Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 9 marca 2015 
    

Szczegółowe informacje o ''Vulkan'' i OpenCL 2.1


Autor: Giray | 06:12
(12)
Khronos Group zaprezentowała następcę interfejsu OpenGL. API Vulkan, który był znany wcześniej jako glNext, został zbudowany od podstaw, aby nie tylko poprawić mankamenty platformy OpenGL, ale też oprzeć się na najnowszej tendencji do wykorzystania niskiego poziomu dostępu do GPU w projektowaniu interfejsów API. Vulkan posiada ujednoliconą specyfikację, która minimalizuje narzuty procesora na sterownik i umożliwia wielowątkowe wykorzystanie GPU dla przygotowania poleceń dla optymalnej wydajności obliczeniowej i graficznej dla różnych segmentów zastosowań. Zapewnia również bezpośrednią kontrolę wymaganą przez zaawansowane GPU dla silników gier, dedykowanego oprogramowania i aplikacji, oraz zapewnia przenośność funkcjonalnie wynikającą z prostszych, bardziej przewidywalnych sterowników.

Warstwowa konstrukcja Vulkana umożliwia wielu IHV podłączenie do wspólnej, rozszerzalnej architektury walidacji kodu, debugowania i profilowania podczas fazy rozwoju bez wpływu na wydajność.

OpenCL C++ kernel language jest statycznym podzbiorem C ++ 14 i znacznie zwiększa możliwości równoległej wydajności programowania, zapewniając funkcje lambda, klas, szablony, przeciążanie operatorów, i wiele innych funkcji C ++ dla programowania niskopoziomowego bez straty wydajności.

Vulkan i OpenCL 2.1 współdzielą podstawowe technologie języka pośredniego SPIR-V. Rewolucja w Khronos Standard Portable Intermediate Representation początkowo używanym przez OpenCL, a teraz w pełni zdefiniowanym przez Khronos z natywną obsługą shader i jądra funkcji. SPIR-V rozdziela łańcuch kompilatora, pozwalając na wysokim poziomie języka front-end na wykorzystanie programów w standardowej postaci pośredniej do użycia sterownika Vulkan lub OpenCL. Eliminując potrzebę użycia wbudowanego źródłowego kompilatora języka wysokiego poziomu znacznie zmniejsza złożoność sterowników GPU i pozwala na zróżnicowanie językowe front-end. Dodatkowo standaryzowany IR umożliwia pomiar shaderów IP protection, przyspieszony czas ładowania shaderów i pozwala programistom używać języka wspólnego front-end, poprawia niezawodność shaderów i przenoszenie ich na wielokrotne implementacje.

Szczegółowe cechy:

Wysokiej jakości, oparte na modelu fizycznym cieniowania
Renderowanie HDR
20 unikalnych tekstur 2K PVRTC
2 GB miejsca na skompresowane tekstury do 266 MB wykorzystujące standard kompresji PVRTC
4 x MSAA
Anizotropowe filtrowanie tekstur 16x
Fizycznie poprawne parametry materiałów
Niskie zużycie procesora, bardzo efektywne wykorzystanie GPU
Poprawione odbicia lustrzane na materiałach odblaskowych
Ponad 250.000 trójkątów
Obsługę efektów: nasycenie, ekspozycja i tone mapping
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. o_0 (autor: loccothan | data: 9/03/15 | godz.: 04:03)
  Nic nie napisane że dzięki Mantle (bo Huddy udostepnił kod Mantle API) prace na Vulcanem zrobiły krok jak w siedmio-milowych butach ! Oraz nie ma screena z podziękowaniami od Khronos dla AMD za ich wkład w prace nad Vulcanem !
  Boże, wszędzie o tym piszą :D
  Ciekawe czy o nV też by się taki smaczek przemilczało, chiba nie :-(


 2. O Vulcan od AMD (autor: loccothan | data: 9/03/15 | godz.: 04:23)
  ‘Vulkan Absorbed The Best and Brightest Parts of Mantle API’ – States AMD

  "Vulcan zaadoptował i wdrożył to co najlepsze z Mantle "- Twierdzi AMD

  "Dzięki temu że AMD udostępniło nam kod źródłowy API Mantle nasze prace posunęły się do przodu o wiele miesięcy, wielkie podziękowania należą się dla AMD za to że mamy już podstawę nowego API Vulcan w Marcu" - Khronos Group

  -> https://twitter.com/...g/status/572912726386745344

  Myślę że wszyscy rozumieją czemu AMD ma słaby tzw. Marketing :-(
  To samo co: Kopernik była kobietą ;-)


 3. loccothan (autor: Markizy | data: 9/03/15 | godz.: 07:21)
  Vulcan posiada wiele rzeczy od Mantle, ale nie wszystkie cześć została oddana później. AMD zrobiło coś na wzór fundamentu na którym wyrośl Vulcan jednak oficjalna wersja tego api jest bardziej zasobna niż pierwowzór.

  http://i.imgur.com/pZyUn2c.jpg
  Takie porównanie ktoś zrobił niedługo po premierze.


