daje natomiast mozliwosc zagospodarowania wiekszej przestrzeni, poswiecenia jej chocby na dodatkowe złącza, sekcje zasilania itd. co pozwala na produkcje płyt głownych dla segmentu mid/high-end.


 58. ATX (autor: curie | data: 21/10/14 | godz.: 12:51)
  W domowym zastosowaniu format ATX będzie przeważał. Co do mniejszego rozmiaru już teraz netbook czy nawet tablet lub telefon zaspokaja większość podstawowych potrzeb. Jeśli ktoś składa blaszaka to raczej żeby upchnąć tam coś ponad możliwości tabletu czy konsoli do gier.

 59. ATX (autor: Mariosti | data: 21/10/14 | godz.: 12:52)
  Wystarczy spojrzeć na płytę ATX i mini-ITX aby zauważyć że te formaty nie są dla siebie żadną konkurencją. Wręcz przeciwnie, mini-ITX rozszerza możliwości konstruowania komputerów opartych o desktopowe podzespoły. Dzięki nim pojawiają się zgrabne konstrukcje HTPC w eleganckich obudowach o wydajności i uniwersalności znacznie wyższej od konsol.
  W tych zastosowaniach płyty ATX zwyczajnie nie mogły być użyte ponieważ są zbyt duże, ale oczywiście sporo było użytkowników płyt ATX i micro-ATX którzy nie potrzebowali nic więcej ponad 2-3 złącza sata, 1 złącze pci-e i dwa sloty na ram. Dla takich osób mini-ITX jest na pewno alternatywą w razie wymiany platformy.
  Jednakże dla znacznej liczby użytkowników formaty ATX i micro-ATX pozostaną niezastąpione, czy to z powodu atrakcyjniejszej ceny płyty+obudowy+zasilacza w formacie ATX względem trio mini-ITX/SFX,
  bądź też z powodu zapotrzebowania na więcej niż jeden slot rozszerzeń, ramu itp.
  Czasem po prostu potrzeba dodatkową sieciówkę, lepszą kartę muzyczną, tuner tv, więcej niż normalnie ramu, bądź po prostu chcemy bardzo wydajny i cichy komputer, co w małej obudowie zawsze wiąże się z dużymi kompromisami.

  Tak czy siak, miło byłoby mieć w malutkiej obudowie i7-4790k+GTX980 itd, przy zachowaniu sensownej głośności zestawu.


 60. ATX (autor: karasko | data: 21/10/14 | godz.: 12:53)
  Standard Mini-ITX nie wyprze ATX tylko go uzupełni. Część Klientów szuka małego, cichego design'erskiego komputera do codziennej pracy a inni wysokowydajnego zestawu do gier czy zastosowań profesjonalny (w takich zastosowaniach Mini-ITX przegrywa).

 61. mam ATX (autor: MayheM | data: 21/10/14 | godz.: 13:00)
  Jeśli chodzi o mini-ITX to trudno cokolwiek gdybać w tym temacie, bo upodobania na rynku komputerów zmieniają się jak chorągiewka. Sądzę jednak że mini-ITX zostanie w swojej obecnej niszy z przeznaczeniem do stylowych HTPC. Dodatkowo jeśli ktoś potrzebuje wydajną maszynę to i tak pozostanie przy ATX. Zatem oba standardy jak już wyżej napisano mogą spokojnie istnieć obok siebie nie będąc jednocześnie konkurencją.

 62. ATX (autor: faf | data: 21/10/14 | godz.: 13:25)
  w dodatku zabudowany w obudowie BigTower AT z wyciętą dziurą na maskownicę złącz ATX ;)

  wtedy powodem była nagrywarka SCSI i czytnik DVD oraz 6 dysków twardych. Czasy się zmieniły, większość portów i urządzeń jest zabudowana w płytę (dźwięk, USB i np. firewire czy SPDIF) - zamiast 6 dysków wystarczy SSD i 1-2TB klasyczny dysk twardy.

  obecnie obudowę chętnie zmieniłbym na mniejszą - ale mieszczącą pełnowymiarową kartę graficzną

  u rodziców sprawdza się komputer w obudowie miniITX - do internetu i pracy biurowej wystarcza a schowany jest za monitorem


 63. E-ATX - bo ATX nie pomieściłby mojego zestawu, zawsze brakowało miejsca (autor: karpaciarz | data: 21/10/14 | godz.: 13:55)
  Mini-ITX nie wyprze standardu atx w komputerach dla graczy oraz dla profesjonalistów, nie przy obecnej technologii. Karty graficzne są zbyt duże i gorące.

  Jednak wróżę świetlaną przyszłość dla tego typu komputerków. Świetle narzędzie do konsumowania internetu, pakietów office i oglądania filmów, czyli tego co robi większość użytkowników, przez większość czasu przed komputerem.
  Sporo osób powie, że do tego najlepszy laptop - NIE.
  Cenię duży monitor i normalną klawiaturę. Dostajemy możliwość konfiguracji oraz wymiany podzespołów, a nie tylko całości.
  Komputer mini-ITX może świetnie się prezentować na każdym biurku


 64. ... mini-ITX... (autor: SebaSTS | data: 21/10/14 | godz.: 13:58)
  ... Jeśli w 2015r grafiki będą mniejszych rozmiarów i w trybie gaming TDP wyniesie ok 100W przy podobnej wydajności obecnych 200-250W to małym obudowom wieszczę powiększenie rynku zbytu...

 65. 1. ATX (autor: zartie | data: 21/10/14 | godz.: 14:06)
  2. Standard Mini-ITX umożliwia budowę wydajnych, a jednocześnie zgrabnych i nie pozbawionych możliwości rozbudowy komputerów. Jest niszowy z jednego powodu: ceny. Gdyby cena tej platformy była zbliżona do cen platformy micro-ATX, to miałaby szanse ją wyprzeć, pozostając na rynku ze standardem ATX (może nad nim nawet dominując). Rozwój tej platformy spowalniało też wyczekiwanie producentów, jakby nie do końca przekonanych, że ten standard się przyjmie. Obecnie bogata oferta płyt głównych w tym formacie pozwala mieć nadzieję na jego szybkie upowszechnienie.

 66. ATX (autor: Yennyfear | data: 21/10/14 | godz.: 14:08)
  Obecnie posiadam standardowych rozmiarów PC do domowych zastosowań przeciętnego Kowalskiego. W dobie postępu miniaturyzacji format ATX jest bardzo przyszłościowy. Dla osób posiadających dedykowany sprzęt do gier w postaci konsoli, ATX jest dodatkową oszczędnością miejsca :)

 67. .:. (autor: mikay | data: 21/10/14 | godz.: 14:38)
  Mój blaszak ma klasycznie atx.

  Moim skromnym zdaniem mini-ATX pozostanie niszą właściwą dla HTPC. Chyba, że producenci kart graficznych sprawią czary-mary i dokonają miniutaryzacji swoich "potworów", to wtedy być może mini-ATX stanie się standardem. Póki co, na to się nie zanosi :)


 68. ATX (autor: Nakano | data: 21/10/14 | godz.: 15:17)
  Tak jak do tej pory mini-ITX będzie miało swój mały kawałek tortu i nie zwiększy znacząco swego udziału w rynku co nie oznacza że nie będzie miało nabywców. HTPC to niestety w obecnej chwili jedyny segment rynku na jaki może liczyć ten standard i raczej się to nie zmieni.

 69. ATX (autor: ste-fan | data: 21/10/14 | godz.: 15:19)
  Mini-ITX - standard ma możliwości...

 70. ATX (autor: wolina | data: 21/10/14 | godz.: 16:44)
  Mini-ITX nigdy nie wyprze standardu ATX. Przy obecnej wydajnosci GPU Nvidii dla laptopow lepiej juz zainwestowac w urzadzenie przenosne.

 71. ATX (autor: Star Rider | data: 21/10/14 | godz.: 17:31)
  Mini-ITX raczej nie wyprze ATX, ale będzie miał swoją małą niszę.

