Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Wtorek 24 lutego 2015 
    

AMD ujawnia nowe szczegóły architektury Carrizo


Autor: DYD | 18:22
(7)
Na konferencji ISSCC (International Solid State Circuits Conference) firma AMD wyjawiła, że nadchodzące procesory AMD APU Serii A o kodowej nazwie Carrizo dla notebooków i energooszczędnych komputerów All-in-One zapewnią obsługę szeregu nowych i zaawansowanych technologii z dziedziny zarządzania energią. Wedel AMD zaoferują one wzrost wydajności dzięki wykorzystaniu nowych rdzeni x86 „Excavator” i nowej generacji rdzeni graficznych AMD Radeon. Procesor ten będzie rozwiązaniem typu System-on-Chip (SoC) i firma AMD przewiduje, że zużycie energii przez same tylko rdzenie x86 zostanie zmniejszone o 40% przy jednoczesnym znacznym wzroście ich wydajności, a także zwiększonych możliwościach graficznych i multimedialnych w porównaniu z poprzednią generacją APU.

Nowe informacje nt. procesorów „Carrizo”, jakie ujawniono na ISSCC to:

• 29% więcej tranzystorów na niemal tej samej powierzchni rdzenia krzemowego w porównaniu do poprzednika z rodziny „Kaveri”;
• Nowe rdzenie x86 „Excavator” zapewniają wzrost w dziedzinie instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC, Instructions-per-clock) przy zmniejszonym o 40% zapotrzebowaniu na energię;
• Nowe rdzenie graficzne Radeon z dedykowanym układem zasilania;
• Dedykowany, zintegrowany układ dekodujący wideo H.265;
• Dwucyfrowy wzrost w wydajności i czasie pracy na baterii;
• Po raz pierwszy w wydajnych procesorach APU firmy AMD zintegrowano w nich mostek południowy.

Zmiany w architekturze:

Nowy projekt o zwiększonym zagęszczeniu tranzystorów pozwolił firmie AMD zmieścić ich o 29% więcej, czyli 3,1 miliarda w procesorze Carrizo o niemal tej samej wielkości rdzenia krzemowego, jak poprzednia generacja procesorów APU „Kaveri”. Ten wzrost zagęszczenia pozwolił przeznaczyć więcej miejsca na kartę graficzną, podsystemy multimedialne oraz zintegrowanie mostka południowego w jednym chipie. W powiększonym portfolio technologii multimedialnych znajdzie się obsługa nowego standardu H.265 oraz podwojona liczba silników kompresji w porównaniu z poprzednią generacją. Sprzętowe wsparcie dla H.265 pozwoli obsługiwać w pełni rozdzielczości 4K, pomoże wydłużyć czas pracy na baterii oraz zmniejszy wymagania związane z przepustowością przy oglądaniu kompatybilnych strumieni wideo.

Dodatkowe miejsce na tranzystory ponadto pozwoliło na uczynienie z „Carrizo” pierwszego w branży procesora, który jest zgodny z opracowaną przez Fundację HSA specyfikacją HSA 1.0. Czyni ona wykorzystanie akceleratorów programistycznych, jakimi często są karty graficzne, znacznie łatwiejszymi do wykorzystania, co w efekcie pozwala na uzyskanie większej wydajności oraz obniżonego zużycia energii.

Najważniejszą spośród zalet HSA jest heterogeniczny zunifikowany dostęp do pamięci (hUMA) również obsługiwany przez „Carrizo”. Dzięki hUMA procesor i karta graficzna współdzielą te same przestrzenie adresowe pamięci. Obie te części mają dostęp do całej pamięci platformy i mogą alokować dane w każdej jej lokacji. Ta spójna architektura pamięci znacząco obniża liczbę instrukcji, jakie musi wykonać procesor do ukończenia zadania, co ostatecznie prowadzi do zwiększenia wydajności i energooszczędności.

