Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 11 sierpnia 2015 
    

Niektóre karty z Radeon R9 Fury mogą zawierać dodatkowe bloki funkcjonalne


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 07:24
(11)
Marzeniem wielu entuzjastów jest przekształcenie posiadanej karty graficznej w urządzenie o lepszych parametrach niż zadeklarował to jej producent. Najprościej jest to osiągnąć podwyższając zegary jakimi taktowany jest egzemplarz karty będący do dyspozycji entuzjasty. Inną metodą jest odblokowanie ukrytych możliwości, którą dany egzemplarz karty graficznej może posiadać. Z dużym naciskiem na "może", gdyż w tej sytuacji mamy do czynienia z czystą losowością, gdyż w zasadzie tylko od szczęścia zależy, w posiadanie jakiego egzemplarza entuzjasta wszedł.

W produkcji seryjnej ten sam model procesora graficznego jest stosowany często do wielu typów kart, różniących się wieloma parametrami, aby w pełni zaspokoić popyt w wielu segmentach rynku. Dlatego też do tańszych kart stosuje się GPU z pewną liczbą niesprawnych bloków funkcjonalnych, jednak liczba wadliwych bloków może być dla każdego procesora graficznego rożna.
Na łamach forum Overclock.net od końca lipca trwa emocjonująca dyskusja o możliwości odblokowania bloków funkcjonalnych w kartach graficznych opartych na GPU Fiji, Hawaii i Tonga. Oczywiście podano tam metodę wykorzystania możliwości konkretnego egzemplarza procesora graficznego, niemniej jednak autorzy tego rozwiązania wyraźnie sugerują wykonanie przed całym zabiegiem diagnostyki układu, aby dowiedzieć się czy gra jest warta świeczki. Nie należy zapominać, że taka ingerencja w kartę graficzną powoduje utratę gwarancji oraz niesie za sobą ryzyko uszkodzenia urządzenia. Sam proces odblokowania polega na zmianie firmware karty na wersję potrafiącą wykorzystać nieaktywne bloki funkcjonalne GPU.

Na obrazku można zobaczyć dane egzemplarza Radeon R9 Fury z 3840 aktywnymi procesorami strumieniowymi, natomiast w oficjalnej ofercie AMD takiej opcji pośredniej nie znajdziemy. Testy potwierdzają wzrost osiągów po procesie odblokowania, więc te zrzuty ekranu nie mogą być traktowane jako próbka możliwości Photoshopa. Trzeba jednak pamiętać, że układ chłodzenia słabszego z nowych Radeonów jest niedostosowany do ilości wydzielanego po takim procesie ciepła, co może prowadzić do przegrzewania się karty. Na koniec warto wspomnieć, że inne mocne karty AMD poprzedniej generacji też są podatne na tego rodzaju modyfikacje.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Fakt zapraszam tutaj (autor: loccothan | data: 12/08/15 | godz.: 01:26)
  -> http://www.overclock.net/...r-ver-1-6-and-atomtool

  Nie tylko Fury do Fury-X and też 290,380,390 -> o ile się ma szczęście i wszystkie (x) są w jednym rzędzie :D


 2. @1. (autor: pwil2 | data: 12/08/15 | godz.: 16:27)
  285->285X?

 3. Z tego (autor: Pider | data: 12/08/15 | godz.: 19:46)
  co mi wiadomo i po przeczytaniu kilku stron, nie da się odblokować do Pełnej Tongi. Da się 290/390 do 290x/390x i Fury do Fury X.

  Ciekawe jak będzie z nano, jeśli będzie to 3584SP i da się odblokować kilka CU to nawet z obniżonymi zegarami będzie "sweetspot" dla AMD.


