Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 12 maja 2015 
    

TSMC może rozpocząć produkcję układów Nvidii w technologii 10nm


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 09:38
(3)
Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje, że Samsung będzie wytwarzał układy scalone na zlecenie Nvidii z wykorzystaniem technologii 14 nm. Na ostatniej kwartalnej konferencji sprawozdawczej Nvidii analitycy próbowali dowiedzieć się od założyciela firmy, Jen-Hsun Huang'a, jakie są plany firmy względem nowych procesów technologicznych. Dowiedzieliśmy się, że przejście do nowego procesu technologicznego przeprowadzane było, gdy firma była na to gotowa. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach jednego procesu technologicznego GPU można poprawić całkiem nieźle - można tu przypomnieć postęp w zakresie efektywności energetycznej, czego dowodem jest Maxwell.

Optymalizacja architektury i oprogramowania algorytmów - to ważne czynniki dla poprawy wydajności rozwiązań graficznych, gdyż nie wszystko zależy wyłącznie od samej litografii. Rozwój zaawansowanych procesów technologicznych nie jest fetyszem dla Nvidii.

Nie oznacza to jednak, że nie należy się spodziewać żadnych postępów w tej dziedzinie przez "zielonych". Głównym partnerem Nvidii ma być TSMC, choć ciągle są rozważane propozycje i innych wykonawców. Obecnie Nvidia otrzymuje produkty TSMC wykonane w technologii 20nm (Tegra X1 w szczególności). Niebawem przewiduje się przejście do procesu technologicznego 16nm, a potem do 10nm. W dającej się przewidzieć przyszłości większość produktów firmy Nvidia ma być produkowana w tym procesie litograficznym przez TSMC. Należy też pamiętać, że AMD może uzyskać w przyszłym roku dostęp do technologii 14nm, nad który pracuje z GlobalFoundries.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. @Temat (autor: PrEzi | data: 12/05/15 | godz.: 11:08)
  Taaaaa... Spocone czolo pusci bąka i juz im wypadnie na tasmy produkcyjne gotowa maska w 10nm....
  Nie tak predko... na 10nm GPU poczekamy najpewniej jeszcze minimum 2 jak nie 3 lata. Samo opracowanie maski w nowym wymiarze to jakis rok. Potem sample, dopracowanie maski i kolejne 2-3 miesiace.

  Jak dla mnie news wyssany z palca.
  Rownie dobrze moglbym napisac, ze AMD przygotowuje sie do produkcji w 10nm co byloby taka sama bzdura jak to co powyzej w newsie (albo daleko idaca półprawdą/wróżeniem z fusów).


 2. @Giray (autor: Qjanusz | data: 12/05/15 | godz.: 12:05)
  Napisałeś newsa tak, jaby produkcja GPU nVidii w 10nm w TSMC była tylko kwestią podpisania umowy i niczym więcej. Bzdura!
  News kompletnie nie poparty faktami i napisany pod czyjeś życzenie.

  w 20nm TSMC produkuje dla nVidii Tegry tyko i wyłącznie, a nie w szczególności. GPU ciągle produkowane jest w 28nm i nie zanosi się na zmianę. Jeżeli TSMC uruchomi linię 16nm w przyszłości, i to wcale nie tak łatwo przewidywalnej w przypadku TSMC jak napisałeś, to będzie produkowana w pierwszej kolejności właśnie Tegra a nie GPU do PCtów. Nikt nie zna daty, od kiedy GPU nVidii zejdą poniżej 28nm, stąd wstrzemięźliwość spoconego czoła w tym temacie. On nie wie, TSMC też nie wie.
  Zejście z produkcją GPU do 10 nm to już kompletna utopia.

  "Rozwój zaawansowanych procesów technologicznych nie jest fetyszem dla Nvidii" - doceniam nVidię za dopracowanie Maxwella pod kontem wydajności per W., ale napisanie takiego zdania uważam za lekkie nieporozumienie.


 3. 10? (autor: Pider | data: 12/05/15 | godz.: 14:03)
  hehehe, a co z tymi słynnymi 20nm, których nikt nie widział i nie słyszał poza Apple?

  Jednynymi firmami, które są wstanie produkować w < 20nm są Samsung/GF i Intel. A AMD będzie klepało u Samsunga/GF.

  Nvidia nie dość, że będzie opóźnionia z HBM, Procesem, technologią...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.