Nowe funkcje energetyczne:

Wraz z procesorem APU „Carrizo” zadebiutuje kilka nowych technologii służących oszczędzaniu energii. Aby uporać się z chwilowymi spadkami napięcia w tradycyjnych mikroprocesorach zapewnia się 10-15-procentową nadwyżkę napięcia, aby mieć pewność, że w całym układzie ma ono zawsze właściwą wartość. Jest to jednak kosztowne, ponieważ marnuje energię w stopniu proporcjonalnym do kwadratu wzrostu napięcia , czyli 10% nadwyżki napięcia oznacza 20% straty energii.

Firma AMD opracowała szereg technologii, aby zoptymalizować zasilanie układu. Jej najnowsze procesory porównują średnie napięcie do czasów uśpienia tak szybko, że dzieje się to na poziomie nanosekund, tj. miliardowych części sekundy. Od procesorów „Carrizo” ten adaptacyjny system regulacji napięcia będzie funkcjonował zarówno dla rdzeni procesora (CPU), jak i zintegrowanej karty graficznej (GPU). Z uwagi na fakt, że regulacja częstotliwości taktowania zajmuje zaledwie nanosekundy, to nie ma już praktycznie żadnych kompromisów w dziedzinie wydajności obliczeniowej, podczas gdy zużycie energii dla części GPU zmniejszono o 10%, a dla CPU o 19%.

Kolejną technologią z dziedziny zarządzania energią, jaka debiutuje wraz z procesorami „Carrizo”, jest adaptacyjne skalowanie napięcia i częstotliwości taktowania (AVFS, adaptive voltage and frequency scaling). Technologia ta wykorzystuje działanie unikalnych i opatentowanych sensorów do analizowania szybkości działania oraz napięcia układu krzemowego w połączeniu z tradycyjnymi sensorami odpowiedzialnymi za temperaturę i moc. Czujniki te pozwalają każdemu egzemplarzowi procesora APU dostosować się do charakterystyki wykorzystanego krzemu, zachowania platformy i warunków operacyjnych. Poprzez tę adaptację realizowaną w czasie rzeczywistym AVFS zapewnia nawet 30% oszczędności energii.

Wreszcie, aby zredukować wykorzystywaną energię po stronie CPU poprzez zmniejszenie rozmiaru rdzenia, firma AMD zoptymalizowała jeszcze 28-nanometrową technologię produkcji. Ulepszyła także implementację części GPU w układzie, aby działała ona jeszcze lepiej w scenariuszach zakładających zredukowany pobór energii. To pozwoliło na osiągnięcie 20% mniejszego poboru energii w porównaniu do pracującej z tą samą częstotliwością karty graficznej w procesorze Kaveri. Wszystko to razem to innowacje AMD, które celują w zapewnienie jeszcze lepszej energooszczędności, jakie osiągnięto na polu optymalizacji technologii produkcji przy wykorzystaniu dobrze znanego i efektywnego kosztowo procesu 28 nm.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. bla bla bla a wydajność CPU wzrośnie o 5% (autor: Sławekpl | data: 24/02/15 | godz.: 19:25)
    już mnie wq...
    zwłaszcza swoim podejściem do użytkowników indywidualnych
    przetrwali najcięższe czasy gdy chipzilla przekupywała producentów aby nie montowali ich układów tylko dzięki użytkownikom, a teraz ich olewają podlizując się producentom i w pierwszej kolejności zapewniając dla nich produkty, BGA zamiast LGA? co za idiota to wymyślił?
    znów będzie raptem kilka modeli lapków, kiepsko wyposażonych aby zbić cenę czyli z matrycami TN i z małym akumulatorem ...
    nie uczą się na błędach i kiepsko na tym wyjdą


  2. Skończy się... (autor: Kenjiro | data: 25/02/15 | godz.: 08:41)
    Że przy AMD zostaną tylko fanatycznie oddani zwolennicy, a ci oczekujący na przełom (w tym ja) zmienią barwy i tyle. Szkoda, bo monopol Intela już wychodzi bokiem (ceny), a zmian nawet na horyzoncie nie widać...