 4. @Up (autor: loccothan | data: 13/08/15 | godz.: 03:24)
  Legendarna Pełna Tonga istnieje tylko w Radeonie R295x2 :D
  Są pogłoski że nie Grenada a Antiqua można odblokować (ten jest "upgrejdem" Tongi a Grenada jest "upgrejdem" Hawaii)
  Szkoda że takiej nomenklatury nie ma przy Maxwellach ;-) czego on jest uprejdem?
  Fremi 1 -> Fermi 2 -> Fermi 3 itd.... chłopki pomysłu nie mają ;-)
  A AMD/ATI już klepie 2.5D z HBM gen.1 :D


 5. Tutaj -> (autor: loccothan | data: 13/08/15 | godz.: 03:25)
  -> http://www.kitguru.net/...ap-for-gcn-architecture/

 6. >będzie "sweetspot" dla AMD (autor: RusH | data: 13/08/15 | godz.: 05:36)
  taki sweetspot ze znowu nikt nie kupi bo nawet najwieksi fanboje beda czekac :P

 7. @6. (autor: Pider | data: 13/08/15 | godz.: 13:59)
  przeciez AMD sprzedaje wszystko co zejdzie z tasmy produkcyjnej, wszystkie HBM kupuja oraz interposery. tak wiec ludzie kupuja :)

 8. @Pider (autor: loccothan | data: 14/08/15 | godz.: 02:31)
  Właśnie :D Jak ciepłe bułeczki.
  Jak ktoś jest na zachodzie i zarabia >1500USD/ miesięcznie albo student ok. 800USD/ miesięcznie + praca dorywcza ok. 500-1200USD to sobie spokojnie wymienia sprzęt kiedy chce ;-)
  W Rzeszy też no-problem (Prezi pewnie już siedzi na Fury-X ;-) + FreeSync 4k :D
  W PL jak się w dużych miastach zarabia ok 1800-2400Zł na rączkę to trzeba odkładać nawet 5-12 miesięcy żeby nabyć taką Furię-X -> Reality Show :D
  Nie ma co porównywać bo kolo mieszkający z rodziną, zarabiający 1200USD już dawno ma furię-X...

  Mnie po ostatnich rozjazdach po Europie troszkę ca$h się ukruszył -> muszę czekać do Listopada i kupuję od ręki -> nie interesują mnie benchmarki. WIdziałem bebechy Fury-X i znam specyfikację -> to mi styczy żeby być szczęśliwym posiadaczem tejże Karty :D


 9. @Up Cd (autor: loccothan | data: 14/08/15 | godz.: 02:47)
  W PL też da się sporo zarabiać jak się coś umie ;-)
  Mam 2-ch znajomych:

  1. Admin-Programista - 8k na rączkę + Ford służbowy + Komora służbowa -> ma 2x fury-X od 2 tygodni i nie narzeka ;-)

  2. Certyfikaty CISCO Admin-Sieciowiec 14k na rączkę reszta j.w. Kupił jak tylko się pojawiły na Saturionie za ok 3k Fury-X

  Obydwaj mają i7-Extreme 8/16 32GB DDR4 -> nikt nie narzeka na PL czy pracę tamże ;-)

  Tylko że ten od CISCO musi często wstawać ok.2-4 rano i robić jak się coś pogibie w jakiejś firmie -> ale płaca duża to nie narzeka (notabene uzależniony od Kawy ;-)


 10. @loccothan (autor: Deathraw | data: 14/08/15 | godz.: 10:39)
  AMD takie super, że pod każdym newsem o nich muszę pisać banały na pół strony. Wydajność rzeczywista taka nieważna, a teoretyczna taka super. Już kupuję fury, albo poczekam, albo kupię za tydzień, fury w drodze do mnie. Mogę mieć fury przed premiera, stać mnie, ale nie kupię, teraz nie stać mnie, ale kupię. Polacy tacy biedni, a ceny AMD takie super w stosunku do jakości.NVIDIA taka śmieszna, kotlety takie smaczne.

 11. @Up (autor: loccothan | data: 14/08/15 | godz.: 13:40)
  Zobaczymy jaka będzie Platforma Zen, wtedy mozna coś będzie ocenić. Jak narazie ATI sobie nieźle radzi moim zdaniem.
  Na swoim 280X dalej gram i jest OK -> teraz w AC: Unity -> 40% gry zrobiłem i ta GPU sobie radzi (fakt czasem jest ok 36FPS ale głównie 40-55FPS z tymże mam SMAA z RP włączone)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.