 72. MicroATX (autor: pitid | data: 21/10/14 | godz.: 17:37)
  mini-ITX będzie w stanie wyprzeć standard ATX, pod warunkiem odpowiedniej miniaturyzacji układów graficznych.
  Dopóki nowe, najmocniejsze układy graficzne będą ukazywać się w wersji "wielkogabarytowej" dopóty masa użytkowników nie będzie widziała sensu "przesiadki" na sprzęt wyposażony w układ mini-ATX. Jeżeli ta kwestia zostanie rozwiązana, moim zdaniem nie trzeba będzie długo czekać, na reakcję większości użytkowników, którzy zrezygnują z "mebli" w postaci obudów PC na rzecz czegoś bardziej subtelnego


 73. ATX (autor: Tomasz | data: 21/10/14 | godz.: 18:31)
  Mini-ITX był i będzie stosowany w miejscach do których został zaprojektowany

 74. MicroATX (autor: Lucullus | data: 21/10/14 | godz.: 18:34)
  Co potrzeba do komputera? Płyta, proc, ram i grafa. Nie mamy już dodatkowych kart sieciowych, czy muzycznych. Czasem nawet nie trzeba ekstra grafy. W dzisiejszych obudowach na płyty microatx można zmieścić potężne grafy więc po co pełno wymiarowa obudowa na atx? Napęd - wystarczy jeden, dysk też.

 75. ATX (autor: Killer | data: 21/10/14 | godz.: 18:44)
  mini-ITX - wszystko dąży do miniaturyzacji , w odległej przyszłości powstaną podobne mini standardy które skutecznie wyprą ATX ale z pewnością nieprędko.

 76. ATX (autor: Aeternus | data: 21/10/14 | godz.: 19:41)
  Na chwilę obecną standard Mini-ITX z powodzeniem jest stosowany tam gdzie niewielki rozmiar komputera jest dalece bardziej istotny od jego wydajności. Ten rodzaj platformy doskonale sprawdza się w roli domowego centrum rozrywki. Zgrabna obudowa postawiona w salonie, pozwala domownikom komfortowo korzystać z sieci INTERNET czy oglądać filmy znajdujące się nierzadko na sporej przestrzeni dyskowej. Poza tym niedzielni gracze mogą ulżyć swojej pasji rozsiadając się wygodnie na kanapie- skutecznie zastępując komputerem tej klasy konsole.

  Z pewnością, sprzedaż komputerów Mini-ITX będzie sukcesywnie, aczkolwiek powoli rosła- aż do nasycenia się rynku. Wpływ na ten stan rzeczy będzie miał spadek cen tego rodzaju komponentów, a nade wszystko postępująca miniaturyzacja procesu technologicznego a co za tym idzie większa sprawność energetyczna podzespołów komputerowych i mniejsze wydzielanie przezeń ciepła. Pozwoli to z biegiem czasu na montaż wysoko wydajnych komponentów w bardzo małych obudowach- co zresztą obecnie obserwujemy. Jednakże to rozwiązanie nadal pozostanie tylko dodatkiem. Prym będą wiodły komputery osobiste, bo z komputera korzystamy głównie w samotności, prawda? Sam planuję wyposażyć salon w taki sprzęt. No, ale w kolejce do upgrade'u pierwszy jest mój wielkoformatowy PC. :-)


 77. ATX (autor: cyriak | data: 21/10/14 | godz.: 19:56)
  MiniItx na nie jest konkurentem ATX ze względu na swoje wymiary :P,
  to jakby zapytać czy ciężarówki zostaną wyparte przez samochody osobowe - kiedyś może ale nie w dającej się przewidzieć przyszłości
  - wiele będzie musiało się zmienić aby mikrusy za tą samą cenę oferowały takie same możliwości jak pełnowymiarowe ATX
  - chłodzenie oraz wymiary wnętrza przestaną być problemem jeśli wszystkie komponenty się zmniejszą i przestaną udawać farelki ;)


 78. ATX (autor: wrrr | data: 21/10/14 | godz.: 20:39)
  z czasem wyprze, bo wszystko idzie w tym kierunku (grafa w procu, niskie TDP, niepotrzebne dodatkowe karty bo np dzwiek coraz lepszy z plyty itd, SSD 2.5', lamany port dla dodatkowej grafy jesli gramy)

  sam chetnie bym chetnie pozbyl sie 10letniego chiefteka dragona ktory straszy i kradnie nogom miejsce, chociaz dla audigy2zs zintegrowanej alternatywy przy analogowym stereo nie widze, wiec ze zmiana budy konieczny jest ampli z optykiem, co znacznie zwieksza koszt migracji


 79. mATX (autor: pwil2 | data: 21/10/14 | godz.: 20:41)
  Jeśli tylko będą 4 gniazda pamięci (piętrowo?) to jestem na tak. Jeśli ceny bazowych modeli będą zbliżone do cen podstawowych modeli mATX to mogą zagarnąć do 50% rynku.

 80. ATX (autor: GULIwer | data: 21/10/14 | godz.: 20:48)
  MiniITX to będzie nisza sprzętowa, ze względu na cenę lub problemy z wydajnym sprzętem.
  Z czasem może zyskać na popularności (część użytkowników mogą zdecydowac się na mniejszą/zgrabniejszą chociaż nieco droższą obudowę z wystarczająco mocnymi komponentami w środku) Mimo wszystko raczej pozostanie tam gdzie jest czyli do zastosowań HTPC, chociaż tu powoli zacznie robić się ciasno na rynku poprzez różne SmartTV czy inny małe dedykowane przystawki.


 81. ATX (autor: MacLeod | data: 21/10/14 | godz.: 20:52)
  MiniITX nigdy nie wyprze porzadnego, stacjonarnego, oldskulowego pudla :)

 82. MicroATX (autor: st.john | data: 21/10/14 | godz.: 21:04)
  Sam w domu mam ATX z płytą microATX wewnątrz Gf650, 8Gb Ramu i Xeon 4 rdzenie :)
  a w pracy 400 kompów "pod okiem" z czego 90% to ssf (small form factor) dużych i znanych brandów. Więc zależy flotowe przeżyją, bo śa poręczne i niezawodne (inne niż ATX) a Sam ATX i płyty pełnowymiarowe dla entuzjastów, bo i na MicroATX można mieć pełen OC@ peace :)


 83. ATX (autor: mechl!n | data: 21/10/14 | godz.: 21:14)
  MiniITX nie wyprze ATX- oba standardy będą rozwijały się równolegle, a to z tej prostej przyczyny, że oba celują w innych odbiorców. Upraszczając: ATX/MicroATX pozostanie w kompach do grania, MiniITX w kompach multimedialno - internetowych.

 84. ATX (autor: djs | data: 21/10/14 | godz.: 21:15)
  Moim zdaniem standard Mini-ITX ani nie wyprze ATX, ani nie będzie niszą sprzętową. To dwa odrębne produkty dla klientów o innych oczekiwaniach i potrzebach. To tak jakby porównać autko miejskie do busa - jedno i drugie służy do poruszania się po drogach, ale oczekiwania i przeznaczenie tych aut dla ich właścicieli są całkiem inne.

 85. ATX (autor: ARTi | data: 21/10/14 | godz.: 21:23)
  Myślę, iż standard MiniITX z czasem wyprze resztę standardów i sam stanie się standardem, to kwestia kilku, kilkunastu lat.

 86. ATX (autor: Tomy1793 | data: 21/10/14 | godz.: 21:33)
  MiniITX nisza, jedynie może znaleźć zastosowanie w biurach gdzie nie potrzebna jest mocna karta i dobre chłodzenie.

 87. out of beer... (autor: Venom79 | data: 21/10/14 | godz.: 21:40)
  :(
  A tak poza tym to życzę powodzenia staruchom z TPC.


 88. ATX (autor: Logan | data: 21/10/14 | godz.: 21:42)
  Czy wyprze?
  To tak jakby rozpatrywać, czy skuter wyprze rower, albo widelec wyprze łyżkę.
  To są dwie różne płyty do zupełnie innych zastosowań. Ja nie wyobrażam sobie upchać solidną platformę do gier w małej obudowie z płytą Mini-ITX. Już widzę jak będzie to świetnie chodziło w upalne dni :) Z drugiej strony jeśli ktoś używa komputera do przeglądania internetu ale nie cieszy go stosunkowo mała matryca w laptopie to Mini-ITXowe maleństwo podpięte np do dużego TV świetnie nadaje się do takich zastosowań. Osobiście nie wierzę w wyparcie. Oba standardy będą funkcjonować równolegle i żyć dłuugo i szczęśliwie.

