Za sprawą coraz przystępniejszych cen nośników SSD, ich rynek staje się coraz szerszy. Zauważyła to firma Western Digital, która o dziwo, nie dysponuje linią SSD przeznaczoną na rynek konsumencki. W ofercie jej znajdują się nośniki SSD, ale dedykowane dla klientów biznesowych. Lecz w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić. Wg serwisu DigiTimes firmy Western Digital i JMicron miały podpisać umowę, na mocy której na druga miałaby dostarczać kontrolery SSD. Redaktorzy strony DigiTimes dotarli również do informacji, że w kontrolery SSD JMicron mają zaopatrywać się również takie firmy jak Adata i Transcend.
Na razie nic nie wiadomo o konsumenckich nośnikach SSD od WD. Ale mają to być jedne z tańszych konstrukcji na rynku. A że takie nośniki powstaną, wątpliwości raczej nie ma. Bo po co WD niedrogie kontrolery JMicron?
K O M E N T A R Z E
Kontroler do dysku hybrydowego SSHD tez jest potrzebny... (autor: rookie | data: 21/01/15 | godz.: 14:40) Ale jesli zaczna wydawac SSD to dobrze. Jeszcze wieksza konkurencja, moze bedzie troche taniej bo WD to na pewno bedzie kupowac kontrolery/pamieci w duzych ilosciach i po niskich cenach i moze zaoferuje produkt konkurencyjny cenowo do np.Transcenda
... (autor: radonix | data: 21/01/15 | godz.: 19:30) Boję się słowa ''tani''...
(choć jest to pojęcie względne)
10 lat (autor: Conan Barbarian | data: 21/01/15 | godz.: 23:00) Moim zdaniem jeszcze zostaje minimum 10 lat życia dysków HDD. Koniec HDD nastąpi tylko wtedy, gdy zamiast dzisiejszej technologii stosowanej w SSD nadejdzie coś bardziej perspektywicznego.
cos bardziej trwalego (autor: RusH | data: 22/01/15 | godz.: 01:17) bo nand jest tragicznie nietrwaly i delikatny :/
>Redaktorzy strony DigiTimes dotarli również do informacji, że w kontrolery SSD JMicron
mm, prawdziwe investigative journalism psia mac, normalnie kupili dysk ADATA i przeczytali nazwe kontrolera. ADATA klepie na wszystkim co jest dostepne na rynku, sandforce, phison, jmicorn, jak leci oby taniej
gdy WD kupiło w zeszłym roku firmę produkującą (autor: Sławekpl | data: 22/01/15 | godz.: 08:20) na rynek korporacyjny SSD przewidywałem że będą chcieli wejść z tanimi dyskami również, jak widać się spełniło
za jakiś czas mogą zacząć kupować mniejsze firmy z tego rynku, coś mi tak pachnie, kasę na to mają dzięki zwiększeniu marży na HDD i braku realnej konkurencji,
prosta droga do zwiększenia cen SSD, obym się mylił
Conan (autor: Elektron | data: 23/01/15 | godz.: 13:12) Drugim zdaniem zaprzeczyłeś pierwszemu ;)
10 lat to stanowczo za mało... szczególnie że technologia talerzowa ma przed sobą jeszcze mnóstwo perspektyw rozwoju - pod względem wzrostu upakowania danych.
SSD nie ma szans zaspokoić potrzeb pod względem pojemności w niskiej cenie. Nowszej technologii w ogóle jeszcze nie widać, a wiadomo ile trwało zadomowienie się SSD.
Musiałaby się pojawić technologia tania w produkcji, duże pojemności, duża prędkość (takie połączenie HDD i SSD). Ktoś musiałby zalać tym rynek. Jak wiadomo takie coś jest niemożliwe, bo nikt na to nie pozwoli... no i nie ma nawet firm które byłyby w stanie to udźwignąć. Samsung nie musi nic robić z nowymi technologiami, on teraz na SSD kosi grube kokosy (serie 830-850 wymiatają).
Poza tym mógłbym się założyć, że gdyby pojawiło się coś, co miałoby zagrozić monopolowi HDD pod względem pojemności to nagle HDD podwoiłoby lub potroiłoby ilość TB w krótkim czasie, bo jest to możliwe bez większych nakładów. Tylko po co od razu dawać 10TB dysk, lepiej co roku pykać po ileś tam GB (teraz może dojdzie do 1TB) więcej jak to ma miejsce od x lat. Mniejszy nakład - wpływy te same.
HDD ma duze zapasy (autor: RusH | data: 23/01/15 | godz.: 13:55) Seagate ostatnio zanotowal chyba 45 czy 50% czystego zysku z obrotow
jedyne co ma szanse zagrozic to memristor, ale HP nie wypusci tego ze swoich glupich lap wiec poczekamy 10 lat az zaczna sie konczyc patenty :)
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.