Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 28 maja 2015 
    

Qualcomm będzie rozwijać procesory serwerowe na rynek chiński


Autor: Giray | źródło: dvhardware.net | 10:01
(3)
Zamiłowanie Qualcomma do chińskiego rynku jest nieograniczone, choć lokalne firmy starają się podgryzać amerykańskiego producenta jak tylko są w stanie. Zauważalne jest nasilenie się konkurencji ze strony lokalnych producentów procesorów z architekturą ARM. Chińscy producenci smartfonów nadal też ukrywają część opłat licencyjnych za korzystanie z patentów Qualcomm'a, stosowanych w każdym smartfonie. Wszystkie te przeciwności losu Qualcomm dzielnie znosi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że ogromny rynek chiński pozwoli mu zarobić w nowych segmentach działalności, nawet jeśli w sektorze smartfonów jest coś nie tak.

Po pierwsze Chiny systematycznie stają się największym rynkiem zbytu samochodów, a Qualcomm w tej dziedzinie też ma swoje produkty. Po drugie chińskie władze są zainteresowane w tworzeniu procesorów serwerowych z architekturą ARM i pomagają w ich rozwoju, tworząc joint venture z udziałem rządu ChRL i Qualcomm Incorporated. Dla najbardziej ludnego kraju świata, otoczonego nie tylko przez przyjaciół, ale i wrogów, niezależność od importu strategicznych podzespołów jest bardzo ważna.

Ponieważ joint venture będzie funkcjonować na terenie Chin, nie powinno być problemów ze strony rządu USA. Tym bardziej, że działalność spółki nie jest związana z starannie chronionym obszarem telekomunikacji. Część bloków funkcyjnych nowych procesorów będzie korzystać z gotowych rozwiązań ARMv8-A, część może opierać się na zgodnych z architekturą ARM własnych rozwiązaniach Qualcomm. Na razie podpisano tylko umowę o współpracy. Jak to będzie się rozwijać zobaczymy w najbliższym czasie.

Qualcomm w zamian za swoje opracowania otrzyma dostęp do chińskiego rynku procesorów serwerowych na preferencyjnych warunkach: chińskie władze biorą na siebie ochronę konkurencji. Krótko mówiąc organy antymonopolowe w tamtym kraju budzą się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne rządowi.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. "...budzą się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne rządowi" (autor: Sławekpl | data: 28/05/15 | godz.: 10:39)
  poprawka - jak w każdym kraju, w jednym będzie to zakup samolotów w innym uchylenie niekorzystnego wyroku sądu w wyniku którego hamerykańska firma nie mogłaby sprzedawać na swoim rynku sprowadzanego z Chin badziewia ;)

 2. No i prawidlowo (autor: VP11 | data: 28/05/15 | godz.: 12:41)
  Won z tym przesadnie drogim Intelem i zakazami USA.
  Za chwile obudza sie ze juz nie sa potega.


 3. joint venture hehehe (autor: RusH | data: 28/05/15 | godz.: 22:11)
  w tamtym roku Qualcomm dostal w dupe >$1B KARY za sciganie chinskich firm o oplaty licencyjne :))) zaraz po tym Intel zawiazal "wspolprace" z Spreadtrum ktora go kosztowala tez okolo $1B, bo byli nastepni do odstrzalu za dumpingowe ceny ich scierwa Atomowego.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.