AMD FirePro S9170 - nowy akcelerator obliczeń z 32 GB pamięci
Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 23:46
(8)
Proponowany przez AMD dla graczy Radeon R9 Fury X często jest krytykowany za ograniczoną ilość pamięci HBM, której posiada tylko 4GB. Wydaje się jednak, że ograniczenie to wynika bardziej z niedoskonałości pierwszej generacji tego typu pamięci, jak i też z problemów, które napotkał Hynix podczas produkcji tych układów. W przypadku rozwiązań gdzie tego typu bariery nie występują, AMD nie ma problemu z zastosowaniem nawet 32GB pamięci. Tyle właśnie posiada zaprezentowany przed paroma dniami akcelerator obliczeń FirePro S9170, wykorzystujący sprawdzone oraz tanie i łatwe w produkcji moduły typu GDDR5.
Co więcej, producent uznał za konieczne podkreślić, że w segmencie serwerowym żaden z producentów tego rodzaju rozwiązań nie oferuje więcej niż 32GB pamięci. Szerokość magistrali wynosi 512 bity a jej maksymalna przepustowość 320 GB/s.
W układzie chłodzenia nie znajdziemy ani jednego wentylatora, jednak urządzenia nie można uznać za wyposażone w pasywny układ chłodzenia, gdyż wykorzystuje ruch powietrza generowany przez wentylatory, w które wyposażony jest serwer. Jako układ wykonujący obliczenia zastosowano GPU Hawaii/Grenada z 2816 procesorami strumieniowymi. W porównaniu do FirePro S9150 jego częstotliwość pracy nieznacznie wzrosła. Oczywiście AMD jak to ma w swoim zwyczaju nie podał szczegółowej specyfikacji urządzenia.
FirePro S9170 w operacjach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji osiąga 5,2 teraflopsów, w operacjach podwójnej precyzji - 2,6 teraflopsów. Pamięci GDDR5 jak już wiemy karta posiada 32GB i co ciekawe z ECC, ale to jest akurat standardem w rozwiązaniach serwerowych. Zużycie energii nie przekracza 275 W i może być zredukowane do 235W poprzez redukcję częstotliwości pracy i tym samym pewne zmniejszenie wydajności.
FirePro S9150 jest już dostępny w sprzedaży detalicznej w cenie 3200 euro, więc FirePro S9170 powinien być jeszcze droższy.
Orientuje się ktoś czy to oznacza, że w czasie obciążenia karty obliczeniami FP64, można wykonywać obliczenia FP32 równolegle bez spadku wydajności tych pierwszych (zakładając, że pamięć nie będzie wąskim gardłem, korzystając z 8xACE)? Tak by wynikało ze w/w źródła.
Karta wydaje się idealna (autor: pwil2 | data: 11/07/15 | godz.: 22:26) przy wirtualizacji desktopów, nawet stacji roboczych. ~128VM po 256MB, albo ~4/8VM po 8/4GB w zastosowaniach 3D.