Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 9 lipca 2015 
    

Według analityków Gartnera średni czas życia tabletu wzrośnie do trzech lat


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 06:08
Połowa roku jest korzystnym okresem do prognozowania, gdyż znane są wyniki pierwszej połowy roku, co z kolei pozwala wyciągnąć wnioski na pozostałą część roku. Eksperci z agencji Gartner spróbowali opisać trendy na rynku konsumenckich urządzeń elektronicznych, które będą obserwowane w tym roku i dwóch następnych. Zacznijmy od tego, że nie oczekują oni ożywienia na rynku PC w tym roku. Po raz pierwszy od 2010 roku wydatki na nowe komputery wyrażone w dolarach spadły, co jest z kolei skutkiem umocnienia się dolara amerykańskiego wobec innych walut.

Realnie liczba urządzeń elektronicznych, która zostanie sprzedana na rynku konsumenckim w tym roku wzrośnie o zaledwie 1,5%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Co ciekawe trzy miesiące temu eksperci Gartnera byli pewni, że wzrost wyniesie 2,8%. Najbardziej ucierpiały pod tym względem Europa, Rosja i Japonia, gdyż konsumenci nie chcą kupować elektroniki po obecnych cenach.

W tym roku ma zostać sprzedanych 2.454 mld urządzeń elektronicznych, z czego 1.94 mld stanowić mają telefony komórkowe i smartfony. Rynek PC skurczy się o 4,5% do 300 mln sztuk. Windows 10 nie wpłynie na popyt, zaś możliwość bezpłatnego przejścia do nowego systemu operacyjnego zwiększy czas eksploatacji istniejących urządzeń. W rezultacie wpływ Windows 10 na rynek PC będzie odczuwalny dopiero w 2016 roku. Serwis DigiTimes uważa, że w drugiej połowie tego roku, popyt na laptopy i urządzenia kupowane specjalnie dla Windows 10 będzie rosnąć bardziej niż popyt na smartfony.

Rynek laptopów i tabletów według Gartnera zmniejszy się w tym roku o 5,3% do 214 mln sztuk. W przyszłym roku średni czas życia tabletu wzrośnie do trzech lat, czyli dłużej niż w przypadku smartfonów. Trzeba jednak pamiętać, że postęp w segmencie smartfonów jest szybszy a tablety rozwijają się zauważalnie wolniej. W przyszłym roku co drugie gospodarstwo domowe w krajach rozwiniętych będzie posiadać tablet.

Rynek telefonów komórkowych w tym roku wzrośnie tylko o 3,3%. Chiny pozostaną lokomotywą w tym segmencie, choć w świetle ostatnich wydarzeń w tamtejszej gospodarce może się to nieco zmienić. Średnia cena sprzedaży tych urządzeń spada, co zniechęca niektórych producentów. Ponadto nawet w Chinach ci co chcieli kupić smartfon to już go kupili i obecnie sprzedaż utrzymuje się dzięki osobom zmieniającym ten gadżet na nowszy. Dlatego też uwaga producentów tych urządzeń skierowana jest na Indie, gdyż widzą tam największy potencjał wzrostu.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.