  Amen


 89. MicroATX (autor: Draghmar | data: 21/10/14 | godz.: 21:49)
  Zależy w jakim okresie rozpatrujemy. Docelowo w końcu wszystko idzie w kierunku jak najmniejszych elementów, ale zanim to nastąpi, to zapewne pojawią się nowe formaty, dostosowane do nowych technologii. Wg mnie w najbliższym czasie miniITX na pewno zwiększy swoje udziały i zrówna się z ATX, który będzie wybierany głównie do bardziej wydajnych platform.

 90. ATX (autor: mcnowak | data: 21/10/14 | godz.: 22:40)
  ATX to standard dla ludzi chcących jak najbardziej uniwersalny komputer. MiniITX ma szansę wejsć przebojem na rynek niewymagających zestawów komputerowych o miniaturowych rozmiarach. Problemem jest na razie głównie cena.

 91. Contest (autor: FALCOX | data: 21/10/14 | godz.: 22:56)
  No probem if I write in English? The main PC supports MicroATX.
  I think that Mini-ITX will be more popular but still less than ATX and MicroATX. I like compact systems therefore I don't mind Micro-ATX.


 92. Contest (autor: FALCOX | data: 21/10/14 | godz.: 22:59)
  I meant I don't mind Mini-ITX.

 93. ATX (autor: Irys | data: 21/10/14 | godz.: 23:04)
  MiniITX ma wielką szansę stać się liderem sprzedaży komputerów w przyszłości. Posiada wielką zaletę jaką są gabaryty sprzętu a mocowo wystarcza do większości zastosowań domowych. Dla użytkowników którzy potrzebują zainstalować sobie np. tuner tv jako oddzielną kartę lub inną kartę rozszerzeń wystarczy standard mATX. ATX stanie się platformą niszową głównie ze względu na największa moc w połączeniu z wieloma kartami graficznymi na którą przeciętnego zjadacza chleba po prostu nie stać. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na spięcie 4 kart graficznych, na co pozwala platforma ATX. Ponieważ tuner telewizyjny można podpiąć teraz bezpośrednio do monitora poprzez gniazdo HDMI oraz jest możliwość, że wiele kart rozszerzeń można kupić w wersji na usb zamiast modeli wewnętrznych zbędnym powoli staje się rozbudowa płyt o gniazda pci, pci-e oprócz gniazda na dobrą pojedynczą kartę grafiki a tym samym moda na miniITX się rozpoczyna. Moją następną płytą główną tez będzie MiniITX.

 94. MicroATX (autor: Crushnik | data: 22/10/14 | godz.: 02:25)
  Dlaczego miałby nie wyprzeć w przyszłości? Duży PC dziś to koneicznośc pomieszczenia sporego rozmiaru sprzętu :)
  Jeżeli będzie możliwość posiadania dobrego, wydajnego i cichego PC o małych rozmiarach - pierwszy taki złożę :)


 95. ATX (autor: McSlavko | data: 22/10/14 | godz.: 06:35)
  a MiniITX powoli będzie rosnąć w siłę, to jest przyszłość sprzętu, ładne minimalistyczne a w dobie miniaturyzacji zapewne mocne.

 96. ATX (autor: sebacmielow | data: 22/10/14 | godz.: 07:34)
  Mini ITX to przyszłość, ale niedaleka. Przy dzisiejszej technologi szybko zastąpi dzisiejszy sprzęt i dorówna wydajnością a do tego zwolni miejsce na biurku.

 97. ATX, MicroATX (autor: ERR | data: 22/10/14 | godz.: 09:50)
  Mam obudowę mini/atx i ostatno zamontowałem podzespoły mikro i jest jedno chłodzene na procesorze i to w zupełności wystarcza.Komputer cicho pracuje i nie przegrzewa się.Polecam takie komputery bo mało miejsca zajmują.Edward.

 98. ATX (autor: john.doe | data: 22/10/14 | godz.: 10:33)
  Moim zdaniem Mini-ITX będzie coraz bardziej popularne, ale nie wyprze standardu ATX czy MicroATX. Ktoś kto bedzię potrzebował mocnego sprzętu z możliwością rozbudowy o karty rozszerzeń ro zainwestuje w ATX. Ja osobiście jestem fanem Mini-ITX i w moim następnym komputerze na pewno znajdzie się płyta główna w standardzie Mini-ITX

 99. miniATX (autor: Seba78 | data: 22/10/14 | godz.: 10:52)
  microATX zdominuje rynek. Obecnie jest tendencja do integrowania wszystkich potrzebnych układów. Następuje widoczna miniaturyzacja, stare duże magistrale (pci) obecne na laminacie płyty odchodzą do lamusa. Nie ma żadnych przesłanek aby płyty główne były w dużych formatach ATX czy miniATX poza komputerami gamingowymi lub stacjami roboczymi wykorzystującymi rozbudowane układy zasilania procesora, korzystające z wielu kart graficznych i macierzy dyskowych.

 100. Poprawka! MicroATX (autor: Seba78 | data: 22/10/14 | godz.: 10:52)
  Mini ITX zdominuje rynek.

 101. ATX (autor: Endrioo | data: 22/10/14 | godz.: 10:57)
  Mini-ITX nie wyprze format ATX. Zastosowanir teo formatu widzę w urządzniach typu: komputery w handlu (w połączniu z kasami fiskalnymi), bankomaty, urządzenia wyświetlające np reklamy na dużych wyświetlaczach, kioski multimedialne oraz w domowych warunkach jako HTPC.

 102. ATX (autor: McJackal | data: 22/10/14 | godz.: 11:02)
  offtopic: niezły odzew :P
  1. done
  2. mitx - jest spoko, od dawna jest na htpc, ale zaczyna się skradać do kompów wydajniejszych, czyli maszyn gamingowych i to zarówno do LOLa i Dota2 - czyli integra, jak i dodatkowych GPU, które można obsadzić w płycie (zarówno wersje ITX, jak i pełnowymiarowe) i grać we wszystkie gry na najwyższych detalach.
  z tego co widze, to tendencja idzie w minimalizm, coraz więcej klientów bierze kompy nie atx, tylko matx i mitx i montują je w fajne obudowy z okienkiem i chcą ją mieć na stole obok monitora. era szarego blaszaka pod stołem dawno przeminęła.
  co do losowania konkursowego - proszę, jeśli to możliwe, uwzględnić mnie tylko w losowaniu zasilacza, obudowy nie potrzebuję (mój nastolicznyj pająk ma się dobrze).


 103. ATX (autor: Boris_Dime | data: 22/10/14 | godz.: 11:08)
  Mini-ITX ma spore szanse na zdobycie większości rynku wraz z popularyzacją wszelkiej maści steam boxów. Mały, elegancki zestaw z jedną kartą graficzną będzie znacznie lepiej trafiał w gusta mainstreamu niż wielka skrzynia klasycznego pieca. Przecież taki użytkownik nie będzie potrzebował szeregu kart rozszerzeń, więc rynek ATX przeniesie się bardziej w kierunku stacji roboczych i bardzo niszowych entuzjastów z SLI/CF. Paradoksalnie nie uszczupli to jednak rynku ATX, ten powinien trzymać się na podobnym poziomie, a wzrost popularności będzie raczej kosztem konsol.

 104. ATX (autor: papapapa | data: 22/10/14 | godz.: 12:12)
  Mini-ITX to przyszłość PC. Coraz mniejsze zapotrzebowanie na prąd wydajnych kart graficznych i procesorów oraz wygoda wynikająca z małych wymiarów - powodują, że już teraz można pokusić się o mały, wydajny komputerek, który nie zrujnuje kieszeni i wystarczy do zastosowań domowych/biurowych.

 105. ATX (autor: paszeko | data: 22/10/14 | godz.: 12:25)
  Jak w temacie w blaszaku mam ATX. Nie planuję "przejścia" na Mini-ITX. Podejrzewam, że to tylko bariera psychologiczna - na bazie Mini-ITX można zmontować coś wydajnego, a zarazem małego i zgrabnego. Podejrzewam, że Mini-ITX (przy podobnych cenach i wydajności do tych z ATX) będzie sukcesywnie zwiększał swój udział na rynku PC.

