Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 7 stycznia 2016 
    

W tym roku ujrzymy Blu-ray Ultra HD


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 12:13
(9)
Premiera standardu Blu-ray miała miejsce w 2006 roku, czyli 10 lat temu. Pierwsza wersja tych nośników optycznych pozwala na przechowywanie do 25 GB danych na jednej jednowarstwowej płycie, i do 50 GB danych na płycie dwuwarstwowej. Dzięki temu przy użyciu odpowiednich odtwarzaczy można było oglądać filmy w rozdzielczości 1080p, jednak biorąc pod uwagę zauważalny i tej dziedzinie postęp, nie jest to zbyt wiele. Obecne technologie umożliwiają użycie w zestawach kina domowego rozdzielczości 2160p wraz z obsługą HDR, co sprawia, że nawet 50GB oferowane przez dwuwarstwowe nośniki jest obecnie wielkością niewystarczającą.

W maju zeszłego roku Blu-ray Disc Association wprowadził nowy standard, który spełnia aktualne wymagania. Jednowarstwowa płyta Ultra HD Blu-ray jest w stanie pomieścić 50 GB danych, dwuwarstwowa 66 GB, a trójwarstwowa 100 GB. Prędkość odczytu tych nośników wynosi odpowiednio 82, 108 i 128 MB/s. Zmieniono też format kompresji danych wideo z h.264 na nowszy h.265 HEVC, oparty na bardziej efektywnych algorytmach.
W tym roku mają pojawić się pierwsze urządzenia obsługujące nowy standard. Są też już chętni do wydawania filmów na płytach w nowym formacie. Jednym z nich ma być Warner z Mad Max: Fury Road, (2015), San Andreas (2015), The Lego Movie (2014) i Pan (2015). Wszystkie cztery tytuły ukażą się nie tylko w rozdzielczości 3840 na 2160 punktów, ale również z obsługą HDR.
Oczywiście urządzenia zgodne z Ultra HD Blu-ray będą zgodne w dół ze starym standardem, tyle, że odtwarzanie będzie możliwe tylko w rozdzielczości 1080p.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ciekawe jak z wytrzymaloscia (autor: rookie | data: 7/01/16 | godz.: 12:38)
  Bo pierwsza wersja Blue ray do najwytrzymalszych nie nalezala....

 2. beda padaly jak ich poprzedniki (autor: Mario2k | data: 7/01/16 | godz.: 13:05)
  Jak kupic playera uhd to tylko z 2 letnia gwarancja.

 3. Byle by nie było... (autor: Lates | data: 8/01/16 | godz.: 08:11)
  jak z pierwszymi BluRay gdzie za 100GB trzeba było płacić 100 zł :P Na pewno w celach archiwizacji przetestuje :)

 4. @3. (autor: pwil2 | data: 8/01/16 | godz.: 09:21)
  Czy aby na pewno będą też BD-R/RW w takich wersjach?

 5. Blu-Ray... (autor: Majster | data: 8/01/16 | godz.: 23:11)
  "W maju zeszłego roku Blu-ray Disc Association wprowadził nowy standard, który spełnia aktualne wymagania."

  Tak tak, wprowadził, tylko że nigdzie tego nie ma po sklepach i raczej szybko nie będzie.


  Co do obecnych modeli nagrywarek Blu-Ray... Pytałem już wiele razy w dwóch firmach komputerowych u mnie w mieście, czy zwiększyło się zainteresowanie takimi nagrywarkami. Odpowiedź była tylko jedna: zainteresowanie jest na tym samym poziomie, czyli praktycznie zerowe. Klienci w ogóle nie kupują takich napędów optycznych. Nawet na Allegro jest bardzo mało nośników typu DVD+R i DVD+RW, a co dopiero mówić o BR.

  Ten standard już praktycznie umarł, zanim zdążył się narodzić. I piszę to ja, osoba, która ma naprawdę duże doświadczenie w kwestii użytkowania płyt DVD+RW itp. Kaprysy, fochy Nero, błędy kalibracji mocy, errory podczas weryfikacji i nie tylko - to coś, czego doświadczyłem wiele razy. Niejednokrotnie stargane nerwy i przekleństwa cisnące się na usta - to typowe dla gó... zwanego DVD+R, DVD+RW i CD-RW.

  A samo Blu-Ray? Panie Havranek, to se ne wrati.

  Lates - kilka lat temu widziałem płytkę BR-RW o pojemności 50GB w cenie 130 zł. za sztukę. Tyle wołali w Media Markt w Częstochowie. Tak więc o płytce 100GB możesz conajwyżej tylko pomarzyć...


 6. hmmm kto z was był otanio w dużym sklpeie z elektoniką?? (autor: ulan | data: 9/01/16 | godz.: 00:45)
  telewizorów 4K jest już więcej niż FHD, są coraz tańsze.Problem jest tylko z tręscia, raczej nie ma co liczyć na szybkie pojawianie się Telewizji 4K (zwłaszcza satelitarnej) dostęp do treści 4K przez VOD jest dość problematyczny,trzeba naprawdę szybkich łącz, w dużych miastach to nie problem, ale ile osób w małych miasteczkach czy wsi ma szybkie łącza. branża musiała jakoś na to zareagować, bo kto kupi tv kiedy nie ma nim co oglądać??? pozostaje kwestia cen...

 7. @4. (autor: Mariosti | data: 9/01/16 | godz.: 02:11)
  Pewnie się pojawią, ale nie wiadomo kiedy.
  Na razie jest tylko mowa o tłoczonych BD w nowym standardzie i o playerach do tego.
  Kto wie ile trzeba będzie czekać na BD-R 4.0


 8. Blu-Ray (part 2)... (autor: Majster | data: 9/01/16 | godz.: 16:11)
  Blu-Ray moim zdaniem tak samo przepadło jak VHS, Mini Disc oraz ZIP. Wielu z nas prędzej czy później kupi szybkiego i pojemnego pendrive'a (np. 128GB na USB 3.0), niż "pobawi się" nagrywarką Blu-Ray i płytami 100GB. Bo to tylko taka zabawa, zwykła ciekawostka. Niby można mieć nagrywarkę Blu-Ray, ale co z tego?

  Niedługo powinny się pojawić pendrive'y z serii HyperX Savage z prędkościami odczytu 350MB na sekundę. Od jakiegoś czasu są Corsair Voyager GTX, które mają ponad 400MB w odczycie.

  Link:

  http://www.corsair.com/...-3-0-256gb-flash-drive-b

  Wiele osób w tym kraju nawet nie ma pojęcia jak zapiernicza kopiowanie plików w jedną, jak i w drugą stronę. Jak to się mówi po angielsku... You have no idea.


 9. VOD 4K przyszłością (autor: pwil2 | data: 11/01/16 | godz.: 16:29)
  Na zasadzie klienta Steam (pobieranie tego co się chce z biblioteki na dysk przed oglądaniem) + strumieniowanie. Do tego opcja strumieniowania 720p/FHD i pobrania w tle wersji 4K.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.