Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 11 marca 2015 
    

Nowy komputer mainframe IBM - mainframe Z13


Autor: Giray | 20:15
(3)
Zdaję sobie sprawę, że z tego rodzaju rozwiązaniami mało kto z nas spotyka się na codzień, niemniej jednak zajmują one ważne miejsce w systemach informatycznych. Znana wszystkim firma IBM, niestety rzadko będąca bohaterem newsów, zbudowała pierwszy egzemplarz komputera mainframe Z13. IBM wiąże duże nadzieje z tym modelem, który ma generować stałą sprzedaż nie tylko z racji spełniania często wysublimowanych wymagań klientów, ale i jego konstrukcji dostosowanej do tego, aby pomóc nabywcom rozszerzać działalność w segmencie mobilnym, ułatwiać analizę dużej ilości danych, aktualizować zabezpieczenia i umożliwiać wykorzystanie korzyści płynących z technologii "chmury".

Duże systemy komputerowe są nadal ważnym elementem systemów i technologii IBM i przynoszą 10,8% z 92.8 mld $ przychodów w całym 2014 r. Systemy Z i ich poprzednicy generują przychody także i z oprogramowania, dzierżawy i utrzymania, a tym samym mają większy wpływ finansowy.

Premiera nowego mainframe to także i debiut jednoczesnej wielowątkowości (SMT), wykonującej dwa strumienie instrukcji (lub wątków) na rdzeń procesora, co zapewnia większą przepustowość dla Linuksa w systemach Z. Inną nowością jest Single Instruction Multiple Data (SIMD) czy model przetwarzania instrukcji wektorowych zapewniający poziom równoległości, aby przyspieszyć analizy i modelowania matematyczne. Wszystko to oznacza, że COBOL 5.2 i PL/I 4,5 może wykorzystać SIMD oraz inne ulepszenia i dostarczyć wydajność większą niż dałoby samo przyśpieszenie procesora.

Nie zapomniano o koprocesorach - kryptograficznym i kompresji, także zwiększających ogólną wydajność. Przeprojektowano architekturę pamięci podręcznej, aby przy użyciu technologii eDRAM dostarczyć dwa razy więcej pamięci podręcznej poziomu drugiego oraz więcej pamięci podręcznej trzeciego i czwartego poziomu w porównaniu do poprzednika czyli zEC12.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. no i pudło :) (autor: bajbusek | data: 12/03/15 | godz.: 09:56)
  ja spotykam się na codzień ... od 15 lat.

  Podpowiem - obecnie ta gałąź przynosi straty, nie zyski. Właśnie wywalili kupę ludzi z labów IBM w USA pracujących nad rozwiązaniami dla mainframe i systemu z/OS :/


 2. hmm w firmie (autor: ulan | data: 12/03/15 | godz.: 14:25)
  w której pracuje przez lata był używany as-400 potem iSereies, a teraz wszytko stoi na pecetach....

 3. Pamiętam (autor: jenot | data: 13/03/15 | godz.: 13:12)
  jak w poprzedniej firmie 4 chłopa znosiło AS-400 po schodach z pierwszego piętra ...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.