 106. ATX (autor: Monku | data: 22/10/14 | godz.: 12:26)
  Mini-ITX na pewno będzie świetnie się sprawdzać jako HTPC.
  Co do komputera typu blaszak, czyli do pracy i do grania, to mocy nigdy za wiele. Przynajmniej jeśli chodzi o gry i obróbkę np. grafiki.
  Myślę, że obudowy ATX i microATX będą współistniały. Kwestie odprowadzania ciepła będą zawsze istotne. Oczywiście o ile użytkownik będzie potrzebował takiej mocy komputera. Dla gier i grafiki pewnie zawsze będzie "za mało". MiniATX ma kiepskie możliwości rozbudowy. I choćby z tego względu nie wszędzie może się sprawdzić.
  Technologia oparta na przepływie elektronów powoli zbliża się do granic możliwości w miniaturyzacji. Jedynie przejście na półprzewodniki magnetyczne lub wykorzystujące światło mogłoby zmarginalizować straty mocy na grzanie. Wówczas miniaturyzacja rzeczywiście mogła by postępować. Choć były takie projekty, coś nie słychać żeby były rozwijane...


 107. microATX (autor: Tummi | data: 22/10/14 | godz.: 13:05)
  Mini-ITX jest jednak za male.

  T.


 108. ATX (autor: SokrimM | data: 22/10/14 | godz.: 13:28)
  Witam
  Mini-ITX będzie zwiększać stopniowo swój udział w rynku. Nie wyprze zupełnie ATX bo są to typowe platformy dla zastosowań bardziej profesjonalnych czy po prostu dla pasjonatów a tacy użytkownicy zawsze będą chcieli mieć sporo miejsca na rozbudowę i modyfikacje swoich komputerów.
  Oczywiście jest dużo zastosowań dla Mini-ITX jak biura użytkownicy mniej wymagający którym komputer nie służy do grania czy jako stacja graficzna taki klient zapewne wybierze małą i estetyczną obudowę która zajmuje niewiele miejsca i w zupełności wystarczy do codziennego użytkowania. Jak pokazuje historia technika dąży do miniaturyzacji ludzie kochają małe gadżety a każda szanująca się firma ma w swoim zbiorze produktów płyty Mini ITX.:)


 109. ATX (autor: deCanaba | data: 22/10/14 | godz.: 13:45)
  myślę, że ATX mimo wszystko zostanie podstawą w power-buildach, bo ani MOBO mATX ani mITX nie pomieści 4 kart graficznych ;) ale do zastosowań domowych, do centrów multimedialnych i takich bardziej casual'owych (choć oczywiście nie tylko, teraz nawet bodaj dziś zaprezentowany został nowy potwór mitx od nvidii, więc potencjał jest) zastosowań jak najbardziej.

 110. ATX (autor: Mav | data: 22/10/14 | godz.: 15:09)
  MiniATX pełnego ATX nie wyprze jeszcze długo (o ile w ogóle), ale coraz chłodniejsze podzespoły sprawiają że w takich niewielkich obudowach można umieścić coraz wydajniejsze komputery, a przez to format ten staje się coraz bardziej atrakcyjny. Moim zdaniem to świetna sprawa do np. htpc czy komputera do innych codziennych zadań.

 111. ATX (autor: Dather | data: 22/10/14 | godz.: 17:45)
  Mini-ITX wyprze ATX, bo wszystko idzie ku miniaturyzacji i nie zdziwiłbym się, jak za kilka(naście) lat to ATX będzie niszą.

 112. ATX (autor: macbet | data: 22/10/14 | godz.: 21:33)
  MiniATX może i będzie zwiększał udział w rynku, ale całkowicie nie wyprze ATX

 113. ATX (autor: macol | data: 23/10/14 | godz.: 08:47)
  Mini-ITX raczej nie wyprze ATXa. Będzie po prostu obecny na rynku jako jeden ze standardów do wyboru ale na chwile obecna ATX wydaje się niezagrożone.

 114. ATX (autor: Dziadek Żniwiarz | data: 23/10/14 | godz.: 20:03)
  Popularność Mini-ITX będzie systematycznie rosła. Kompaktowe rozmiary i elegancki wygląd (małe komputery są w modzie) zdobędą serca niejednego nabywcy. Dlatego w biurach i domach coraz częściej będziemy spotykali urządzenia w tym formacie.

  ATX jednakże nie zostanie wyparte. Łatwość rozbudowy i możliwość zamontowania wydajniejszych podzespołów, czyli cechy którymi ATX góruje nad Mini-ITX, są bardzo istotne w przypadku stacji roboczych i maszyn dla graczy.

  Oba standardy będą istniały obok siebie, ponieważ są przeznaczone dla trochę innych odbiorców i zaspokajają trochę inne potrzeby.


 115. ATX, MicroATX czy Mini-ITX - w który typ wyposażony jest Twój podstawowy PC ? (autor: Okota | data: 23/10/14 | godz.: 22:33)
  Co sądzisz o standardzie Mini-ITX ? Czy wyprze ATX, czy będzie bardziej niszą sprzętową.

 116. A teraz chyba to co mial na mysli ukladajacy zasady konkursu : ATX (autor: Okota | data: 23/10/14 | godz.: 22:40)
  - Chyba malo programistow jest tu na forum:P
  Dlaczego standard mniejszy niz pelen ATX ma go wyprzec z rynku? Jest to prawie nie realne. Komputery PC sa roznorodne, zawsze ktos bedzie potrzebowal czegos innego do innego zadania przeznaczonego i wybierze taki albo inny standard plyty glownej.
  Nie, ATX nie zostanie wyparte przez mATX czy miniITX tak samo jak i EATX. PC z natury swej jest konfigurowalnyi posiada wiele mozliwych zastosowan i to przesadza o tym ze co najwyzej pojawi sie jeszcze jakis inny standard XATX, Choc w sumie BTXow juz nikt chyba nie robi..


 117. ATX (autor: the_matrix20 | data: 23/10/14 | godz.: 23:31)
  W komputerze posiadam typ ATX
  Sądzę, że Mini-ITX ma szansę wyprzeć ATX, ale tylko w wypadku zastosowania w firmach. Czy to małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo najlepiej używa się komputera niewielkich rozmiarów niż normalnego PC. Pracując w firmie zajmującej się archiwizacją dokumentów w większości działów zastosowano właśnie Mini-ITX. Miniaturowy komputer w biurze to wspaniała rzecz. Można go zmieścić pod biurkiem, na nim lub gdziekolwiek indziej. Niby nie widać, a na stole tylko monitor, klawiatura oraz mysz. Mini-ITX raczej nie wyprze ATX, ale i tak powinien cieszyć się dużym powodzeniem w przedsiębiorstwach i tego typu instytucjach. Również w urzędach powinno stosować się ten typ. Przecież urzędnicy w gry grać nie będą ;) Mini-ITX - miniaturowy komputer w sam raz do pracy. Do domu lepiej ATX, bo jak wiadomo czy to zapalony gracz czy też grafik pracujący w Corelu, Photoshopie itd. musie mieć porządny sprzęt do dalszego tuningu, a nie tam "mini coś". Mini-ITX dobre do pracy w firmie czy urzędzie, ATX dobre do domu!!!


 118. ATX (autor: elliot_pl | data: 24/10/14 | godz.: 00:12)
  Mini-ITX tak wlasciwie moglby zastapic ATX juz teraz, ale jednak sila przyzwyczajenie i "zloty standard" to bardzo wielka bariera do pokonania.
  Jak napisalem w temacie - podstawowy PC to ATX, ale tylko dlatego ze "flaki" pochodza z roku 2008. Przy okazji modernizacji z pewnoscia przerzuce sie na cos mniejszego, tymbardziej, ze moj domowy serwer pracuje wlasnie w Mini-ITX i to z wielkim powodzeniem.
  ATX nie ma w tej chwili sensu, chyba ze ktos zamierza pchac milion kart rozszerzen do srodka - a takich osob jest naprawde niewiele.


 119. MicroATX (autor: Luke Jadi | data: 24/10/14 | godz.: 13:42)
  Mini-ITX zostanie tylko ciekawostką do komputerów typu HTPC. Jako drugi komputer w domu włączony 24h to całkiem sensowna opcja.

