Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 4 listopada 2015 
    

Wysoka wydajność SSD Intela z pamięcią 3D XPoint


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 19:39
(1)
Podczas jesiennej konferencji IDF 2015 Intel zademonstrował działający prototyp nowego napędu SSD 3D XPoint. Przypomnijmy, jest to nowy typ nieulotnej pamięci, która jest potencjalnie 1000 razy szybsza niż NAND flash i 1000 razy bardziej odporna na zużycie, co sprawia, że możliwe jest wytwarzanie w tej technologii nawet pamięci zastępujących klasyczny RAM. Podczas próbnych testów SSD z 3D XPoint uzyskane parametry okazały się 5-7 razy lepsze niż SSD Intela DC P3700 wykorzystującego PCI Express.

W rywalizacji wziął udział SSD DC P3700 oraz prototyp Intel Optane wykorzystujący 3D XPoint. Testy obciążenia zostały wykonane przy użyciu oprogramowania Oracle. Oba napędy używały ekspresowego protokołu transmisji NVM. W przypadku operacji wyjścia/wejścia napęd nowej generacji prześcignął poprzednika 4,4 raza, a pod względem czasu dostępu 6,4 raza. W innego rodzaju testach nowy napęd okazał się odpowiednio 7 i 8 raza. Nie jest to co prawda obiecywane 1000-krotne przyspieszenie, należy jednak pamiętać, że obecnie stosowane rozwiązania konstrukcyjne są "wąskim gardłem" i dla dużo wolniejszych systemów pamięci masowej.
Intel zapowiedział także prototypowe układy DIMM z pamięcią 3D XPoint jeszcze w tym roku. Być może będziemy nawet mogli zobaczyć je w akcji. Mają one postać modułów DDR4 i mogą pracować zarówno jako pamięć operacyjna jak i masowa. Ma to tę zaletę, że dane nie znikają z pamięci po odłączeniu zasilania.
Komercyjne rozwiązania wykorzystujące pamięć 3D XPoint mają pojawić się już w przyszłym roku.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. raza!!! (autor: Sławekpl | data: 5/11/15 | godz.: 15:50)
    co za (za)raza xD (y)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.