 4. Markizy 5 brak na 20 (autor: Sławekpl | data: 9/03/15 | godz.: 08:09)
  jakby nie patrząc to jednak bardzo solidny ten fundament dostali,
  3 nogi z czterech, wiele stołów takich stabilnie się trzyma ;)


 5. Sławekpl (autor: Markizy | data: 9/03/15 | godz.: 09:18)
  nie do końca wiadomo ile jest tych pakietów, bo gość to robił na zasadzie tego co widział na kompilatorze podczas prezentacji. Możliwe że Volkan posiada jeszcze drugie tyle pakietów.

 6. -> zapodam (autor: loccothan | data: 9/03/15 | godz.: 09:31)
  To już oficjalne od Khronos Group :D

  -> http://oi59.tinypic.com/2ufu635.jpg


 7. loccothan zachowaj umiar, a przynajmniej spróbuj :) (autor: Sławekpl | data: 9/03/15 | godz.: 09:43)
  pisałeś o tym w innym komentarzu
  pamiętaj, że żadne skrajności nie są dobre bo zalatują fanatyzmem


 8. @loccothan (autor: Rajq | data: 9/03/15 | godz.: 10:06)
  ja slyszalem ze Amerykanie na Ksiezyc tez polecieli dzieki AMD.
  Redakcja zrobcie cos z tym reklamowym botem - gosc ktory mi zarzuca w innym temacie fanbojstwo sam jest do szpiku kosci przesiakniety propaganda AMD.


 9. @Rajq / loccothan (autor: PrEzi | data: 9/03/15 | godz.: 12:32)
  Przyganiał kocioł garnkowi ;-)
  Obydwaj jesteście siebie godni... serio ;-)


 10. z Mantle wyrzucono wszystko to (autor: Soulburner | data: 9/03/15 | godz.: 13:29)
  co działało tylko na kartach AMD, dodano kilka własnych, nowych rozwiązań i powstał Vulkan. Udziałowi AMD nie można w żaden sposób tutaj zaprzeczyć - gdyby nie Mantle, Vulkana by nie było lub rodziłby się w bólach dużo dłużej i nie trzeba być żadnym fanatykiem AMD, żeby to wiedzieć.

  [czepianie się]Newsa trudno zrozumieć, jest napisany jakoś tak nie po polsku, a z pisownią "C ++" chyba jeszcze nigdzie się nie spotkałem ;) [/czepianie się]


 11. @up (autor: Promilus | data: 9/03/15 | godz.: 20:36)
  W Mantle jako API nie było nic co nie działałoby na kartach konkurencji, natomiast ze względu na ograniczony dostęp do źródeł i brak licencjonowania dla podmiotów trzecich niemożliwa była implementacja przez intela (zainteresowanego mantle) i nvidię. Poniżej API masz sterownik i ten wymagał GCN. Samo Mantle to wyciągnięcie paru szybkich i pożytecznych funkcji na wierzch wraz z lepszym wykorzystaniem procków wielordzeniowych. Vulkan sięga w tą samą stronę co Mantle API, ale jednocześnie daje dużo więcej - także innym producentom. Z drugiej strony nie widziałem jeszcze żadnego imponującego dema na tym API. W przeciwieństwie do DX12 - dalej Khronos leży i kwiczy jeśli chodzi o propagowanie swoich osiągnięć.

 12. ujowy ten Vulkan (autor: daver | data: 9/03/15 | godz.: 20:39)
  "20 unikalnych tekstur 2K PVRTC
  2 GB miejsca na skompresowane tekstury do 266 MB wykorzystujące standard kompresji
  PVRTC
  4 x MSAA
  Ponad 250.000 trójkątów"

  Bida z nyndzą. A serio, Giray, lepiej dałbyś sznurka do źródła, bo wypisujesz bzdury. W/w cechy odnoszą się chyba do jakiegoś nędznego dema PowerVR, a tłumaczenie dot. tekstur w ogóle nie ma sensu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.