 120. ATX odchodzi do Lamusa (autor: szew | data: 24/10/14 | godz.: 19:26)
  Korzystam z ATX. Mini ITX na pewno wyprze z rynku ATX-y, wydaje mi się to kwestią czasu. Świat dąży do miniaturyzacji, podejrzewam że mini-itx to także nie będzie standard na długi okres i zostanie zastąpiony czymś jeszcze mniejszym. Postęp technologiczny jest tak szybki że za kilka, może kilkanaście lat w szkołach będą pokazywać ATX, Micro ATX jako jedne z pierwszych, tak jak teraz jest z pamięciami DIP, SIPP, SIMM aż po DDR, lub Commodore, Atari. Nie sądzę żeby jednostki takich rozmiarów przetrwały miniaturyzację, zwłaszcza że komputer osobisty można mieć już w zegarku.

 121. Aktualnie mój desktop to ATX. Przymierzam się (autor: raczek70 | data: 24/10/14 | godz.: 23:47)
  do wymiany sprzętu i jestem już praktycznie zdecydowany, że będę go składał w formacie microATX. Będzie mi służył nie tylko do pracy ale też i do rozrywki ( gry ). Jestem przekonany, że postęp w wydajności i miniaturyzacji pozwolą na upowszechnianie się formatu microATX.
  MiniITX natomiast bardzo mnie interesuje do zastosowania w CarPC. Wciąż problematyczne jest jednak zasilanie oraz wysoki koszt monitora dotykowego :(. Sądzę, że miniITX nie wyprze ATX ale będzie zyskiwał na popularności. Zastosowanie PC-tów jest tak różnorodne, że każdy z formatów ma zapewne długie lata życia przed sobą. Zmieniać będą się udziały w rynku, na korzyść miniaturyzacji.


 122. Tylko Mini-ITX (autor: Vego17 | data: 25/10/14 | godz.: 12:59)
  Od jakichś 2 lat korzystam tylko ze standardu m-ITX i nie wyobrażam sobie powrotu do ATX, aktualnie posiadam obudowę cooler-master 130 elite, ale gdy tylko jakos okazyjnie uda mi sie zdobyc jakis w miare dobry zasilacz sfx(najprawdopodobniej z Silverstone bo nie ma obecnie żadnej ciekawej alternatywy) zaczynam budowe wlasnej obudowy o pojemnosci nie wiekszej niz 8 litrow, to wszystko oczywiscie z super wydajnymi parametrami (grafika 970gtx i procesor i5-4690 to minimum. Szczerze mówiąc już teraz zastanawiam się, dlaczego ATX nie zostało wyparte przez m-ITX, skoro dostajemy prawie to samo(jedynie fani SLI mogą narzekać).

 123. Mini-ITX (autor: Vego17 | data: 25/10/14 | godz.: 13:01)
  Dodam tylko że według mnie jest tylko kwestią czasu aż ATX zostanie wyparte przez mniejsze standardy.

 124. MicroATX (autor: TeraGood | data: 25/10/14 | godz.: 18:10)
  Standard Mini-ITX zmusza do zbyt wielu kompromisów by mógł zastąpić ATX. Takimi kluczowymi kwestiami są zbyt mała ilość slotów DIMM i tylko jedna magistrala na płycie. Problem z jedną magistralą może się w przyszłości częściowo rozwiązać, jeżeli zintegrowane układy graficzne w procesorze będą oferowały wystarczające osiągi by grać na wysokich ustawieniach w nowoczesnej rozdzielczości. Mini-ITX jest dobre do HTPC i komputerów w zastosowaniach, gdzie wielkość ma znaczenie.

 125. ATX (autor: fiskomp | data: 25/10/14 | godz.: 19:38)
  Możliwości sa duże, a udział w rynku może być całkiem znaczący. Szczególnie w sektorze biznesowym, gdzie malutkie końcówki są idealnymi odbiorcami zasilaczy mini-ITX. Dlatego uważam, że to nie tylko rynek HTPC, ale i wszelkie inne zastosowania będą domeną tego standardu.

 126. ATX (autor: Zibi | data: 25/10/14 | godz.: 22:24)
  Mini-ITX nie wyprze ATX-a, obie się uzupełniają. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Planuję w przyszłości zakup obudowy Mini-ITX do HTPC - jako uzupełnienia obecnie posiadanego sprzętu.

 127. ATX (autor: RaPToRR | data: 25/10/14 | godz.: 22:43)
  Myślę, że oba standardy będą istnieć równocześnie :) ATX nie wyprze mini-itx i odwrotnie - po prostu będą przeznaczone do innych zastosowań.

 128. microATX (autor: TaTaR | data: 26/10/14 | godz.: 01:29)
  Mini-ITX jest dobry do części zastosowań, zwykle dla konkretnych ludzi, którzy wiedzą jak wiele miejsca zajmowały komputery przed 30 laty. Dlatego oba standardy będą dzieliły ze sobą rynek. Żadem nie wyprze drugiego choć nie wykluczone, że nie może się pojawić w tej grze nowy gracz, prawda? Lubię miniaturyzację ale bez przesady. Trudno prognozować, kiedy na rynku co rusz pojawiają się nowe standardy. Czy naprawdę sądzicie, że w najbliższym czasie nie ma prawa powstać nowy standard? Jeśli jednak nie powstanie nadal ludzie będą wybierali między kilkoma standardami. No chyba, że producenci sprzętu zadecydują za nas.

 129. mATX (autor: Kenny | data: 26/10/14 | godz.: 16:30)
  mITX istnieje od 13 lat - gdyby mial wyprzec (m)ATX zrobilby to dawo temu :) Choc oczywiscie jest to fajna alternatywa dla potrzebujacych mniejszego formatu.

 130. ATX (autor: ksiegowy2 | data: 26/10/14 | godz.: 19:11)
  Mini-ITX jest dobrym rozwiązaniem w przypadku HTPC lub gdy nie potrzebujemy komputera do wymagających gier i zaawansowanych zastosowań (ciężko jest pogodzić odpowiednią wydajność z niskimi temperaturami podzespołów i z akceptowalnym poziomem hałasu). Standard Mini-ITX nie wyprze standardu ATX, bardziej prawdopodobne jest że standard Mini-ITX zostanie zastąpiony w większości zastosowań przez: Smart TV, laptopy i tablety.

 131. Nie uczestniczę w konkursie ponieważ zmigrowałem (autor: zbiggy | data: 26/10/14 | godz.: 19:13)
  ze stacjonarki na laptopa ale przedtem miałem MicroATX i obudowę typu BOX Silverstone SUGO SG-02F świetna sprawa. ATX to za dużo - 6 slotów. MicroATX od ATX różni tylko mniej slotów - 4 sztuki. To jest w sam raz: 2 sloty okupuje grafika z dużym chłodzeniem i pozostały jest na dźwiękówkę. Lub na SLI w grafice. Po co więcej? Mini-ITX ma za mało slotów - dla gracza i profesjonalisty się nie nadaje. Przegrywa z laptopem który jest energooszczędny i mniejszy dla zwykłego użytkownika oraz bardziej przenośny.

 132. ATX (autor: zgf1 | data: 27/10/14 | godz.: 19:18)
  Być może nacisk i obecna moda na miniaturyzację, coraz mniejsze komputery, komponenty spowoduje, że z czasem standard Mini-ITX będzie coraz bardziej popularny i z czasem wyprze chociaż częściowo ATX.

 133. ATX (autor: Sebek | data: 28/10/14 | godz.: 12:54)
  Standard mini-ITX przydatny format, dzięki któremu można poskładać pełnowartościowy komputer o niewielkich rozmiarach np. jako HTPC. Czy wyprze ATX? Raczej nie wyprze bo miniaturyzacja ciągle postępuje i to mini-ITX będzie za duże.

 134. ATX (autor: GL1zdA | data: 29/10/14 | godz.: 15:09)
  Mini-ITX powinno powoli wypierać ATX i stawać się wiodącym standardem, gdyż coraz mniej osób potrzebuje dużych obudów.

  Po pierwsze, coraz więcej komponentów zintegrowanych na płytach redukuje konieczność używania kart rozszerzeń. Większość osób, jeśli w ogóle cokolwiek wtyka w swoją płytę główną, to jest to karta graficzna - większość konstrukcji Mini-ITX dysponuje jednym slotem PCIe x16, więc znakomicie się do tego nadają. Nie jest też problemem dostanie obudowy Mini-ITX obsługującej 2 slotowe karty. Karty muzyczne na PCIe to nisza, układy zintegrowane mocno ewoluowały od czasów kiepskiego ALC650, a audiofile i tak wolą podłączyć swojego DACa do USB. Kilka portów S-ATA czy też złącze M.2 wystarczą przeciętnej osobie do podłączenia swoich napędów. A jeśli ktoś chce złożyć NASa, to zapewne nie będzie pchał do jedynego slotu PCIe karty graficznej, tylko wsadzi tam kontroler dysków. Karty sieciowe, porty rozszerzeń - z tym również nie ma problemu. Grupa osób, która potrzebuje więcej slotów jest dość niewielka.

