Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 20 listopada 2014 
    

Mozilla po 10 latach kończy współpracę z Google a... zawiązuje z Yahoo!


Autor: DamianW | źródło: Slashdot | 11:04
(6)
Firefox przez wiele lat był przeglądarkowym liderem i idealną alternatywą dla przestarzałego Internet Explorera. Dzięki współpracy z Google dostarczał również jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie (za co Mozilla otrzymywała niemałe pieniądze). Jednak odkąd gigant z Mountain View wypuścił Google Chrome, udział Firefoksa zaczął coraz bardziej maleć. Jego sojusznik stał się jego największym wrogiem, wobec tego wśród twórców ''liska'' zaczęły pojawiać się pomysły odejścia od współpracy z Google. Wydanie własnego systemu na smartfony, oraz wprowadzenie inteligentnych reklam w przeglądarce nie przyniosło zamierzonych efektów (delikatnie rzecz ujmując). Wobec tego firma postanowiła obrać inną taktykę. Już niedługo Mozilla Corporation zakończy współpracę z Google i rozpocznie nową z Yahoo!

Szefowa Yahoo! Marissa Mayer określiła to następującymi słowami: ''Jestem bardzo podekscytowana zawiązaniem 5-letniej współpracy naszej firmy z Mozillą. Od teraz będziemy podstawową wyszukiwarką dla systemu i oprogramowania Firefox. (…) Jest to najbardziej znaczące partnerstwo dla Yahoo! Od ponad pięciu lat''. Nowe zmiany wejdą w życie w grudniu, w pierwszej kolejności dla mieszkańców USA. Następne kraje będą wprowadzenie stopniowo, by zapewnić ''czyste, nowoczesne i najwyższej jakości wyszukiwanie'' dla wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników Yahoo!.

Jeżeli chodzi o samą umowę, to jednym z ważniejszych wpisów jest ten dotyczący m.in. prywatności użytkowników. Osoby korzystające z Yahoo! w Firefoksie będą miały fabrycznie włączoną opcję ''Do Not Track'', w celu poszanowania ich prywatności. Oczywiście zapewne znajdują się tam wpisy dotyczące korzyści ze współpracą z firmą z Sunnyvale, lecz nie znamy żadnych szczegółów.

Zapewne jest tu jakaś korzyść finansowa, lecz czy na tyle korzystna by uzupełnić lukę po dofinansowaniu Google? Pewnie nawet szefostwo Mozilli nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Sądzę, że twórcy Firefoksa podjęli spore ryzyko chcąc od uzależnić się od pieniędzy konkurencji. Miejmy nadzieję, że wyjdzie im to na dobre…

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. i bardzo dobrze, a może i niedobrze :/ (autor: Teriusz | data: 20/11/14 | godz.: 11:23)
  Apple ma swoje Safari, M$ ma IE, Google ma chrome. Każdy rozwija swoją przeglądarkę. Ostatnio Google dało takiego speeda, że nawet Opera przeszła na silnik chromium. Teraz jak się Mozilla skumała z Yahoo to te dwie firmy wzajemnie się wesprą i zwiększą swoją popularność.

  Niestety jest i druga strona medalu. Jak kiedyś Opera i FireFox były przeglądarkami, które ujednolicały standardy wyświetlania stron, tak obawiam się, że obecnie każdy zacznie sobie rzepkę skrobać z interpretacją kodu i będzie znowu rozjazd z własnymi rozwiązaniami.


 2. dwie w miarę pozytywne firmy... (autor: 5eba | data: 20/11/14 | godz.: 12:39)
  na tym korporacyjnym gnojniku

 3. w sumie to dobra wiadomosc (autor: Wyrzym | data: 20/11/14 | godz.: 13:20)
  tylko ze yahoo zbyt blisko z MS sie kuma.
  A ten Do Not Track to .. :D jakby to cos w ogole zmienialo ^^


 4. No i słusznie. (autor: LocutusOfBorg | data: 20/11/14 | godz.: 13:47)
  Nic dziwnego, że nie mogli się dogadać. Mozilla to chyba ostania przeglądarka, która ma na pierwszym miejscu użytkownika, a nie przemysł BigData.

  Dla Firefox'a najważniejsze są standardy W3ORG, które trzymają w ryzach prezentację treści w internecie. Czekam w niecierpliwością na na 64bitową wersje i wersję Metro dla Windows.

  BTW: Maszyna JavaScript'owa Mozilli jest w tej chwili najszybsza. Może ustępować IE11, ze względu na bardzo mocną integrację z systemem operacyjnym i wsparciem sprzętowym.


 5. do 4 (autor: Atak_Snajpera | data: 20/11/14 | godz.: 16:55)
  A czy przypadkiem wersja metro nie została jakiś czas temu uśmiercona?

 6. Atak_Snajpera niop, teraz to modern ;) (autor: Sławekpl | data: 20/11/14 | godz.: 22:35)
  ...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.