Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 8 października 2015 
    

Serwerowy procesor Qualcomm'a z 48 rdzeniami


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:15
(3)
O swoich ambicjach w segmencie serwerowym Qualcomm wspominał nieraz i od dawna. Jednak dopiero przed paroma dniami zademonstrował układ będący materializacją tych ambicji. Według amerykańskiego producenta popyt na rozwiązania serwerowe przypomina obecnie tsunami i jest to doskonała pora na rozpoczęcie działalności w tym segmencie rynku. Jednak osiągniecie wymiernego sukcesu wymagać będzie znacznych inwestycji oraz lat ciężkiej pracy.

Dlatego też Qualcomm skupił swoje wysiłki na skonstruowaniu procesora serwerowego z 48 rdzeniami, którego prototyp zaprezentował niedawno szerszemu gronu. Układ posiada rdzenie oparte na architekturze ARMv8, zintegrowane kontrolery pamięci i dysków, wsparcie PCI Express i innych jednostek funkcjonalnych, z których niektóre mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Prawdopodobnie wersja produkcyjna tego procesora będzie zbudowana z większej ilości rdzeni, i podobnie jak prototyp zostanie wykonana z wykorzystaniem technologii FinFET.
Prawdopodobne jest też użycie rdzenia graficznego w tych procesorach, jak i też elementów FPGA z programowaną matrycą, co ma ułatwić dostosowywanie procesorów do konkretnych i często specyficznych zastosowań.
Klienci Qualcomm'a mogą już teraz otrzymać egzemplarze inżynieryjne tego procesora do testów. Należy pamiętać przy tym, że specyfikacja seryjnego układu będzie ustalona dopiero za jakiś czas. Qualcomm ma ambicje stać się konkurentem dla Intela w segmencie energooszczędnych serwerów pracujących w środowisku "chmury".


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. No i to jest prawidłowe podejście (autor: kombajn4 | data: 9/10/15 | godz.: 15:34)
  A nie takie niewiadomo co w wykonaniu AMD procesor serwerowy 4-8 rdzeni ARM. Phi też coś. "Cywilne" układy do smartfonów tyle mają.
  Qualcomm podchodzi do sprawy poważnie i minimum 48 rdzeniowy procesor to już sensowne rozwiązanie do np serwera bazodanowego.


 2. przy obecnej technologii (autor: Adex1234 | data: 10/10/15 | godz.: 14:39)
  to i 1000 rdzeni w jednej obudowie nie było problemem

 3. zrodlo newsa z dupy delikatnie mowiac (autor: RusH | data: 10/10/15 | godz.: 17:29)
  Qualcomm twierdzi ze 24 rdzenie

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.