  Po drugie, powoli odchodzimy od napędów optycznych zaś dyski są coraz mniejsze. Jeśli już ktoś bardzo chce mieć DVD/Blu-ray, to dostępne są modele podobne do notebookowych i do takich przystosowane jest wiele obudów Mini-ITX. Dyski to coraz częściej 2.5" napędy SSD - można je umieścić w przeróżnych miejscach, w dowolnej pozycji i do tego zajmują niewiele miejsca.

  Po trzecie, co najmniej kilku producentów oferuje mocne zasilacze SFX, więc obudowy Mini-ITX mogą być jeszcze mniejsze - objętościowo zasilacz SFX to mniej niż połowa typowego zasilacza ATX.

  Po czwartek, da sie do obudowy Mini-ITX wcisnąć potężne chłodzenie. Producencji małych obudów są coraz bardziej kreatywni. Co prawda nigdzie nie da się jeszcze wsadzić Noctuy NH-D15, ale w sporej liczbie obudów zmnieszczą się wentylatory typu C. A jeśli komuś to za mało, to znajdzie i takie, które przyjmą sporą chłodnicę.

  Po piąte, obudowy Mini-ITX są zgrabne i zajmują mało miejsca. I kreatywność nie zna tu granic. Producenci eksperymentują z położeniem elementów w środku obudowy, robią modele dostosowane do konkretnych potrzeb - bo ktoś kupujący Mini-ITX ze zintegrowaną grafiką ma inne potrzeby niż ten, co chce mieć dwuslotową kartę graficzną i chłodzenie wodne.


 135. MicroATX (autor: Bati | data: 29/10/14 | godz.: 17:28)
  Mini-ITX jest świetnym standardem do budowy naprawdę małych, a jednocześnie modularnych kompów. Nie ma problemów z budową poteżnej maszyny - można wsadzić normalną płytę pod LGA1150 + i7 4790K, 16GB Ramu, dedykowaną mocną grafikę, 6 urządzeń SATA + parę innych nowinek.

  Niestety ma pewne wady:
  1) Max 2 złącza DIMM/SO-DIMM - często brakuje tych kolejnych dwóch. Czemu nie wprowadzić modyfikacji do standardu na 4*SO-DIMM?
  2) Brakuje małych mocnych zasilaczy (dosłownie parę mocniejszych SFX o mocy 450-600W ze stajni Silverstone czy Be Quiet) - powoduje to, że stosuje się pełnowymiarowe zasilacze ATX albo kupuje obudowę razem z niewymiarowym (i sporym zasilaczem, np. SG08) - przydałoby się więcej mocnych SFX albo i nowy standard.
  3) Brakuje obudów, które ciekawie rozwiązują problem umiejscowienia dedykowanej grafiki, nie zapominając o kompaktowych rozmiarach maszyny (jest np. SG06, ML07, czy RVZ01)
  4) Zarówno zasilacze z punktu 2), jak i obudowy z punktu 3) kosztują naprawdę krocie za "segment premium", to samo tyczy się płyt Mini-ITX poza niską półką - tylko przy niskiej półce Mini-ITX zbliża się cenowo do pozostałych standardów (ATX, MicroATX). Jak ktoś chce zrobić mocną konfigurację na Mini-ITX, to zbliża się mocno do kosztów laptopa o naprawdę podobnej konfiguracji.
  5) Zmierzamy ku dalszej miniaturyzacji - choćby Thin Mini-ITX - ten standard w przypadku zrezygnowania z dedykowanej grafiki, absolutnie wygrywa z pełnym Mini-ITX - obudowa niższa, mniejsza, zasilacz jest zewnętrzny - mniej ciepła w obudowie, a cena dalej bardzo zbliżona.

  Z powyższych powodów, uważam, że Mini-ITX nie wyprze większych standardów (MicroATX, ATX). Mini-ITX pozostanie niszą dla ludzi, którzy chcą złożyć mocną konfigurację w miniklocku i są w stanie zapłacić za to ekstra.

  Thin Mini-ITX (i pewnie jego następcy), być może zwiększy swój udział w rynku, bo jednak zbliża się do wielkości Intelowego NUC'a przy dużo większych możliwościach.

  Natomiast na rynku przypuszczam, że w najbliższym czasie będzie dominował MicroATX, bo ma wszystko to, co potrzebne jest przeciętnemu użytkownikowi, a jednocześnie ma spore możliwości rozbudowy "na wszelki wypadek".

  Jeszcze jedno mam HTPC na Mini-ITX i absolutnie nie zamienił bym go na nic większego :)


 136. ATX w domu, mini-ITX w pracy (autor: Shark20 | data: 29/10/14 | godz.: 21:07)
  Mini-ITX to bardzo fajny standard, komputery tej wielkości (obudowy USFF) są bardzo poręczne, dobrze wyglądają w biurze i nie zajmują w nim dużo miejsca. Aktualnie są to jednak produkty niszowe

  Pytając czy Mini-ITX wyprze standard ATX należy brać pod uwagę perspektywę czasową. Moim zdaniem w ciągu najbliższych kilku lat Mini-ITX pozostanie ciekawostką na rynku, na którym nadal królował będzie standard ATX.

  Sytuacja zmieni się jednak w dłuższej perspektywie czasowej. Za 5-10 lat, czyli po roku 2020, wraz z dalszym rozwojem miniaturyzacji standard mini-ITX zacznie być dużo bardziej popularny. Z biegiem czasu stosowany częściej od ATX. Standard ATX nie zostanie całkowicie wyparty, stanie się natomiast niszą wybieraną przez entuzjastów i stosowaną w zastosowaniach profesjonalnych (komputery dla grafików, graczy, stacje robocze).

  Podsumowując - w ciągu najbliższych kilku lat mini-ITX będzie niszą, ale po 2020 roku zacznie być coraz bardziej popularny i za około dekadę będzie dominował. ATX jednak nie zostanie wyparty i pozostanie na rynku będąc czymś takim, jak obecnie procesory Intela dla podstawki Socket LGA 2011 - czyli będzie standardem dla entuzjastów oraz do zastosowań profesjonalnych. Wszędzie poza tym stosowane będą obudowy mini-ITX.

  Taki scenariusz jest zgodny z tym, jak przez kilka najbliższych lat będzie przebiegał rozwój procesorów. Kolejne generacje procesorów mają coraz liczniej korzystać z podstawki BGA (procesor trwale wlutowany w płytę główną). Z biegiem czasu typowe podstawki (np. LGA) zachowają tylko procesory tzw. klasy HEDT (High End Desktop), czyli kolejne generacje dzisiejszych Core i7 z podstawką LGA 2011.

  Procesory wydajne, bez zintegrowanego GPU i wymienialne będą montowane przez entuzjastów i profesjonalistów w obudowach ATX. Procesory niewiele wolniejsze, ale energooszczędne, ze zintegrowanym GPU i niewymienialne (podstawka BGA) będą natomiast sercem komputerów mini-ITX, które szybko zawładną rynkiem i będą wybierane przez większość użytkowników, niepotrzebujących najwyższej wydajności, możliwości rozbudowy, czy podkręcania.

  Mini-ITX stanie się standardem do zastosowań biurowych, domowych oraz Internetu. ATX pozostanie tylko dla entuzjastów i do zastosowań profesjonalnych.


 137. mATX (autor: 0r8 | data: 29/10/14 | godz.: 21:25)
  w zyciu, stacjonarki powoli staja sie maszynami do liczenia/storage i do gier. Ani w jednym ani w drugim mini-ITX zastosowania nie ma. Laptop/tablet jest 100x lepszym rozwiazaniem w praktycznie kazdej niszej do ktorej mini-ITX jest pchane.

 138. ATX (autor: pitero | data: 29/10/14 | godz.: 21:30)
  mini atx jest za mały żeby zmieścić naprawdę wydajne bebechy, ale jest ok do kompów multimedialnych i ogólnego zastosowania, więc może stopniowo zwiększać udział w rynku.

