Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 24 kwietnia 2015 
    

Wyciekł roadmap układów SoC ARM Cortex 16nm i 10 nm FinFET


Autor: Giray | źródło: fudzilla | 11:22
(2)
Do wiadomości publicznej wydostały się informacje o nadchodzących układach Firmy ARM z serii Cortex, wykonanych w technologii 16 i 10 nm FinFET. Przy okazji okazało się, że ktoś wysoko postawiony w ARM jest fanem mitologii greckiej. Ze slajdu, który zdradził plany brytyjskiej firmy na przyszłość, dowiadujemy się o nadchodzących pięciu nowych CPU wykonanych w 16 i 10 nm. Możemy się też dowiedzieć, że rdzenie Cortex-A53 i Cortex-A57 dostaną jednego wspólnego następcę.

Jest to spowodowane tym, że niewielu producentów układów scalonych jest zainteresowanych wdrożeniem Cortex-A57 i czekają na nadchodzący Cortex-A72. Tym samym sugeruje to rynkową porażkę ośmiordzeniowych SoC o niesymetrycznej architekturze 4+4. Producenci układów wolą poczekać na korzyści płynące z nowych technologii litograficznych niż wdrażać produkty sprawiające problemy, jak Snapdragon 810.

Dla najbliższej planowanej generacji procesorów ARM przewidziana jest architektura ARMv8, która ma znaleźć zastosowanie w procesorach o nazwach kodowych Ares i Prometeus. Pierwszy z nich jest planowany na następcę nadchodzącego Cortex-A72. Jego przeznaczeniem nie są jednak smartfony a serwery i duże tablety. Ma być on wykonany już w technologii 10nm FinFET i zużywać 1-1.2W mocy na każdy z rdzeni. Natomiast dla mniejszych urządzeń ma być przeznaczony, także wykonany w technologii 10nm FinFET, układ o nazwie kodowej Prometeus. Ma on mniejsze zapotrzebowanie na energię, rzędu 0,75W na rdzeń, co predestynuje go właśnie do użycia w topowych smartfonach i tabletach. Ma zastąpić wydajniejsze wersje Cortex-A57.

Niższy segment cenowy urządzeń mobilnych ma stać się domeną układów Artemis, tym razem produkowanych w 16nm. Ma zastąpić wolniejsze A57 i A17. Pobór mocy na rdzeń ma mieć zbliżony do układu Prometeus, co oznacza przy wyższym procesie technologicznym pracę z niższymi częstotliwościami zegara taktującego.

Pozostałe dwa planowane układy, Ananke i Mercury, są przeznaczone do urządzeń o niskim poborze mocy jak i też najtańszych. Mają zastąpić niektóre wersje A53 jak i też stare 32-bitowe A5 i A7. Ich zaletą ma być bardzo niski pobór mocy wynoszący od 0,1 do 0,25W na rdzeń w przypadku Ananke i od 0,05 od 0,15W dla Mercury.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. wyciekł... (autor: TeXXaS | data: 24/04/15 | godz.: 14:52)
    No, do łez się ubawiłem. Ktoś w to jeszcze wierzy?

  2. coz za harmonogram (autor: komisarz | data: 27/04/15 | godz.: 16:03)
    przeszlosc to 2014, a przyszlosc to 'future'...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.