Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 26 października 2015 
    

Trochę informacji o pamięciach GDDR5X


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 23:01
(2)
Nieco ponad tydzień temu pojawiła się informacja o możliwym zastosowaniu w nadchodzącym GPU Nvidii o nazwie Pascal pamięci typu GDDR5X, w miejsce wcześniej zapowiadanych HBM2. Najprawdopodobniej jednak pamięć GDDR5X dostaną nowe karty Nvidii ze średniego przedziału cenowego, natomiast HBM2 ujrzymy w najdroższych kartach. Niedawno opublikowany raport kwartalny firmy Micron podał nieco informacji na temat GDDR5X, które stały się obiektem intensywnych analiz w Internecie i skąd pochodzą obrazki zamieszczone pod tym newsem.

Pamięć GDDR5X nie jest standardem przemysłowym. W rzeczywistości jest to zmodernizowana wersja GDDR5. Będzie ona dostępna w takich samych obudowach i z taką samą ilością linii sygnałowych jak GDDR5, chociaż nikt nie potwierdził pełnej zgodności tych dwóch typów pamięci. Masową produkcja GDDR5X Micron planuje rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku, więc na półkach sklepowych karty z nowymi pamięciami zobaczymy za około rok.
Podstawową różnicą pomiędzy GDDR5X a GDDR5 jest dwukrotnie szersza wewnętrzna magistrala danych prefetch, równa 16 bitom. Pozwala to GDDR5X korzystać z 64-bitowych próbek na jeden cykl zamiast 32-bitowych w przypadku GDDR5. Ta zmiana pozwala na osiągnięcie transferu rzędu 10-12 GB/s w porównaniu do 7-8 GB/s dla GDDR5. W przyszłości, pod dopracowaniu standardu, szybkość powinna wzrosnąć do około 16GB/s. GDDR5X będzie potrzebować mniejszego napięcia zasilania - 1,35 V zamiast 1,5 V w przypadku GDDR5.
Oczywiście nowy typ pamięci będą mogły wykorzystać nie tylko karty Nvidii, gdyż będą one zgodne także i z kartami AMD. Należy pamiętać, że o ile cenowo GDDR5 i GDDR5X będą bardo zbliżone, to będą także i o wiele tańsze niż pamięć HBM, przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat, co na pewno będzie wykorzystane przez obydwu producentów GPU. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. @temat (autor: Mariosti | data: 27/10/15 | godz.: 17:13)
  Slajdy które tutaj zamieszczono są niejako potwierdzeniem pełnej kompatybilności wstecznej z trybami pracy zwykłego gddr5, co w połączeniu z tym samym fizycznym interfejsem oznacza po prostu pełną kompatybilność.

  To co kompatybilne nie będzie to obsługa nowego trybu Ultra-high speed, ale najpewniej modernizacja dotychczasowych kontrolerów do jego obsługi jest relatywnie prosta w porównaniu do np przejścia na HBM.


 2. Mariosti gdy Micron prezentował GDDR5X (autor: Sławekpl | data: 28/10/15 | godz.: 00:19)
  poinformował że nowe kości będą "możliwie najbardziej zbliżone do GDDR5", więc jakieś zmiany są,
  ponoć też zgłosili je jako standard, także każdy w tym AMD będzie mógł z nich skorzystać
  o ile pamiętam te kości powstały przy udziale nV i stąd teraz news że AMD też je będzie mogło użyć, co wcześniej nie było takie oczywiste


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.