 139. ATX (autor: KamieniKupa | data: 29/10/14 | godz.: 22:58)
  W niedalekiej przyszłości komputery stacionarne staną niszą, co implikuje fakt że i standard mATX stanie się niszą. Przyszłością są takie standardy jak nano-atx i pico-atx.

 140. ATX (autor: VizzzarD | data: 29/10/14 | godz.: 23:01)
  Sądze, że w przyszłosci standardowi Mini-ITX sie to uda.
  Pewnie wszyscy zauważylismy poprzez nową serię kart graficznych Nvidii, że jest i bedzie
  na to bardzo wielka szansa w przyszłości.
  Dlaczego wspominam o serii GTX 900? Ponieważ gigant z Santa Clara zauważył, że idąc w poprawe termiczną
  swojego sprzętu, bedzie mogł dzięki zwiekszyć jego wydajność. Zacierając powoli tym samym granicę
  miedzy deskopami i laptopami,(oraz oczywiście pc-tom w standardzie Mini-ITX)co w dalszym tego procesie,
  bedzie prowadziło do miniaturyzacji sprzętu.
  Tak samo, jak standard SSD wyprze HDD.
  Więc po co nam beda wielkie obudowy, gdy wszystko bedzie zmierzało ku miniaturyzacji?
  Gdy bedzie sie zacierała granica miedzy "ogromnym PC-tem", a laptotem czy mini PC-tem.?
  Nie będa potrzebne, ponieważ bedziemy mogli osiągać bardzo dużą wydajność w standardach Mini-ITX.


 141. Mini-ITX (autor: agnus | data: 29/10/14 | godz.: 23:24)
  Co sądzę o Mini-ITX? Temat mówi wszystko :) Dodam od siebie że po prostu nie widzę najmniejszego sensu montowania komputerów w większych obudowach niż do ITX. Na pokładzie mam i5, 16GB RAM, szybką grafikę, 3 dyski twarde. Wszystko zamknięte w zgrabną, niewielką obudowę.
  Oczywiście jeśli ktoś się uprze to może sobie nawet full tower eATX stawiac. Tylko po co?
  Miniaturyzacja, miniaturyzacja. Czas najwyższy.

  Moim skromnym zdaniem to kwestia czasu (niedługiego) gdy Mini-ITX wyprze inne formaty. Zwyczajnie jest lepsze, zajmuje mniej miejsca a oferuje takie same możliwości w zakresie wydajności.


 142. ATX (autor: Lucyferius | data: 30/10/14 | godz.: 02:07)
  Mini-ITX będzie zdecydowanie niszą, porządny PC musi mieć swoje wymiary, żeby miał czym oddychać. :)

 143. ATX (autor: p@blo! | data: 30/10/14 | godz.: 06:15)
  Mini-ITX to kierunek w jakim rozwija się architektura komputerowa. Już teraz można zbudować mocny komputer w wymiarach "konsoli" :) Sam z nadzieją patrzę na konstrukcje Mini-ITX. Małe rozmiary juz mamy, teraz tylko rozwiązania które wyciszą taki sprzęcik :)

 144. ATX (autor: muerte | data: 30/10/14 | godz.: 07:16)
  Mini-ITX niestety pozostanie niszą rynkową.

 145. ATX (autor: KoJacek | data: 30/10/14 | godz.: 08:28)
  Nie wydaje mi się aby Mini-ITX wyparł całkowicie ATX, jednakże, jeśli nie pojawi się jakaś mini-alternatywa, to będzie on sukcesywnie zwiększał swoje udziały w rynku kosztem przede wszystkim ATX.

 146. ATX (autor: Mściwuj | data: 30/10/14 | godz.: 08:37)
  Trwa rywalizacja między miłośnikami grania na konsolach a miłośnikami grania na pc-tach. Producenci konsol stawiają na rozrywkę przy telewizorze, a właśnie w tej okolicy może rywalizować mini-ITX. Na rynku właśnie pokazała się nowa generacja konsol i będą one musiały pozostać w niezmienionej formie (wydajności) przez następne kilka lat, być może nawet 8-10 lat. Już w obecnej chwili słychać głosy, że najnowsza generacja konsol nie jest rewelacją wydajnościową w porównaniu do pc-tów. Nie aż tak, jak miało to miejsce w momencie premiery konsol poprzedniej generacji. W tych okolicznościach czarnym koniem będzie Steam. Własny system, rozwinięta dystrybucja gier, adaptowanie gier do linuxa, elementy media center. Planowane wypuszczenie własnej konsoli, własnych kontrolerów może zmienić układ sił na rynku rozrywki przy telewizorze. Konsola ta nie będzie miała sztywno narzuconych parametrów technicznych i będzie mogła się rozwijać. Po pewnym czasie wyprzedzi wydajnościowo konsole. I tu upatruję szansy dla formatu mini-ITX. Każdy będzie mógł sobie złożyć konsolę o wybranych parametrach, zainstalować system Steam i korzystać z bogatej biblioteki gier. A z czasem będzie mógł zmodernizować konsolę i nie czekać na kolejną generację, żeby gry wyglądały dobrze.
  Mały format mini-ITX sprawia, że można umieścić to w niewielkiej obudowie, która stylistyką może być dopasowana do reszty elementów kina domowego/amplitunera.
  Zagrożeniem ze strony konsol mogą być kinect i move. Szansą na wygranie z nimi jest kinect na pc i wykorzystanie tego przez producentów gier.
  Pozostawiając temat wykorzystania przy grach, przechodząc do pozostałych zastosowań, większość ludzi stawia na laptopy. Do codziennej aktywności mają wystarczającą wydajność i nie przywiązują nas do jednego miejsca (np. biurka), tak jak jest to w przypadku komputerów stacjonarnych.
  Format płyty ATX zostanie tylko dla specyficznych zastosowań, które wymagają lokalnie dużej ilości pamięci, wielu kart graficznych, wielu dysków. Moim zdaniem nie utrzyma się to długo, bo wchodzimy w erę chmur. Łącza internetowe stają się na tyle szybkie, że komunikacja z chmurą jest wystarczająco wydajna. Możliwość wynajęcia serwera z dowolną ilością pamięci, procesorów, przestrzeni dyskowej poddaje w wątpliwość potrzebę kupowania dużych komputerów stacjonarnych do zastosowań profesjonalnych.
  Podsumowując, mini-ITX plus Steam, plus estetyczna obudowa mieszcząca pełnowymiarową kartę graficzną i odpowiedni zasilacz, jest moim zdaniem poważnym rywalem konsol nowej generacji.


 147. ATX (autor: Pron! | data: 30/10/14 | godz.: 09:07)
  Mini ITX raczej nie wyprze standardu ATX. Wielu użytkowników powiedzmy.. "casualowych" stawia raczej na standardowe obudowy i zasilacze, nie potrzebują miniaturyzacji.

 148. 1.ATX (autor: BoloX | data: 30/10/14 | godz.: 09:16)
  2.Mini-ITX "będzie bardziej niszą sprzętową" ale szanse zawsze jakieś tam ma.

 149. ATX (autor: sofolok | data: 30/10/14 | godz.: 09:38)
  Cała elektronika ulega miniaturyzacji (za wyjątkiem ekranów telefonów na których mozna oglądac filmy przyrodnicze), naturalnym jest dążenie do coraz mniejszych urządzeń. Małe pozwala na lepsze usytuowanie w przestrzeni, dopasowanie do designu czy choćby schowanie, dlatego Mini-ITX naturalną koleją rzeczy wyprze większe standardy.

  Dodatkowo za standardem Mini-ITX podam przykład z mojego podwórka - implementacja komputera opartego o ten format w przemysłowych obudowach pozwala na zbudowanie ciekawych rozwiązań które zajmują sporo mniej miejsca lub wymagają jednej obudowy nie dwóch.


 150. ATX (autor: pen_drive | data: 30/10/14 | godz.: 09:51)
  Minimalistyczna forma standardu Mini-ITX może okazać się największym atutem przede wszystkim w komputerach biurowych, głownie tam gdzie zaistnieje potrzeba zagospodarowania każdej wolnej przestrzenni. Zastosowanie obudowy Mini-ITX w warunkach domowych uzasadni postawienie komputera pod telewizorem, lub jako dodatkowej małej przystawki do monitora. Na obecną chwilę i w najbliższej przyszłości królować nadal będzie standard ATX.

