Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 19 stycznia 2016 
    

Samsung rozpoczął masową produkcję pamięci HBM 2.0 o pojemności 4 GB


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:22
(5)
Oficjalny komunikat prasowy Samsunga poinformował o rozpoczęciu dostaw warstwowych pamięci DRAM, czyli inaczej HBM. Układy mają być produkowane zgodnie z niedawno zaktualizowaną specyfikacją JEDEC, czyli chodzi tu o pamięci określane jako HBM2, które de facto oficjalnie nie istnieją.

Samsung produkuje czterowarstwowe pamięci o pojemności 4 GB, zgodne z nową specyfikacją. Oznacza to nie tylko możliwość zastosowania większej ilości pamięci w kartach graficznych, ale też i podwojenie do 256 GB/s maksymalnej szybkości transferu, względem układów wytwarzanych zgodnie z poprzednią wersją specyfikacji JEDEC, czyli innymi słowy siedem razy więcej niż w przypadku pamięci GDDR5. Na razie jednak nie wiadomo, co oznacza "masowa skala produkcji"i jak się to określenie przekłada na wolumen ilościowy układów dostępnych dla innych producentów. Jeżeli Samsung rzeczywiście opanował produkcję tych układów w dużej ilości, całkiem możliwe jest szybkie pojawienie się na rynku wersji Radeonów Fury, Fury X i Fury Nano z większą ilością pamięci na pokładzie. Albo też sugeruje bardzo agresywną politykę cenową AMD w połowie tego roku wraz z debiutem kart opartych na procesorach graficznych z rodziny Polaris.
Jedynym producentem starszej wersji pamięci HBM o pojemności 1GB jest Hynix. Układy te oprócz niższej pojemności charakteryzują się maksymalną szybkością transferu na poziomie 128 GB/s. Samsung jest gotów zaoferować układy HBM o czterokrotnie większej pojemności. Zastąpienie starszych układów nowszymi pozwoli na zwiększenie ilości pamięci z 4 do 16 GB. Ponadto przy okazji pozwala zorientować się, że jeden układ nowych pamięci HBM składa się z czterech struktur krzemowych o pojemności 8 Gb. Na tym jednak nie koniec, gdyż Samsung zapowiedział na ten rok produkcję układów HBM o pojemności 8 GB. Oczywiście będą to układy składające się z ośmiu warstw.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Fury XXX (autor: mcz | data: 20/01/16 | godz.: 22:47)
  16GB HBM2, 1TB/s (4 kosteczki pamięci)
  Lub
  24GB HBM2, 1.5TB/s (6 kosteczek pamięci)
  Lub
  32GB HBM2, 2TB/s (8 kosteczek pamięci)
  Im większy Interpolem tym więcej kosteczek pamięci zmieści sie tam :)


 2. Na razie (autor: biuro74 | data: 20/01/16 | godz.: 23:43)
  Widze zastosowanie HBM w rozdzielczosciach 4K, bo w mniejszych sie przydadza moim zdaniem, jak wol do karety (mowa o graczach)... chyba ze bedzie radocha z wlaczenia AAx32 bez widocznego wlasciwie spadku wydajnosci.

 3. A kiedyś będziemy grać w UHD 8k hdr (autor: mcz | data: 20/01/16 | godz.: 23:50)
  Na fury xyz z 64GB HBM2, 4TB/s

 4. Gdyby HBM1 oferowało (autor: Marcel | data: 21/01/16 | godz.: 08:54)
  od początku to co HBM2 (np 4GB i 256GB/s) to rozpowszechniłyby się dużo szybciej. Pomijając kwestię kosztów - klient często i tak zapłaci za nowość/nowy skrót w nazwie - HBM2 są idealnymi kostkami właściwie do każdego segmentu kart. Segment niski = 1 kość czyli 4GB i transfery 0,25TB/s, średni = 2 kości czyli 8GB i 0,5TB/s i w końcu Top = 4 kości. A jeszcze da radę upchnąć "niższy" Top z 3-ma kośćmi.

 5. @1. (autor: Mariosti | data: 21/01/16 | godz.: 18:17)
  Jak wprowadzą wspomniane w newsie 8GB kości to karty z 32GB ramu i jednym gpu będą mogły zadowolić się 4 kośćmi HBM2.

  2.

  Tak jak wspomniano powyżej, do niższych segmentów będzie można upchnąć mniej kości HBM. Np do low endu będzie można dać 1 kość HBM 2GB (o wydajności kostki z obecnego Fury), dalej 1 kość 4GB, 2 kości 4GB, również 3 kości nie powinny być nadmiernie problematyczne, a zaletą tego wszystkiego byłaby możliwość tworzenia na prawdę mikroskopijnych kart graficznych low endowych bez szczególnego wysilania się.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.