Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 23 grudnia 2014 
    

To już koniec XBMC - nadchodzi Kodi


Autor: EmilM | źródło: XBMC | 14:23
(4)
Centrum multimedialne XBMC przez lata zdobyło ogromną rzeszę fanów. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba daleko szukać - oprogramowanie to jest w pełni darmowe, otwartoźródłowe i można je uruchomić na praktycznie dowolnej platformie, a ponadto dzięki dostępności tysięcy skórek i wtyczek powinno spełnić oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Czternasta już wersja tego programu została niedawno wydana, jednak pod zupełnie nową nazwą - Kodi Entertainment Center.

Zmiana ta jest w pełni uzasadniona - XBMC (Xbox Media Center) nie ma już wiele wspólnego z konsolą Microsoftu. Od dawna nie jest już rozwijana wersja na pierwszego Xboxa, natomiast jego uruchomienie na X360 nigdy nie było możliwe. Oprócz tego użycie w nazwie słowa "Xbox" powodowało kłopoty z prawem i nie można było zarejestrować XBMC jako znaku towarowego. Z tego też powodu powstawały liczne "podróbki" XBMC, rozwijane przez zupełnie innych ludzi i niemające z projektem nic wspólnego. Bez trudu można takie znaleźć chociażby w sklepie AppStore dla iOS, do którego ze względu na obostrzenia Apple prawdziwe XBMC, czy obecnie Kodi trafić nie może.

Warto zaznaczyć, że Kodi 14 zachowuje kompatybilność z wtyczkami i skórkami poprzedniej wersji programu.. Oprócz nowej nazwy, program przynosi także wsparcie dla kodeków H.265 (HEVC) oraz VP9, niestety dla tego drugiego tylko programowe, gdyż obecnie żaden producent nie oferuje sprzętowego wsparcia dla VP9. Możliwe jest dzięki temu odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K. Pełną listę zmian oraz linki do pobrania znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Kodi vs Plex (autor: szafran | data: 23/12/14 | godz.: 14:57)
  Kodi jest dobry jeśli ktoś używa jednego urządzenia. Jeśli korzysta się z więcej niż jednego urządzenia (a tym bardziej jeśli są to urządzenia mobilne) to dużo lepszym rozwiązaniem jest Plex, który działa na zasadzie klient-serwer.
  Kiedyś z XBMC musiałem się bawić w cuda typu VPN (co na urządzeniach mobilnych jest kłopotliwe) żeby mieć możliwość korzystania z jednej bazy multimediów na wielu urządzeniach - teraz tylko odpalam playera Plex na danym OSie (czy też w przeglądarce), loguje się i oglądam.


 2. tez korzystam z plex'a (autor: samsung | data: 23/12/14 | godz.: 16:12)
  ale kodi to zupelnie inna filozofia.
  poza tym do xbmc/kodi dostepna jest wtyczka plex'a wiec ...


 3. Czy xbmc ... (autor: Muchomor | data: 25/12/14 | godz.: 13:01)
  ... obsługuje domyślnie pliki mp4?
  Mój rpabmc zwyczajnie nie wyświetla ich na liście plików.


 4. -@2 (autor: szafran | data: 25/12/14 | godz.: 16:44)
  Oczywiście, że jest wtyczka. Wtyczka, która jest nieoficjalna i której nie udało mi się zmusić do poprawnego działania z najnowszymi wersjami PMS i po kilku godzinach wieszania się XBMC dałem sobie spokój. Zainstalowałem PHT w miejsce XBMC i wszystko śmiga bez problemów i bez kombinowania z wtyczkami.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.