 151. ATX (autor: falcon69 | data: 30/10/14 | godz.: 10:05)
  Zdecydowanie nisza sprzętowa dla mini-ITX.

 152. ATX (autor: ridczak | data: 30/10/14 | godz.: 10:08)
  mini-ITX tylko ma szanse na dominacje na rynku, jesli producenci plyt oraz akcesoriow przestawia sie na masowa produkcje, graniczajac przy tym podaz plyt/ osprzetu innych rozmiarow. Wplynie to na obnizke cen mini-ITX, a rownoczesnie podniesie ceny ATX.

 153. ATX (autor: TheW@rrior | data: 30/10/14 | godz.: 10:13)
  Mini-ITX na pewno wyprze większe standardy a miniaturazcja będzie dalej szła do przodu aż do standardów pico. W końcu coraz więcej mocy i storage przekazujemy do chmury stąd i nie wymagamy wydajności oraz tyle miejsca pod biurkiem. Następnie już "tylko" Internet of Everything gdzie nikt już nie będzie się przejmował urządzeniem które łączy go z siecią gdyż wszystko będzie do niej podłączone.

 154. ATX (autor: Lysy | data: 30/10/14 | godz.: 10:33)
  ATX w obudowie big tower. Dużo miejsca w budzie to podstawa.
  Mini-ITX ma dużą szansę się przyjąć. Obecne dążenie do miniaturyzacji może spowodować, że do desktopów będą wkładane płyty Mini-ITX, zamiast wielkich ATX. W systemach Media PC Mini-ITX napewno będzie standardem.


 155. MicroATX (autor: Jerry Boy | data: 30/10/14 | godz.: 11:15)
  Mini-ITX jest świetne i bardzo przyszłościowe. Sam chętnie przeskoczę w przyszłości na standard tej wielkości (co pozwoli mi np. zabrać komputer do plecaka, bez konieczności kupowania osobnego laptopa). To, co powstrzymywało mnie wcześniej - kiedy budowałem aktualny komputer - powoli przestaje mieć znaczenie. Chodzi o kompromis wydajności, wielkości i prądożerności karty graficznej. Procesory nowej generacji przestały być problematyczne, spokojnie można je chłodzić małymi wiatrakami, ale wystarczająco wydajne i małe (w kontekście współczesnych gier) karty graficzne dopiero pojawiają się na rynku (vide "małe" GTX 970). Do tego popularyzacja małych dysków SSD także ma duże znaczenie. Także Mini-ITX to przyszłość.

 156. ATX (autor: jaman | data: 30/10/14 | godz.: 11:29)
  posiadam ATX.
  Mini-ITX ma szansę na popularyzację ze względu na miniaturyzację.


 157. ATX (autor: housik | data: 30/10/14 | godz.: 11:41)
  ATX jest nie do ruszenia. Już to kiedyś przerabiałem. pod gry lepszy duży PC, wchodzi 4K, Oculus. Gracze PC to pasjonaci miniaturka tego nie pociągnie. Małe pc do internetu, lekkich gier, czy jako player pod TV - stawiam na minipc na ARM i Androidzie.

 158. atx (autor: m&m | data: 30/10/14 | godz.: 18:02)
  mini czy mikro mają swoich odbiorców, to zalezy co kto potrzebuje

 159. ATX *zmarł parę dni temu :( (autor: brygi | data: 30/10/14 | godz.: 19:44)
  Osobiście nie sądzę aby Mini-ATX zawojował na rynku. Jeśli komputer pod większy ekran, do użytku jako komputer a nie media center to tylko ATX. Większa mozliwosc konfiguracji póki co a dzięki temu szerokie grono odbiorców.

 160. ATX (autor: rednet | data: 30/10/14 | godz.: 21:17)
  ATX pozostanie platformą do wymagających zadań, gry, obróbka zdjęć, CAD. Mini-ITX, ale to nisza, która jak na dzień dzisiejszy nie ma szans na wyparcie ATX. Owszem, jest to rozwiązanie ale moim zdaniem posiada wciąż jeszcze bardzo ograniczone zastosowanie. Mini-ITX wymagałoby nieco lepszej promocji ze strony producentów osprzętu do nich, chassis, zasilacze. Lecz muszę przyznać że dla niektórych rozwiązań, gdzie liczą się gabaryty i apetyt na energię a wydajność jest na dalszym miejscu to dobra alternatywa dla standardu ATX.
  Pozostaję więc przy klasycznej "wielkiej płycie" a "polbrukom" będę się przyglądał.


 161. ATX (autor: Verni | data: 30/10/14 | godz.: 21:22)
  Mini-ITX na pewno nie wyprze ATX ( przynajmniej nie w najbliższej przeszłości ). Bardziej można by upatrywać przyszłość tego standardu w komputerach typu home media PC, lub w zastosowaniach biurowych. Większość "pecetowych wyjadaczy" ( zwłaszcza tych, którzy lubią udowadniać, że ich piec zjada konsole na przystawkę ) lubi mieć przy swoim biurku konkretne pudło, do którego w razie czego można dorzucić jakiś dodatkowy dysk, albo monstrualnych rozmiarów kartę graficzną.

 162. ATX (autor: akki | data: 30/10/14 | godz.: 21:27)
  Mini-ATX w końcu wyprze ATX na rynku PC, bo wszystko zmierza ku miniaturyzacji

 163. ATX (autor: antrax | data: 30/10/14 | godz.: 22:58)
  Nie ma szans na wyparcie z rynku standardu ATX przez mini-ATX, nie wszystko co małe jest dobre. Duże może więcej

 164. DZIEKUJEMY ZA ZGŁOSZENIA (autor: DYD-Admin | data: 31/10/14 | godz.: 07:15)
  Dziś, w piątek 31.X rozstrzygnięcie konkursu. Stosowny news pojawi się na stronie.

 165. ATX (autor: szaman89 | data: 31/10/14 | godz.: 10:30)
  Sam posiadam w swoim komputerze standard ATX. Sprzętu przybywa i zaczyna mi brakować miejsca na jego lokowanie w pokoju. Myślę, że dążymy do miniaturyzacji wszystkiego i standard mini-ATX doskonale się wpasowuje w ta strategię. Wątpię czy wyprze on standard ATX ale jego udział powinien systematycznie rosnąć.

 166. Wyniki (autor: GL1zdA | data: 31/10/14 | godz.: 22:32)
  O, jak miło, w końcu coś mi się udało wygrać ;)

 167. Gratulacje dla Laureatów !!!. (autor: raczek70 | data: 1/11/14 | godz.: 00:15)
  Sympatyczny konkurs :).

 168. Wyniki (autor: VizzzarD | data: 1/11/14 | godz.: 02:48)
  Wygląda to na losowe wybranie zwycięzców, zawiodłem się.
  Opinie sprzeczne ze sobą zostały wybrane...
  Szkoda czasu żeby się wysilać w takich konkursach.


 169. @VizzarD (autor: GL1zdA | data: 1/11/14 | godz.: 08:42)
  Nie może być losowe, bo wtedy podpadałoby pod ustawę o grach hazardowych, trzeba by zgłaszać konkurs do urzędu celnego i Bóg wie co jeszcze etc.

 170. Gratulacje (autor: msc | data: 1/11/14 | godz.: 15:30)
  zwycięzcom! :)

 171. Wow, wreszcie coś wygrane na TPC (autor: TheW@rrior | data: 3/11/14 | godz.: 09:26)
  Nikt chyba nie powie że to nowe konto na konkurs ugrało obudowę Mini-ITX. Będzie mini zestaw PC pod TV jako SteamBox/HTPC.
  @Vizzard, szukasz dziury w całym gdyż sam nie wygrałeś pisząc esej a konto założone tylko na konkurs 29.10.2014...


 172. @TheW@rrior - gratuluję, ale... (autor: JE Jacaw | data: 3/11/14 | godz.: 10:31)
  ...w opisie chyba jest błąd, bo jak sprawdzam, to chyba mój model to mini-ITX, natomiast Twój to pełen ATX.

 173. JE Jacaw | (autor: DYD-Admin | data: 3/11/14 | godz.: 22:23)
  fakt, była tam nieścisłość, teraz jest poprawnie

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.