Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 30 marca 2015 
    

GPU Greenland z HBM od AMD w przyszłym roku


Autor: Giray | źródło: Fudzilla | 17:47
(5)
Jeszcze na rynku nie pokazały się pierwsze egzemplarze kart z HBM a już zaczynają do nas docierać informacje o następnej generacji GPU wykorzystujących nowy rodzaj pamięci. Oczywiście jak to bywa przy pierwszych przeciekach, liczba informacji jest niewielka, lecz można na ich podstawie wyciągnąć trochę ciekawych wniosków. Najprawdopodobniej nowa architektura GPU będzie pierwszą, która zadebiutuje od razu w technologii 16 nm Global Foundries lub 14 nm TMSC.

Prawdopodobnie też będzie kolejnym rozwinięciem GCN, gdyż z jednej strony ta technologia z pamięciami HBM ma jeszcze spory potencjał, z drugiej wdrażanie nowej architektury wraz z nowym procesem technologicznym tylko spotęgowałoby ilość problemów. Nie oznacza to że w międzyczasie AMD nie pokaże jakiś nowych kart z GDDR5 ale w niższym procesie produkcyjnym.

Wiadomo też, że nowe GPU, o prawdopodobnej nazwie kodowej Greenland (Grenlandia) będzie częścią składową opracowywanego APU K12, czyli będzie się zaliczać do układów średniej i niskiej wydajności, co z kolei sugeruje, że w przyszłym roku pamięci HBM trafią do niższych segmentów cenowych także i w kartach graficznych. Bardzo ciekawe wydaje się też użycie HBM w APU AMD, gdyż powinno zlikwidować to wąskie gardło tego rodzaju rozwiązań jakim jest przepustowość pamięci, co powinno mieć duże znaczenie zarówno dla GPU jak i CPU w tych układach.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. zwłaszcza że chipzilla udostępnia Iris Pro w Broadwellach (autor: Sławekpl | data: 30/03/15 | godz.: 20:19)
  z własną pamięcią podręczną, muszą na to jakoś zareagować,
  HBM się idealnie nadaje do APU, uprości płyty główne i nie będzie potrzeby montowania w lapach i tabach oraz wszelkich AiO dodatkowych slotów na karty pamięci, większości i tak ma max 4GB a nielicznym jest potrzeba więcej
  chyba muszę zacząć pobierać jakieś tantiemy, bo to przewidywałem kilka dni temu :)


 2. a ja tak się zastnawiam (autor: GULIwer | data: 31/03/15 | godz.: 14:59)
  GTX960 ma szynę 128-bit a jest lepszy niż 270X z 256-bit. Czyżby AMD panicznie brnie do przodu i liczy, że wydajniejsza pamięć zrekompensuje słabsze wyniki samych GPU? No nic ciekaw jestem wyników pierwszych kart z HBM

 3. @GULIwer (autor: PrEzi | data: 31/03/15 | godz.: 16:14)
  Nie zapominaj o kompresji ktora wprowadzili w Maxwellach - pozwolilo im to przyciac troche szyne. To samo masz np. w 285-tce.

  To tak jakby porownywac starego Diesla o pojemnosci 3 litry do Diesla z turbosprężarką o pojemnosci 2 litry. Dynamika i komfort jazdy zupelnie inny, pomimo mniejszej pojemnosci ;)


 4. PrEzi mnie to wygląda na wylewanie żali ;) (autor: Sławekpl | data: 31/03/15 | godz.: 17:02)
  że też to ten czerwony diabeł musi wydać pierwszy karty z HBM, tak jak z GDDR5, jak z przechodzeniem na niższy proces od kilku lat i jeszcze kilka innych rozwiązań ;)
  tylko to co się sprawowało dobrze przez kilka lat w większych rozdzielczościach już tak chodzić nie będzie, co zresztą widać nawet na obecnych kartach
  tekst warty zacytowania autorowi za pół roku, jak nV zacznie zapowiadać podobne karty hihihi


 5. GTX960 ma powycinane jednostki (autor: pwil2 | data: 1/04/15 | godz.: 01:54)
  obliczeniowe podwójnej precyzji do minimum i dzięki temu mogli znacznie podnieść zegary mniej skomplikowanemu GPU.

  Natomiast AMD nadal sprzedaje karty "FirePro" zwykłym użytkownikom w cenie zwykłych kart. nVidia nawet nowego Titana okroiła tak, że nada się do gier bdb, ale niekoniecznie do GPGPU, obliczeń o większej precyzji.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.