Gigabyte Z170N-Gaming 5 - płyta główna ze wzmocnionym złączem PCI Express x16
Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 19:30
W segmencie komputerów stacjonarnych zauważalny jest obecnie trend miniaturyzacji tych urządzeń. Pojawia się coraz więcej rozwiązań pozwalających zmniejszyć gabaryty komputerów stacjonarnych, a działania producentów, jak na przykład AMD ze swoim Radeonem R9 Nano dowodzą, że nie jest to chwilowa moda i pozwalają stworzyć systemy nie odstające pod względem wydajności od ich większych odpowiedników.
Oczywiście nie tylko karty graficzne ulegają miniaturyzacji, gdyż ten trend w zasadzie zaczął się od miniaturyzacji płyt głównych już dość dawno temu. W miarę popularyzacji urządzenia te przestawały być jednak "ubogimi" krewnymi swoich większych odpowiedników i obecnie poza oczywistymi ograniczeniami wynikającymi z ich mniejszej powierzchni mają obecnie pełnię ich możliwości.
Podobnie sprawa wygląda i w przypadku jednej z płyt głównych, niedawno zaprezentowanych przez firmę Gigabyte. Jest ona oznaczona symbolem GA-Z170N-Gaming 5 i oczywiście wspiera nowe procesory Intela do slotu LGA 1151. Dodatkowo udało się wcisnąć na płytę o formacie mini-ITX (170 x 170 mm) dwa gniazda modułów DDR4. Chipsetem jaki znajdziemy na tej płycie jest intelowski Z170.
Dwa gniazda DIMM obsługują moduły DDR4-3333 o maksymalnej pojemności 32 GB. Jedną z cech charakterystycznych tej niewielkiej płyty głównej jest wzmocnione wytrzymałą stalową blachą gniazdo PCI Express x16 3.0, co zwiększą odporność tego złącza na uszkodzenia mechaniczne. Jako, że nowy produkt Gigabyte jest skierowany przede wszystkim dla graczy, powinno im się spodobać wyposażenie płyty w "akcelerator sieciowy" Killer E2201 i układ dźwiękowy Realtek ALC1150. Całość uzupełniają pozłacane złącza na tylnym panelu i kondensatory Nichicon. Zgodnie z tradycją Gigabyte pojawił się też interfejs 802.11ac Wi-Fi w połączeniu z Bluetooth 4.2 ze złączami do anteny na tylnym panelu. Jeśli użytkownik korzysta z wbudowanego w procesor układu graficznego monitor można podłączyć za pośrednictwem portów DVI i HDMI 1.4 z tyłu płyty głównej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku monitorów z D-Sub nie są one obsługiwane nawet z adapterem DVI-D.
Z braku miejsca złącze M.2 (do 32 Gb/s) producent umieścił na drugiej stronie płyty głównej. Jest ono uzupełniane przez dwa porty SATA Express które w razie potrzeby zapewniają podłączenie do sześciu urządzeń z interfejsem SATA-600. Na tylnym panelu znajdziemy pięć portów USB: dwa z nich obsługują USB 3.1, (przy czym jeden z nich posiada gniazdo "typ C"), a trzy USB 3.0/2.0. Wewnętrzne złącza na płycie głównej pozwalają podłączyć dodatkowo dwa porty USB 3.0 i USB 2.0/1.1 na przednim panelu lub innym miejscu obudowy. Gniazdo procesora jest również złocone.
K O M E N T A R Z E
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.