Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 6 listopada 2015 
    

GlobalFoundries gotowy do masowej produkcji w procesie 14LPP


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 23:33
(4)
Od pewnego czasu pojawiają się informacje na temat wdrażania w GlobalFoundries procesu litograficznego 14nm, opartego na technologii Samsunga. Przed paroma dniami w oficjalnym komunikacie prasowym firma ogłosiła, że w jej fabrykach zostanie uruchomiona produkcja zaawansowanych układów AMD, tworzonych z użyciem drugiej generacji 14nm procesu technologicznego z wykorzystaniem tranzystorów FinFET. Proces ten nazwany 14LPP, pozwala na 10% wzrost szybkości zegara i mniejsze zużycie energii w porównaniu z wcześniejszym procesem technologicznym 14LPE.

Masowa produkcja w zakładach Samsunga z użyciem procesu technologicznego 14LPE rozpoczęła się w styczniu tego roku. Wdrażanie technologii 14LPP w tych samych fabrykach rozpoczęło się w trzecim kwartale tego roku, zaś produkcja testowa w IV kwartale. Masowa produkcja przy użyciu technologii 14LPP rozpocznie się w 2016 roku i dotyczy to również fabryk GlobalFoundries, gdzie produkcja obywać się ma z wykorzystaniem technologii Samsunga. Wprowadzanie technologii 14LPP odbywa się także i w fabryce należącej wcześniej do IBM, która latem tego roku została przekazana GlobalFoundries. Razem z fabryką pracodawcę zmienili też inżynierowie i naukowcy pracujący wcześniej w IBM, którzy byli twórcami wielu innowacyjnych i przełomowych rozwiązań technologicznych. Dlatego po wdrożeniu procesu 14LPP dalsze prace rozwojowe GlobalFoundries będzie prowadził własnymi siłami i być może też skorzysta na tym Samsung.
Według GlobalFoundries, AMD jest zadowolony z jakości produktów wykonanych procesie 14LPP i prowadzi obecnie testy pierwszych egzemplarzy wykonanych w nowym procesie technologicznym. Niestety, źródło nie ujawnia, jakie są to układy, ale nieoficjalne dane wskazują na procesory, APU, GPU i inne, czyli cały wachlarz produkcji "czerwonych".

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: ElFi | data: 9/11/15 | godz.: 15:24)
  Proces LP i cały wachlarz? Litości!

 2. ... (autor: power | data: 9/11/15 | godz.: 17:12)
  Jak zwykle autor za duzo dodaje "od siebie". AMD w procesie LP moze zrobic male uklady bazujace na ARM itp. Proces ten nie nadaje sie do duzych ukladow jak GPU, APU i CPU.

 3. "Nieoficjalne dane wskazują na procesory, APU, GPU i inne, czyli cały wachlarz (autor: Duke Nukem PL | data: 9/11/15 | godz.: 19:34)
  produkcji "czerwonych"."
  Te dane akurat są powszechnie dostępne w "udostępnianych na bieżąco" slajdach. Włączył się Wam w redakcji proces Powszechnej Tajemnicy Wiary w Zapowiedzi Zapowiedzi?
  ;)
  Tak na poważniej: AMD dajcie jakaś materializację slajdów bo inaczej Banksterzy Tego Świata wykupią Was całych za miskę ryżu notowanej na Ich Giełdzie.


 4. @up (autor: Pider | data: 9/11/15 | godz.: 23:54)
  Czy ja wiem? Haveri ma w 28nm 245mm^2. Zmniejszając proces, dodając trochę CU, zmieniając architekturę na ZEN. Myślę, że jakieś w miarę sensowne APU z 512-1024SP może wydać. (Jeżeli nie będzie poślizgu z ZEN)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.