  3. @2 Zmian być nie może (autor: Marcel | data: 25/02/15 | godz.: 10:15)
    bo licencję na X86 ma jeszcze chyba tylko VIA... A co do nie uczenia się na błędach to prawda - dziwnie wyglądają posunięcia AMD. Jakby ktoś na górze był zupełnie oderwany od realiów (choćby odgrzewanie kolejny raz GPU - jeśli to prawda).
    Wracając do CPU - ciekaw jestem jak wyglądałaby sprawa licencji gdyby ktoś wykupił większość udziałów AMD, wsparł ich ale nadal chciał trzaskać CPU pod ich logo. Licencja wtedy wygasa czy nie? Intel i Via by się musieli zgodzić czy jak? Myślę o Szajsungu np myśląc o doinwestowaniu AMD.


  4. @1: bo to niestety producenci sprzętu dyktują im warunki (autor: zartie | data: 25/02/15 | godz.: 10:40)
    AMD obecnie nie jest w stanie ścigać się z Intelem w kategorii najwydajniejszych procesorów do komputerów stacjonarnych. Zamiast tego poszli w energooszczędne procesory mobilne i całkiem nieźle im to wychodzi. Pisałem kiedyś, że mam netbooka z A4-5000. Ten procesor oficjalnie ma TDP 15 W, ale w praktyce nawet pod sporym obciążeniem cały komputer pobiera z gniazdka 8 - 9 W. A od tego należy odliczyć sprawność zasilacza oraz pobór mocy przez dysk i matrycę. Wydajność nie daje mi powodów do narzekań.
    Problemem jest dostępność komputerów z lepszymi i nowszymi procesorami AMD. Nie wiem jak jest na świecie, ale u nas rynek jest całkowicie zabetonowany przez kilka sieci AGD-RTV i kilka hurtowni komputerowych. Na półkach straszą modele mocno przykurzone i totalny low-end z Celeronami N na pokładzie :-(


  5. zartie w Carrizo będzie sprzętowy dekoder H265 (autor: Sławekpl | data: 25/02/15 | godz.: 12:07)
    jakby dali LGA w pierwszej kolejności i w rozsądnej cenie na FM2+ to sądzę że dużo ludzi by się skusiło na takie APU z TDP max 35-45W do HTPC, a tak co masz?
    już właściwie stare Jaguary które również wpierw wystartowały na BGA,
    w zeszłym roku zostały odświeżone i zmniejszono im TDP do 15W z 25W ale na AM1 nadal ich nie ma, od roku ... SIC!!!
    zapowiadany Nolan w 20nm w tym roku niby ma być, ale jak znam życie też trafi w pierwszej kolejności do producentów zamiast na wolny rynek gdzie miałby większe szanse, prócz tego jeszcze nie wiadomo czy zachowają podstawkę AM1, dotychczasowe informacje nie były jednoznaczne
    Kaveri nie liczę bo już trupek skotletowany, brak nowego HDMI i DP
    po prostu kretyńskie działania
    przez to nie masz żadnych praktycznie nowych płyt z dobrym układem dźwiękowym, bo nikomu się nie opłaca dla tak marnej sprzedaży projektować nowych płyt, czy choćby odświeżyć ofertę (w tym roku wyszło 7 płyt)
    nowy chipset A68H dla FM2+ z 4 portami SATA i dwoma USB 3.0, normalnie poszaleli, 11 płyt na nim a najlepszy kodek to ALC887, normalnie żal ... ściska
    na 93 płyty pod FM2+ tylko 10 ma ALC1150 a jeszcze mniej dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy i dobre kondensatory
    i oni się dziwią czemu ludzie od nich odchodzą...
    czekałem na odświeżone Jaguary z niższym TDP i czekałem... i czekałem... i kupiłem i3 :P


  6. Amd ewoluowalo. (autor: MacLeod | data: 25/02/15 | godz.: 13:47)
    Widze slajdy 3d! ojeajeajea:)

  7. w sumie to jeden plus jest (autor: TeXXaS | data: 25/02/15 | godz.: 16:52)
    brak intel management engine... chociaż wielu to nie przeszkadza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.