Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 21 października 2015 
    

Rośnie sprzedaż niewielkich komputerów


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:57
(5)
Ostatnie lata przyniosły wręcz ekspansję niewielkich rozmiarami komputerów osobistych. Czasy, kiedy klasyczna blaszana obudowa odejdzie do lamusa, przynajmniej w tradycyjnych na dzisiejszy dzień zastosowaniach, zauważalnie się zbliżają. Pierwszą oznaką preferowania przez użytkowników niewielkich komputerów był szybki wzrost popularności laptopów około 10 lat temu. Proszę zwrócić uwagę, że zastępowały one z powodzeniem w większości zastosowań komputery stacjonarne. Oczywiście laptopy mają też i swoje wady, z których chyba największą jest bardzo niewielka możliwość rozbudowy oraz indywidualnego dopasowania specyfikacji laptopa do potrzeb użytkownika. W tej ostatniej sytuacji koszt urządzenia mocno rośnie i staje się często barierą nie do przeskoczenia. Inaczej jest w przypadku niewielkich gabarytowo komputerów stacjonarnych, w których przypadku dostępne są podzespoły odpowiadające swoim parametrom tym znanym z tradycyjnych PC. Taka sytuacja z kolei prowadzi do zmian na rynku, które zaczynają uderzać w laptopy, dla których alternatywą stały się z jednaj strony smartfony i tablety, jeżeli chodzi o zastosowania wymagające mobilności, oraz właśnie niewielkie PC w przypadku zastosowań tej mobilności nie wymagających.

Według serwisu DigiTimes w tym roku sprzedaż tradycyjnych komputerów stacjonarnych ma spać o około 15%, a nawet więcej, czego przyczyną jest darmowa aktualizacją starszych wersji Windows do najnowszej "10", co nie skłania użytkowników do wymiany komputera. Dodatkowo w dalszym ciągu tradycyjne komputery muszą konkurować z urządzeniami bardziej mobilnymi, jak laptopy, smartfony i tablety.
Niewielkie komputery, w tym także i urządzenia typu "all-in-one" zaczynają sprzedawać się coraz lepiej. Zauważyli to już producenci i na rynku zaczyna być coraz większy wybór tego rodzaju komputerów. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że najwięksi jak zwykle zaspali ;)

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Trend na "małe jest piękne"... (autor: sambaverde | data: 23/10/15 | godz.: 18:36)
  Producenci chcą wylansować jednorazówki, bo w taki AIO czy inny Bee jest jeszcze gorszy do modernizacji jak laptop. Co z tego, że można go tanio kupić, skoro z ledwością wystarcza do dzisiejszych zadań a za 2 lata będzie trzeba kupić kolejny, bo nie ma gdzie wpiąć nowych komponentów. Tradycyjny PC też jest strasznie kosztowny, ale przynajmniej można go modernizować po troszku... tysiak tu, pięćset tam... A tak trzeba wszystko wywalić i brać zupełnie nową całość.

 2. @01 (autor: ligand17 | data: 23/10/15 | godz.: 19:18)
  bez przesady. Zestaw kupiony parę lat temu (np. Core i7-2700K, 16GB RAM, Radeon HD7970, SSD120GB) spokojnie wystarcza do pracy i okazjonalnej zabawy.

 3. ligand17 tak tylko tak wypasiony AiO kosztuje majątek (autor: Sławekpl | data: 23/10/15 | godz.: 20:28)
  sambaverde napisał o Bee którego kadłubek (dokładasz mSATA i DDR3 SODIM) kupisz za około 600 zł
  drobna różnica często nawet 5-10x do zestawu z i7 oraz dodatkową grafą
  sambaverde tylko tak dokładając - tysiak tu ... to co te 2-3 lata kupisz nowego Bee ;)
  mały komputerek ok, ale do sypialni, biura czy jako typowy HTPC, do czegoś więcej to dla mnie musi być normalny pecet, a tablet nie zastąpi lapa, dużo mniejszy ekran i brak fizycznej klawy, te obsługujące rysik z dobrą wydajnością są bardzo drogie, także to inny segment a nie coś co może zastąpić lapa


 4. @3. (autor: TeXXaS | data: 27/10/15 | godz.: 11:53)
  Klawiatura? BT - i działa, sporo tabletów ma OTG - mogą być hostem usb - czyli normalną klawiaturę powinno obsługiwać. Po co mi i7? i5 wystarczy, wolę w RAM / SSD zainwestować. Do starego blaszaka spokojnie można wrzucić SSD + dobrą grafikę i w 1000zł jest odświeżona maszynka, która spokojnie posłuży - do grania też. Procesor od dość dawna nie jest wąskim gardłem. Nie widzę powodu, żeby kupować procesor za 2kPLN... I tak nie użyję. Znaczy - w domu.

 5. TeXXaS zgadza się, można podłączyć klawę na BT (autor: Sławekpl | data: 27/10/15 | godz.: 23:46)
  tylko to kolejne "coś" do dźwigania z tabem, w tym momencie jeśli ktoś potrzebuje klawy to lepiej kupić lapa
  sądziłem, że dość jasno to rozgraniczyłem hmm...
  pomijam wynalazki typu laserowa klawa, bo tego na kolanach nie wyświetlisz, musisz mieć jakiś blat, a z lapa na kolanach możesz swobodnie korzystać ;)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.