Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 listopada 2014 
    

Nowy klaster do badań nad fizyką wyposażony w 640 kart AMD FirePro S9150


Autor: DYD | 16:27
(1)
AMD podało informację, że powstaje klaster obliczeniowy wykorzystywany do badań nad ciężkimi jonami w ośrodku naukowym GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH w Darmstadt w Niemczech, który za sprawą serwerowych kart graficznych AMD FirePro S9150 osiąga wydajność przeszło 3 PetaFlopsów. Każda ze 160 jednostek ASUS ESC4000 G2S nowego klastra L-CSC jest wyposażona w 4 karty graficzne AMD FirePro S9150 zapewniając w sumie 3,25 i 1,62 PetaFlopsa mocy w obliczeniach odpowiednio pojedynczej i podwójnej precyzji. System ten pozwala prowadzić zaawansowane badania nad chromodynamiką kwantową (Lattice QCD) przy użyciu najszybszych na świecie rozwiązań OpenCL. Wyniki obliczeń wykorzystywane są w szeregu opracowań naukowych z dziedziny fizyki cząstek elementarnych i fizyce ciężkich jonów.

Ośrodek GSI (Gesellschaft für Schwerionenforschung) mieści się w Darmstadt w Niemczech i prowadzi badania ciężkich jonów, w tym terapii antyrakowych. Klaster obliczeniowy został zaprojektowany i skonstruowany razem z instytutem badawczym FIAS, który zajmuje się fizyką, neurologią oraz naukami nad organizmami żywymi i obliczeniami. W ciągu nadchodzących kilku lat GSI zbuduje ośrodek badawczy antyprotonów i ciężkich jonów FAIR (Facility for Anti-Proton and Heavy-Ion Research), w którym znajdzie się nowy akcelerator i detektor cząstek. Naukowcy z całego świata będą mogli przeprowadzać tam eksperymenty, które pomogą im dokonywać fascynujących odkryć.

Eksperymenty z fizyką cząstek elementarnych, jakie są przeprowadzane przez GSI, wymagają olbrzymich farm obliczeniowych dla prowadzenia symulacji. Klaster L-CSC powstał przede wszystkim dla obliczeń chromodynamiki kwantowej, które wymagają ekstremalnie wysokiej przepustowości pamięci. Algorytm Lattice QCD został opracowany przez FIAS przy wykorzystaniu elastycznych i łatwych do przeniesienia implementacji OpenCL™.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ooo (autor: Shamoth | data: 17/11/14 | godz.: 09:20)
    AMD zaczyna się promować jak nV, tylko nie ten rząd wielkości mocy ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.