Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 30 września 2015 
    

Pamięci DDR3 nie współpracują prawidłowo z procesorami Skylake


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:45
(4)
Początkowe niejasności co do typu obsługiwanych przez procesory z serii Skylake modułów pamięci zostały szybko rozwiane przez Intela, który poinformował, że zintegrowany kontroler pamięci tych CPU obsługuje moduły DDR3L, pracujące na napięciu 1,35V. Z kolei producenci płyt głównych trochę się zagalopowali ze swoimi deklaracjami odnośnie wsparcia przez ich produkty modułów pamięci DDR3, pracujących z napięciem 1,5 V lub 1,65 V. Dokładniej ma to dotyczyć modułów DDR3-3100, wspieranych przez płyty główne ASUSa. Okazuje się, że z chwilą dostępności płyt głównych LGA 1151 na rynku pojawił się problem ich zgodności z modułami pamięci.

Serwisowi Tom's Hardware udało się uzyskać w tej kwestii wyjaśnienia prosto od Intela. Okazuje się, że zintegrowany kontroler pamięci procesorów Skylake obsługuje moduły DDR3L o napięciu znamionowym 1,35 V i moduły DDR4 o napięciu znamionowym 1,2 V. Używanie modułów pamięci DDR3 pracujących z napięciem 1,5 V lub wyższym w dłuższym czasie może uszkodzić procesor. Co prawda producenci płyt głównych pozwalają na instalację modułów DDR3, jednak Intel twierdzi, że prowadzi to do uszkodzenia procesora.
Interesujące jest też, że procesory Skylake obsługują tylko pamięci DDR4-4133. Wyższe częstotliwości, na które liczą fani podkręcania, mogą prowadzić do niestabilności zintegrowanego kontrolera pamięci procesora. Oczywiście szybsze pamięci, jak na przykład DDR4-4233, będą pracować z tymi procesorami, ale w trybie DDR4-4133, więc kupno droższych modułów pamięci traci w tej sytuacji sens. Obsługiwać szybsze tryby DDR4 mają procesory następnych generacji.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ciekawe (autor: biuro74 | data: 30/09/15 | godz.: 23:59)
    czy chodzi o zapomniana juz roznice 0.5V pomiedzy CPU VCore, a VCCIO/VTT, ktora to roznica pojawila sie w procesorach "core i" pierwszej generacji i zwiazana byla z architektura procesora laczacego kontroler pamieci z innymi regulatorami napiecia ? O ile w przypadku Sandy Bridge i calej reszty sobie poradzili, o tyle pewnie znowu obnizyli VCore w Skylake na tyle, zeby moduly pamieci z wyzszym napieciem juz nie dawaly tak latwo zaimplementowac podzwyzszenia tegoz napiecia - i teraz pewnie Intel na szybkiego testuje czas w kompresji 1:100, zeby zobaczyc, czy moga w koncu pozwolic producentom na puszczanie plyt z pamieciami 1.65V w sensie, czy procesor sie nie zdegraduje z podwyzszonym napieciem rdzenia.

  2. W sumie (autor: loccothan | data: 1/10/15 | godz.: 10:19)
    DDR4 już nie są drożyną.
    Nie wielka różnica w cenie między DDR3 a DDR4.
    Bardzo szybko zjechali z ceną jak zbytu nie było ;-)


  3. @2. (autor: Mariosti | data: 2/10/15 | godz.: 17:55)
    A co jak ktoś ma np 16GB+ ddr3 i chciałby zmienić platformę? Trochę nie opłaca się wymiana na ddr4 wtedy...

  4. @Up (autor: loccothan | data: 2/10/15 | godz.: 20:00)
    No chiba że tak ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.